Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un "cosmar ciudat"


Recommended Posts

NOLTIC, nu am facut nici un secret din asta, toti cei apropiati imi stiu cosmarul, dar nu li s-a parut ceva prea serios. Nu mi-a murit nimeni cand eram mica, si nici mai tarziu, pana acum 3 ani, cand a murit bunica mea. Pana la moartea ei nici nu cunosteam pe cineva caruia sa-i fi murit cineva, deci nu e vorba de asta, cred eu. Deocamdata nu voi face nimic pentru a incerca sa fac sa dispara acest cosmar, ci doar nu ma voi gandi la el, nu stiu cat o mai dura, nu imi creeaza o stare de frica, ci doar ma trezeste din somn, ma face sa simt ca ma innec intr-un fel. Poate, totusi, cu timpul, va disparea. Multumesc pentru raspunsuri Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Miguelle, nu-mi pierd timpul cu rugatul, asta e, pt mine, D-zeu nu exista, si nici Diavolul. Da, stiu de ce te furnica mainile, asta e....toti suntem diferiti in pareri si credinte. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ancuta06, stii sa inoti?! daca nu, ai avut vreodata in copilarie vreo experienta in care ai simtit ca te ineci la strand sau la mare? Daca da, invatza sa inoti la o piscina!! S-ar putea sa fie unica solutie!! Daca stii sa inoti si nu ai avut vreo experientza reala cu sufocatul sau inecatul in orice mediu lichid, atunci s-ar putea sa fie doar o angoasa care se repeta la nesfarsit datorita unui sentiment de asha zisa frica de a "eshua" in viatza. Freud ar zice in cazul asta (zic eu) ca teama de a razbate in viatza te face sa te simtzi, inconstient, ca revii la starea pre-natala in care iei pozitia fatului si te lasi expusa sortzii. . .plasma. .hmm.. Poate ca tu nici nu stii dar exista posibilitatea ca atunci cand erai inca in burta mamei sa fi trecut printr-o semi-sufocare de acest gen cu lichidul respectiv din burta.. . Daca spun ceva gresit in legatura cu lichidul respectiv poate sa ma corecteze Cristina care a facut un an de medicina si am vazut ca le stie bine..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AK, un semestru, nu un an. Stiu sa inot, n-am avut niciodata experiente urate in privinta asta. Acea frica de a esua in viata, exista la mine, intr-adevar, dar nu stiu daca asta e motivul. Cine stie? Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu as zice ca e atac de panica. E o boala.Frica ta, e transpunsa in cazul tau printr-un asa zis "cosmar". Frica de moarte e anxietatea omniprezenta la atacul de panica.Ti-e frica sa dormi, fiindca crezi ca asa o sa mori,nu? Ai si alte stari de genul asta...cand esti treaza, ziua etc..sau tie frica doar in somn? te simti mai bine daca e cineva cu tine? Te simti in siguranta daca te afli intr-un loc sigur considerat de tine a fi sigur, de ex acasa? Daca vrei sa fii ajutata, du-te la un psihiatru bun..a trecut timpul ala in care...daca te duci la dr "de cap" ai buba pe creier... Daca vrei..te pot ajuta cu un nume de dr! [pup] AniS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anis, tocmai asta e, ca nu ma simt mai bine daca e cineva langa mine, daca sunt acasa, daca vorbesc despre asta.......intr-adevar, cand stau sa ma gandesc mai mult la moarte, e ingrozitor....imi este frica pur si simplu....imi este frica pentru cei din jur, imi imaginez tot felul de scenarii, dar astea toate indiferent de cosmar. Cand sunt fericita pt ceva imi trece imediat, ajung cu gandul iar la moarte. Este insuportabil. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu exista in tine dar nu l-ai gasit inca. Nu sunt o habotnica, chiar am fost o razvratita pana pe la 30 ani cand DUMNEZEU mi-a adus aminte ca exista. Rugaciunea te va ajuta.Refuzi din start un lucru bun. Oare nu exista nici bine nici rau ?! aprilutza[hia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Buna Anca, Ma numesc Elena. Noi ne-am cunoscut la intalnirea romanilor in Olanda, nu stiu daca iti aduci aminte de mine...In fine ce vreau sa-ti spune este ca in urma cu ceva timp m-am trezit ca nu mai pot respira cand dorm....Lucru care in timp implica cosmaruri, teama, frica... frica de a dormi si a nu ma mai trezi.In momentul cand puneam capul pe perna, iar somul ma cuprindea ma trezem imediat...nu mai puteam respira, nu mai aveam aer. Trebuie sa ma ridic si sa fac cativa pasi prin camera , sau beau putina apa ca sa-mi revin.... Intr-o zi i-am spus mamei. Au inceput sa vorbeasca cu 2 verisoare doctorite. Concluzia a fost sa ma prezint la doctor sa-mi verifice mai inati gatul ..... controale de rutina, iar daca ma gasesc sanatoasa atunci sa merg la un pssiholog ca poate am eu o teama din copilarie care acum incepe sa se manifeste.... Am fost la doctor si mi-au depistat ceva in gat(nu mai retin ce) Am luat tratament, in schimb frica a persista o vreme dar...in timp s-a vindecat si ea. [:D]. Acum cum crezi tu mai bine. Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...