Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce parere aveti despre donarea de organe?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am vazut atitea cazuri aici in care oamenii i-si doneaza organele in caz de moarte accidentala salvind astfel viata altora prin moartea lor cum accidentele de masina aici sint foarte fregvente ma bate si pe mine gindul sa fac o astfel de donare ,nu stiu unde trebuie dus cred ca la notar facuta o declaratie iar apoi ......nu e clar nu stiu bine dar ma bate si pe mine gindul asta mi se pare extraordinar sa poti salva viata cuiva care asteapta o inima s-au un rinichi daca printr-o nenorocire pot muri intr-un accident de masina ,stiu ca suna aiurea dar eu ma gindesc de mult la chestia asta! Aura&Luca,2 ani! http://yamafoto.com/?ref=6538
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de acord cu donarea de organe atat de la cei care au plecat dintre noi, cat si de la cei in viata. Cand se face numai pentru latura material este trist, dar chiar si atunci se salveaza o viata. Am citit niste povesti adevarate cutremuratoare despre asa ceva... Sanatate [flo] Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea despre acest subiect poate fi sintetizata foarte pe scurt prin enuntarea unui slogan pe care l-am intilnit la o clinica de nefrologie in care am facut un stagiu si care suna asa: Don't take your organs to heaven! God knows we need them here! Pupici si felicitari, Adela, pt. ideea cu acest subiect. [flo] Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt total de acord. Eu una am semnat ca donor, in caz ca voi deceda. Daca organele mele pot salva alte vietii, atunci de ce nu. Plus ca nu doresc sa deschid vreo polemica, si sa ma iertati daca suna prea dur, dar nu as dori sa fiu ingropata, ci arsa. Aici in momentul in care primesti carnetul de conducere, in pliculet alaturi de document, este si-o hartiuta in care esti intrebat daca doresti sa-ti donezi (anumite) organe, sau tot corpul. Hartia trebuie semnata/datata si un sticker albastru se lipeste pe carnetul de conducere in semn ca esti donator. Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Germania este de ajuns sa porti la tine - de obicei in portofel, sau unde iti ti si actele - o hartie cu numele, data si cateva vorbe, in care spui ca esti de acord cu donarea de organe ... si binenteles cu semnatura. Se gasesc la doctori sau la institutii medicale si "buletine" speciale de donator, pe care le completezi cu datele personale, plus semnatura. Dar am inteles ca e de ajuns sa stie familia de intentiile tale, dar sigura nu sunt. In Franta nu stiu cum se procedeaza, dar presupun ca nu-i mare diferenta. Eu una am doua "buletine" ... depinde ce portofel port :) si cred ca e ultima fapta buna pe care o putem face ... oricum noi suntem morti. Si totul e sigur, ptr. ca moartea trebuie constatata de trei doctori ... deci nu se pot face ilegalitati. Daca toti am fi de acord cu donarea de organe nu cred ca s-ar mai face "afaceri" cu organe ... ne-ar trebuie doar putin mai mult curaj! Irinusha - cu minunea "surpriza" de 29+ saptamani din burtica [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Irinusha
Si totul e sigur, ptr. ca moartea trebuie constatata de trei doctori ... deci nu se pot face ilegalitati.
Acesta printre altele este motivul pentru care am deschis acest subiect. Eu inca n-am semnat pentru donare desi sant de acord, dar mai am o ultima temere. Daca cumva se prea "grabesc", pentru ca au nevoie de organe? Mi se pare totusi subiectiv (tot oameni iau hotararea), daca cumva vor lua in calcul ca cel accidentat poate nu va mai putea duce o viata demna, samd, iar cel care asteapta un organ in rest e sanatos. Nu stiu, cred ca sant eu prea suspicioasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...