Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despre emigrare, pe sleau ! (fara perdea)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by freegonzo
Salut Conchita Sper sa i-ti realizezi visurile .Tot ce trebuie sa faci e sa-ti accelerezi spalarea creierului singura.Nu-i mai lasa pe canadieni sa o faca ca nu sunt atit de eficienti ca tine Salut Free Gonzo
Oamenii care nu mai au sperante arunca imediat cu jigniri[:D]! Ha ha! Daca femeia se simte bine acolo unde e, asta inseamna ca e spalata pe creier? Inseamna ca asa imi doresc si eu sa fiu! Sincer, ii compatimesc profund pe cei nespalati pe creier!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
de ce trebuie sa se ajunga la jigniri?..De ce nu se poate exprima o opinie in mod civilizat? de ce nu putem sa ne contrazicem aducand argumente superioare unui improscat cu noroi? haideti sa nu ne mai lasam coplesiti de virusul asta al discutiilor sterile..sa incercam sa ne expuneam experientele, bune sau rele, astfel incat peroanlele interesate de subiect, sa poata sa primeasca niste raspunsuri competente sau macar empirice. Fiecare din participantii la aceasta discutie are o experienta si un punct de vedere personal.Sa nu uitam nici o secunda asta!Si mai mult, pe acest forum ne-am adunat deoarece ne uneste ideea de acasa,dragostea de tara si de a-ti gasi prieteni acolo unde te afli acum.Experienta asta virtuala insasi e un act de solidaritate si bunavointa.La fel cum nimeni nu ne-a obligat sa emigram, nimeni nu ne-a obligat nici sa vizitam acest site.Am facut-o, in consecinta acceptam anumite compromisuri(Din care cel mai simplu, e acela de a fi civilizat). Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dans
Vrei un imprumut ipotecar ca sa iti cumperi casa? Perfect, banca iti da cu draga inima. Cu conditia sa indeplinesti criteriile lor. Istorie de credit, scor FICO peste o anumita valoare, etc, etc. Nu le ai? Ghinion! Ce importanta are ca fara imprumutul asta esti home-less? Nu este problema lor. Urmatorul client, va rog!
da-mi voie sa te intreb, de ce ar fi unul, caruia nu i s-a aprobat imprumut pentru achizitionarea unui imobil, homeless? ce l-ar impiedica sa stea intr-un apartament? mai mult decat atat, normal ca nu este problema lor daca cineva nu se califica, doar nu e nimeni prost in lumea asta sa acorde imprumut cuiva care nu poate demonstra ca are cum sa-si plateasca datoriile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

conchita Ai dreptate , totul depinde de perceptia fiecaruia, de mediu in care esti etc. Nu am idee in ce domeniu si mediu lucrezi dar cu toti cu care am vorbit(Canada, Europa, etc.) sint de acord ca stresul e maxim. Nu pentru ca ai murii de foame, doamne fereste, ci pentru ca nu prea iti gasesti locul iar iformatiile pe care le au cei de acasa, si le-am avut si noi, nu sint nici pe departe adevarate. Tu spui ca nu trebuie sa te duci intr-o metropola ca sa traiesti bine si din contra e de preferat sa nu. Cred ca majoritatea ajung, mai ales in primii ani, cam pe unde ii duce norocul. Despre casa cu piscina si nu stiu cite camere nu pot de cit sa te intreb Cit de mult te bucuri de ea? Cit timp o sa iti petreci acolo? Pina acu majoritatea au amintit de bani si case. Asta e tot? Ideea ca muncesti acu cit te tin puterile si pe urma o sa fie bine ar fi OK dac viata ar sta pe loc, dar nu sta. Copii cresc si nu cred ca o sa ii incalzeasca ca pe la 30 ani (ai lor) o sa avem si noi timp de ei. Ei voi sa ma vada acum , sa discute acum ce ii doare. Timpul asta din viata lor nu se mai intoarce si din pacate nici din a noastra. Faptul ca tu esti fericita si duci o viata normala e exceptional si trebuie sa spun ca te admir( fara nici un fel de ironie). Ceea ce cred ca majoritatea romanilor au sperat a fost ceva de genul: un servici decent(fie chiar si la McDonalt) si ceva timp sa te bucuri de bunastarea vestului. Overtime, platit sau nu, majoritatea aveau si in tara. Nevoia de a mai face ceva in afara de serviciul de baza nu cred ca a intrat in calculele nimanui, cel putin nu pentru vecie. Nu stiu in cazul US dar in cazul Canadei dezamagirile au venit si vin din partea sistemului continuu( nu ma refer la bani ). De exemplu nu am putut si nu pot sa ignor ca in aceasta tara superdezvoltata invatamintul e la pamint si materii de cultura generala sint considerate activitati extrascolare(muzica, sport, ..). Am doi baieti care au atita energie si nu au unde sa si-o consume. O sa imi spuin de cluburi etc. La Comuniti center cum sint in Canada au o ora pe saptamina dintr-o activitate daca vrei mai mult trebuie sa gasesti ceva particular probabil cu 2 ore si o gramada de bani. Asta in conditiile in care toata ziua se vaita de obezitate. Sa nu mai vorbim de sistemul de sanatate care daca n-ai nervi de oteli si o foarte buna cunoastere a limbii(nu toti au un doctor roman) mai bine te lasi pagubas sau dai pe leacuri babesti(if aplicable). Eu lucrez intr-un Fitness Club si stiu ce spun ca viata nu sta pe loc. O gramada dintre membrii, de toate nationalitatile , toate virstele, si cu mai multi sau mai putini ani de Canada. Sint de la germani(in zona asta sint f multi veniti dupa razboi fiind copii sau tinerei)cu 40-50 ani pe aici la romini de 1,2,5,10,20,30 ani si alte neamuri. Majoritatea au avut aceeasi idee lasa ca muncim pentru citiva ani, facem bani si apoi o sa fie bine. Au iesit la pensie gindind la fel si nu au mai apucat acel mai bine( nu ma refer la bani sau mincare, case, masini) Acum pe la 60-65 arata mai rau de cit arata maiaia la 80. Sa nu mai vorbim de pensii. Daca nu stii sa iti investesti banii atunci cind ii cistigi nu poti in nici un caz asa te gindesti ca pensia o sa iti asigure o viata decenta asa cum tot romanul crede. Cu 460 de dolari canadieni , pensia de baza, nu prea poti face mare lucru. Nu stiu citi dintre romanii , chiar deja emigrati aici, stiu asta. Stiu persoane care lucrind in meseria lor , cu master facut aici, nu au ajuns dupa 5 ani sa aiba mai nimic din ceea ce aveau in tara. Durerea e ca majoritatea care vin au avut ceva in tara pt ca altfel nu ar fi putut sa vina iar cei care chiar ar merita sa riste si sa isi ia lumea in cap nu au cum sa ajunga aici pt ca nu au banii necesari. Ideea ca nu mai avem nici o treaba cu tara aia nu prea tine. Daca ar fii asa nu am fii pe situl asta ci pe unul in engleza, franceza, germana, suedeza, finlandeza etc. Ori cit ne-am supara pe tara( desi cred ca notiunea de tara se refera la oamenii din ea, noi si altii ca noi nu la munti, ape etc.) ceva a ramas acolo si nu poate fii negat. O fi asta patriotism desantat dar asta e. BAFTA!!!!!!!!!! AP
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prezint situatia un pic diferit, pentru ca am avut o experienta diferita fata de Gorjan. Cind am emigrat, n-am cunoscut nici un roman, am urmat si noi informatiile pe care le-am primit chiar de la aterizare, am primit o brosura numita Welcome to Canada, plus alte hirtoage cu diverse organizatii. Nu m-am lovit de chestiile pe care le prezinta Gorjan, ulterior, dupa ce am cunoscut romani, am descoperit cealalta Canada. Asa ca din punctul meu de vedere informatiile au fost suficiente. N-am avut pe nimeni sa ne indrume cum sa inchiriem prima casa, cum sa facem primul resume, cum sa cumparam prima masina, cum e cu asigurarile, ne-am folosit de logica. Unde mai pui ca ne-au recunoscut si experienta din Romania intr-ale sofatului. M-am angajat avind lacune mari de limba, am zis sa incep ca tot omul de la munca de jos, mai ales ca nu stiam limba, am luat ziarul (nestiind pe nimeni, de unde relatii), mi s-au lipit ochii de pozitiile in meseria mea, asa ca am ratat partea cu munca de jos. Serviciul, ca orice serviciu, nu muncesc in stres cum aud pe altii, bine, nici nu e genul meu sa ma stresez, programul e de 8 ore cu tot cu pauza, n-am fost niciodata simbata sau duminica la birou. In rest nu vad mare diferenta fata de Ro, la prinz iesim la cumparaturi, stam la cioace si ne vedem de proiecte. Un plus ar fi pentru relatiile dintre oameni si pentru atmosfera decenta din companii. Am mai intilnit ideea ca emigrarea joaca un rol important in economia Canadei, totusi sint alte sectoare importante in economia acestei tari. Nu ne-a obligat nimeni sa cumparam casa si nimeni nu ne-a obligat sa apelam la banca pentru imprumut. Nu ne obliga nimeni sa raminem in Canada, nimeni nu ne opreste sa plecam in State ori pe unde ‘om mai ajunge. Ma adaptasem bine si cu traiul greu din Romania, m-am adaptat si in Canada si sper sa ma mai tina si pe viitor. E doar o alta experienta, nu e o parere obiectiva asupra fenomenului emigrarii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emigrarea e o experienta absolut individuala, eu ii inteleg si pe cei carora nu le este asa de bine acolo unde au ajuns si mai ales pe cei care au ajuns sa fie multumiti, pt ca am trecut prin amindoua etapele. Acum depinde de fiecare cite putere de acomodare are si cit e dispus sa lupte si sa nu-si plinga de mila la primele obstacole. Eu de exemplu ma simt perfect aici unde sunt, asta dupa ce am trecut si prin alte tari cu gindul de a ma stabili acolo dar chiar daca mi-au placut foarte multe aspecte, existau si lucruri care sa ma faca sa zic"asta nu e pt mine, parca mi-as dori altceva, as vrea sa mai incerc". Si am incercat si alte tari, am incercat chiar sa ma restabilesc in Romania dar dupa experienta occidentului mi-a fost imposibil. Poate pt fiecare dintre noi exista un loc pe lumea asta unde ne simtim absolut perfect si ne putem acomoda usor, de asta e absolut incorect sa generalizam! Fratele meu a schimbat citeva orase in Italia pina sa gaseasca un loc unde sa se poata simti ok si in care sa aiba avantajele dorite. Asa ca nu prea inteleg cum cineva din Canada poate sa aiba asa opinii categorice fata de situatia din US! Si mai ales sa numeasca "spalat pe creier" pe cineva care a reusit si se simte bine acolo unde e!!!! Inadmisibil! Oameni buni sunt si persoane care au reusit! Care s-au acomodat si care au o viata foarte buna! Pt cei care nu cred va invit in vizita, ca tot era vorba de "emigrat pe sleau, fara perdea", nu am nimic de ascuns si nu vb asa aiurea sa ma amagesc singura! Pt cei care vor sa emigreze le pot spune cu toata sinceritatea ca nimic nu e usor, ca trebuie multa putere si daca acolo unde vor ajunge nu sunt asa mulumiti sa nu cedeze! Sa incerce si altceva slujbe/orase/tari. Si bineinteles mult succes[flo] Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Giani Ar fi interesant de stiut cind ai venit si la ce meserie te referi pt ca povestea cu ziarul nu prea mai e de actualitate. Ori cum ai fost baftos ceea ce iti doresc si in continuare. Cind am venit noi si am vrut sa inchiriem ne-au cerut chiria pe 6 luni in advance , asta in Toronto, iar unde ne-am stabilit pina la urma nu faceau contract de inchiriere la noi veniti fara semnatura cuiva din Canada. Probabil ca pina la urma am fii gasit un loc , cine stie pe unde, unde ne-ar fii primit si asa dar n-am de unde sa stiu pt ca pina la urma o fosta colega a semnat pt. noi. AP
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...