Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intoarcerea acasa: cit costa un trai decent in RO?


Recommended Posts

Draga Nemo, eu nu sunt de acord cu ultima ta postare, in sensul ca mi se pare extrem de subiectiva, iar faptul ca zicala cu winners, care de altfel e f. frumoasa si realista, ..... nu este romaneasca, ar trebui sa-ti spuna ceva. Eu cred ca situatiile ar trebui comparate din pozitii echivalente si nu dpdv subiectiv al fiecaruia dintre noi, cum zicea cineva f drag mie, pe aici, sa comparam mere cu mere si pere cu pere, adica: O persoana realizata in Germania, sau oriunde, intr-o tara civilizata, compar-o cu una realizata din Ro..., de la acelasi nivel. Adica...compara un medic din Ro cu unul din Germania, Canada, SUA, etc. Nu stiu ce meserie ai tu, insa de foarte multe ori nici nu conteaza, sunt unii oameni care nu se pot impaca cu emigrarea, nu orice om se adapteaza la o viata mai civilizata unde legea e lege nu tocmeala, etc, nu orice animal daca il iei din cotet si il speli, se va simti bine in casa, curat, parfumat, etc. (O comparatie mai plastica, dar alta nu mi-a venit in minte acum[:D]) Poate si eu voi face parte din categoria neadaptatilor din civilizatie, insa sper din tot sufletul ca nu va fi asa (si eu sunt in curs de emigrare in Ca)... Indiferent ce sfat vei primi, numai tu stii ce e bine pt. tine, in concluzie... Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Tuturor celor care mi-au scris ca sa ma sustina, mii de multumiri. Nu banuiam ca sint atit de popular pe acest forum[;)] si ca am atitia prieteni virtuali. Si asta numai datorita tie draga Julie[:)] Meriti un martisor! NEMO, nu e nevoie de multumiri. Am trecut si eu prin ce treci tu si stiu cum e. Sa stii ca exemple de oameni simpli intorsi acasa care au reusit mai am, cind vii acasa iti promit ca ii vei cunoaste personal. Nu mai dau exemple ca asa cum imi spunea cineva intr-un e-mail, darim castele de nisip si chestia asta nu place aici. Departe de mine gindul asta. Trag doar un semnal de alarma celor care vor sa plece sa se gindeasca de doua ori, ca s-ar putea sa dea vrabia din mina pt cioara de pe gard. De ce ne tot ascundem dupa cires si nu spunem lucrurilor pe nume? Fa-ti timp Nemo si hai sa vorbim toti despre emigrare pe sleau, fara cosmetizari. Imi amintesc de o doamna de aici de pe forum care a plecat in Canada si dupa doar 2 saptamini s-a intors pt ca pt ea era mai bine in RO. Am urmarit cu interes pregatirile ei, sosirea acolo, si reintoarcerea brusca. Femeia ruga sa nu fie judecata prea aspru de catre cei de pe forum de la subiectul Canada pt gestul ei!!! A spus ca prefera sa treaca sub tacere ceea ce a vazut acolo cu ochii ei... M-as bucura ca gestul meu sa aiba ecou... Daca vreti, deschidem chiar un subiect nou...si o sa-i spun chiar asa: "Despre emigrare, pe sleau!". Catalina! Ma bucur ca nu mai esti suparata pe mine. Mi-a placut tonul tau calm chiar daca nu sint de acord 100% cu tine. Nu cred ca trebuie sa fii in pielea celui care are 1000USD, casa si masina ca sa poti raspunde. Nu vroiam o justificare pt fiecare cent. Sper sa citesti rindurile de la "Despre emigrare pe sleau" unde cred ca se vor gasi si oameni care sa aiba curajul sa spuna lucrurile pe bune, fara perdea pt ca si tu sa poti cintari viata afara si cea din RO. Multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la ce a scris Dinu!!! Cati neadaptati nu sunt si aici(canada)dar daca au salam si banane zilnic pe masa ce mai conteaza, ca in Ro nu le aveau...civilizatie aici???(ma umfla rasul). Eu zic ca un om realizat in Ro nu se poate compara cu un altul realizat in "lumea civilizata" Cel din Ro e de admirat!!!! Asteptam subiectul propus Dinu sa vorbim "pe sleau"despre emigrare, poate vor citi aici mai multi romani care vor sa emigreze, macar un semn de intrebare sa-si puna... Multa bafta tuturor si Nemo bafta oricare ar fi hotararea, dar poate intr-un an doi facem un club al "neadaptatilor"in Ro :-)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca idee o telefonista fara studii superioare la Romtelecom are 400 - 500USD/luna net cu vechime+sporuri, un sofer la o banca 300-350USD net cu vechime+sporuri, un profesor gradul I 250-300 net cu vechime+sporuri. Meserii bine platite sint in constructii, informatica, finante - banci, firme de distributie, avocatura... Iar daca intri in acest cerc apar oportunitati de a urca in firma sau de a migra la o alta firma concurenta. Problema e de adaptare si flexibilitate la un program incarcat. [/quote] Mai sa fie! Hai ca ma intorc si io[invazie] Stie cineva cat trebuie sa dau spaga pentru a ma angaja telefonista la Romtelecom? ruxij Si inca ceva. Din insiruirea aia de lefuri se vede ceva. Anormalitate. Este anormal ca o telefonista si un sofer sa castige mai bine ca un profesor gradul unu si este la fel de anormal ca media de salarizare sa fie "coborata" de profesori, medici si cercetatori. Anormal! Si de aia Romania nu va merge niciodata inainte, pentru ca nu respecta nici o scara de valori.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by georgia
Subscriu la ce a scris Dinu!!! Cati neadaptati nu sunt si aici(canada)dar daca au salam si banane zilnic pe masa ce mai conteaza, ca in Ro nu le aveau...civilizatie aici???(ma umfla rasul). Eu zic ca un om realizat in Ro nu se poate compara cu un altul realizat in "lumea civilizata" Cel din Ro e de admirat!!!! Asteptam subiectul propus Dinu sa vorbim "pe sleau"despre emigrare, poate vor citi aici mai multi romani care vor sa emigreze, macar un semn de intrebare sa-si puna... Multa bafta tuturor si Nemo bafta oricare ar fi hotararea, dar poate intr-un an doi facem un club al "neadaptatilor"in Ro :-)
Georgia, de curiozitate, de cate ori ai vazut in Ca incalcare de lege? Asta inseamna civilizatie pentru mine.. Te rog, raspunde-mi, si cu exemple daca se poate... Multumesc[flo], Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La cine te referi cind spui "incalcarea legii"? La ce multi si "saraci", sau la cei putini si "bogati"? Si in Canada si in SUA, si in RO, cei bogati incalca legile pur si simplu pt ca pot si pt ca in caz ca au probleme isi permit sa angajeze avocati care sa-i apere. Sint cazuri destule care sa exemplifice... In ceea ce-i priveste pe cei multi si "saraci", in general sint de acord cu afirmatia, dar ce te faci cind o lege este perimata, sau discriminatorie, sau nedreapta? Si cind politicienii prefera staus-quo-ul? Parerea mea este ca in acest caz este OK sa o incalci ca sa inteleaga forurile legislative ca este cazul sa faca schimbari.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ira
Georgia, de curiozitate, de cate ori ai vazut in Ca incalcare de lege? Asta inseamna civilizatie pentru mine.. Te rog, raspunde-mi, si cu exemple daca se poate... Multumesc[flo], Irina [/quote] Ira ,chiar iti inchipui ca tarile civilizate (nu m-am gandit la Canada care de fapt e o adunatura de emigranti si nu are o identitate bine definita ...) nu exista coruptie sau legi care sa fie incalcate ?Ca doar d-asta sunt facute si legile astea ... Japonia nu are coruptia marunta ,la nivel de "strada" si nu o poti vedea tu ca om de rand ,dar la alte niveluri exista si inca foarte adanc . Everything happens for a reason... //Dan.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bogati in RO: stim foarte bine care sint aceia Bogati in SUA: cel mai vizibil exemplu este scandalul Enron si Arthur-Andersen. Apoi CEO-ul bursei din NY, CEO-ul Tyco. Si sint multe alte exemple. Bogati in Canada: nu sint foarte la curent dar tin minte de niste scandaluri acum citiva ani. O sa caut. Saraci in RO: toate legile aberante care sint inventate de guvern si parlament. Saraci in SUA: indemnuri publice la evaziune fiscala pt ca statul american taxeaza veniturile mult prea mult. Saraci in Canada: cel mai recent exemplu pe care il am este un functionar din primaria Ottawa care si-a rotunjit veniturile (adica si-a triplat salariul) in mod ilegal. Astea sint doar citeva exemple din ce as putea sa enumar. SUA cel putin este la fel de corupta ca sa Romania. Singura diferenta este ca aceasta coruptie este mai putin la nivel de institurii de stat si mai mult la nivel privat. Totusi impactul este similar asupra celor afectati. Dar fiind o tara imensa, efectele sint mai mult de natura locala, asa incit scandalul Enron, de ex., nu a avut cine stie ce impact in New England.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...