Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intoarcerea acasa: cit costa un trai decent in RO?


Recommended Posts

Cred ca ar mai fi multe de spus pe tema asta, desi, ca de obicei moderatorii (Julie in cazul de fata), au hotarit sa inchida brusc subiectul fara explicatii. PS: 1.Nemo, cred ca toti sintem curiosi sa aflam cum au evoluat lucrurile, ce hotarire ati luat. 2.Julie, iti promit solemn ca ma voi adresa redactiei revistei si administratorilor site-ului in legatura cu atitudinea ta, si a unor moderatori care sfideaza participantii la aceste discutii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am citit mesajele pe subiectul(inchis) cu acelasi nume, e drept nu toate si e drept cam pe sarite si am o dilema: intrebarea era "cat costa un trai decent in RO" si raspunsurile in mare erau 1000 euro/familie. Si acum dilema mea: am inteles eu bine se poate castiga 1000 euro/familie/luna, sau atat ti-ar trebui sa traiesti decent? E un fel de venit mediu sau se poate castiga atat intr-o anumita bransha, sau pe o anumita pozitie? Sant plecata de 13 ani si nu mai am pe nimeni care sa ma tina la curent.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adela, eu nu am plecat de f mult timp: Da, se poate castiga 1000 eur pe luna/fam., se poate castiga chiar mai mult (cinstit!). Da, atata ai avea nevoie sa ai un trai asemanator celui din tara de unde vine Nemo. Da, se poate trai si cu mai putin si majoritatea si traiesc cu mai putin. Da, cu 1000 eur/luna in Ro iti permiti mai multe decat isi permit multi romani plecati in strainatate. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adela99
E un fel de venit mediu sau se poate castiga atat intr-o anumita bransha, sau pe o anumita pozitie? Sant plecata de 13 ani si nu mai am pe nimeni care sa ma tina la curent.
Adela, venitul mediu pe economie in Ro este de 200 si ceva USD. Iar cel minim este sub 100 USD. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor! Nemo, scuze te rog ca am redeschis subiectul fara acceptul tau dar nu mi se pare corect ca cineva, fie el si moderator sa ne puna pumnul in gura dupa propriul plac (Julie, te rog nu te mai obosi sa imi stergi postarile, asa cum ai facut pina acum de 2 ori ca deja lumea le-a citit). Catalina, revenind la tema pusa in discutie de Nemo - Tu, sotul tau si un copil nu ati putea sa va descurcati mai mult decit decent cu 1000USD/luna daca ai avea casa complet dotata si masina achitata?!? Sint totusi 30 milioane!!! Intr-o postare stearsa de Julie pe care probabil nu ai apucat sa o vezi te intrebam cam cum arata in viziunea ta lista de cheltuieli lunare ale unei familii alcatuita din 3 membri care traieste in RO decent. Ar fi interesant de vazut cam ce contine. Adela, datele Catalinei sint reale. Trebuie insa adaugat ca media este trasa mult in jos de salariile bugetarilor (invatamint, medicina, administratie publica, etc). Firmele private, companiile multinationale platesc incomparabil mai bine. Salariile lor se negociaza in USD net sau EURO net, nimeni nu mai vorbeste de ROL, se actualizeaza lunar sau la 3 luni in functie de cursul USD. Ca idee o telefonista fara studii superioare la Romtelecom are 400 - 500USD/luna net cu vechime+sporuri, un sofer la o banca 300-350USD net cu vechime+sporuri, un profesor gradul I 250-300 net cu vechime+sporuri. Meserii bine platite sint in constructii, informatica, finante - banci, firme de distributie, avocatura... Iar daca intri in acest cerc apar oportunitati de a urca in firma sau de a migra la o alta firma concurenta. Problema e de adaptare si flexibilitate la un program incarcat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa ii multumesc public lui Dinu pentru cele scrise – mi-au mers la suflet. Ce anume i se reproseaza nu inteleg (crima in gindire? se poarta). De asemenea, mi s-a parut foarte realista evaluarea facuta de JB mult-trimbitatei prosperitati a romanilor din strainatate. Poate o sa adaug si eu cite ceva pe tema asta – doar sa gasesc timp. Hotarirea cu privire la intoarcere e prea putin a mea. Sotia mea are un serviciu care ii place si nu sint sigur ca va accepta sa il lase vreodata de bunavoie. Asa ca s-ar putea ca hotarirea sa nu imi apartina, pur si simplu. Dar, daca ma hotarasc sa fac pasul, promit sa anunt pe acest forum (daca mi se va permite, ca dupa episodul cu Dinu imi e greu sa inteleg ce e voie si ce nu), la fel si despre cum ma descurc in tara. Eu, personal, am convingerea ca succesul depinde mai putin de tara, cit de om. Intre prietenii mei, cei cu cel mai mare succes sint cei care au ramas in tara. Exemplul pe care l-a dat Dinu cu tipul cu brutariile e convingator. O vorba pe care am auzit-o si eu nu demult si care m-a impresionat e: „Winners never quit, quitters never win”. Daca m-as intoarce si lucrurile nu ar merge asa cum mi-as dori, nu as da in nici un caz vina pe tara, ci pe limitele capacitatilor mele. Spre deosebire de multi altii, consider ca majoritatea lucrurilor din viata mea care nu imi convin sint propriile mele creatii, la loc de frunte figurind aceasta semicaptivitate in strainatate. Mi-ar fi mai usor daca as avea talentul atit de multor oameni de a da vina pe oricine si pe orice pentru neajunsurile intimpinate in viata, numai pe ei insisi nu. Dar nu pot sa ma mint si sa nu recunosc ca mi-am facut-o cu mina mea. Nemo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dinu, mi-am recitit postarile si nu am gasit vreun rind in care eu sa fi afirmat sa nu se poate trai decent cu 1000$ pe luna in Ro. Sper sa nu pleci de la idei preconcepute legate de persoana mea si deduse din alte subiecte la care noi doi am polemizat si sper ca de aceasta data dialogul dintre noi sa decurga corect si civilizat. In postarile mele eu am abordat altfel de probleme, daca ai sa le citesti cu atentie te vei lamuri - sper! Presupun ca se poate trai decent cu 1000$ pe luna, avind masina si locuinta, din punctul meu de vedere, sincer insa NU STIU pentru ca nu am fost niciodata in aceasta situatie![:)]Nu stiu in ce masura cheltuielile cresc odata cu cresterea nivelului de trai, de aceea nu pot sa-ti dau un raspuns clar. S-ar putea ca ideea mea de a trai decent sa nu coincida cu a cuiva care chiar cistiga banii astia, deci, daca i-as cistiga si eu, s-ar putea ca si pretentiile mele sa evolueze. Nu stiu, de asemenea, care sunt diferentele intre cheltuielile pe care le ai intr-un oras mare fata de un oras mic. Acestea sunt de altfel si motivele pentru care, daca o sa te uiti bine, vei vedea ca eu nu m-am pronuntat asupra acestui aspect. Cit despre multumirea individului din punct de vedere psihologic, conteaza foarte mult si in ce fel isi evalueaza el insusi munca si eforturile depuse raportat la veniturile sale - este un aspect foarte important. In speranta ca am lamurit putin lucrurile in privinta pozitiei mele, va doresc numai bine, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...