Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despre emigrare, pe sleau ! (fara perdea)


Recommended Posts

Draga Conchita Citesc de foarte multa vreme ce se scrie pe acest forum si nu m-am manifestat niciodata ca "bug".Motivul pt care am facut-o acum este fiindca tu ai fost singura care ai reusit sa ma impresionezi atit de mult incit sa uit multii ani de scoala si educatie pe care i-am primit Salut Free Gonzo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
In legatura cu creditul,as vrea sa spun ceva..in momentul cand noi am plecat din tara, inca nu se practicau creditele ptr casa.etc asa intens.Ei bine, trebuie sa acceptam ca o data ajunsi aici am schimbat tot: mentalitate, cultura ,etc.Societatea de aici functioneaza pe credite in mare parte.Noi, romanii, functionam altfel : am ban, cumpar.Nu am ,rabd si strang.Asa ne-am luat noi apartament in Romania. Aici insa , filozofia e alta: de ce sa astepti 20 de ani sa strangi bani ptr o casa,cand te poti bucura de ea la 30 de ani.Da , platesti o dobanda pentru asta.Dobanda care e cu atat mai mica cu cat history creditul tau e mai bun.E si firesc ca banca sa iti studieze history, pentru ca iti ofera o suma de bani, nu mica,pentru care vrea garantie. E si firesc sa nu primesti imprumutul daca nu reusesti sa ai acel scor necesar.Dar ei iti ofera metode si informatie despre cum ti-l poti imbunatati.Daca tu esti capabil sa strangi banii de care ai nevoie mai repede, e ok.Nimeni nu se supara si tu esti impacat ca nu ai datorii>Eu insami incerc sa ma acomodez cu mentalitatea asta.Dar ii vad si avantajele si nu mi se par de neglijat. Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E doar o experienta, nu sint o mare norocoasa, asa a fost sa fie. Am avut experiente placute si cu oamenii, chiar de la venire, imi amintesc ca am luat un taxi (a fost singura oara cind am folosit taxi-ul in tara asta), si l-am rugat pe taximetrist, un arab, sa ne duca la un motel de stie el ca e mai ieftin. Asa de bucuros s-a aratat, s-a oferit sa ne faca un tur al orasului, gratis, da’ l-am refuzat, una ca eram cam obositi, si faptul ca nu prea eram obisnuiti cu atata exces de amabilitate, m-a facut suspicioasa. Tot nu am scapat, a oprit aparatul de taxat si ne-a dus la primarie, am luat hirtoage cu informatii la insistenta lui. Ne-a mai ametit cu tot felul de informatii, pe care una le-am uitat pe loc. Motelul la care am stat era o casa mai mare, a unei cucoane simpatice, ulterior am aflat ca era foarte bun la pret, atunci, pe loc, toate ni se pareau scumpe. Ea ne-a dat recomandarea pentru apt. In vreo 3 zile eram mutati deja. Managerul blocului, un canadian de treaba, dupa ce ne-a dat cheile, la scurt timp a aparut cu o saltea, o masa, asa, cu imprumut, pina ce reusim sa ne cumparam unele. Am avut si experiente mai putin placute, chiar neplacute de-a binelea, cum ar fi concedierea, nu a mea, dar... a trecut si asta. Pina la urma asta e viata, si cu bune si rele, tot e frumoasa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gorjan, te felicit ca ai curaj sa spui cum sunt lucrurile cu adevarat pentru un imigrant, dar numai cei slabi nu inving, asa ca there is a light at the end of the tunnel si pentru tine. Ai descris la perfectie cum functioneaza "sistemul", ca mare deosebire nu-i intre Canada si America. Asa e inceputul, dur si plin de dezamagiri (chiar si pentru cei care pretind ca le-a mers bine de la inceput si au lucrat "in domeniu" evitand munca de jos). In 18 ani de America n-am intalnit inca pe cineva care sa nu se fii izbit de greutati, ori materiale ori spirituale. Iti doresc mult noroc! Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut Guestule Sa inteleg ca vrei sa vii incoace si nu-ti place sau nu crezi ce citesti? Ideea acestei discutii,daca imi amintesc bine, era sa facem schimb de informatii de ce e pici picolo in lume( nu cred ca e cazul tau). Daca vrei sa vii sau cunosti pe cineva care vrea sau se pregatest sa plece pe undeva e bine sa citesti tot ce s-a scris si sa iei informatiile care crezi ca sint utile pentru tine ca ce simt eu sau altii despre asta oricum nu se va potrivii pentru nimeni altul. Depre curaj sa vin innapoi pot sa-ti spun ca am destul. Am fost in fiecare vara in tara si stiu cam care sint diferentele si stiu ca sint o gramada de neajunsuri pe acolo. Nu am plecat nici foarte de mult sa zic ca am uitat ceea ce tu nu prea poti sa spui ca ai stii prea multe despre ce e pe aici. Poate ce e important pt mine nu are nici o valoare pt tine si viceversa. Ideea e ca nu exista loc perfect pe planeta Pamint. Cind trebuie sa iei o decizie ca aceasta( care e destul de radicala ) e bine sa ai cit mai multe informatii si sa cintaresti bine. Nu risti nu cistigi. Prima conditie sa cistigi e sa joci dar cite odata nu se merita riscul. Am incercat pe cit posibil sa dau mai mult informatii de cit pareri. Daca am reusit sau nu , asta e. E bine ca nu mi-ai servit povestea cu "salamul cu soia" ca ti-as fii spus cu cit e mai scump aicea ala numai din soia de cit ala din carne(cu hormoni de!!!!!!!!!). Salve! AP
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, omul oriunde ar fi, de plans tot se plange, prin urmare nu se pare ca nu se ajunge nicaieri cu discutia asta. Unii sunt au o gandire pozitiva si se adapteaza usor, nu baga in seama aspectele negative atata vreme cat pe ansamblu e OK, altii vad mereu jumatatea goala a paharului. Nu e usor nicaieri pe lumea asta si treaba cu interesul functioneaza peste tot, e pur si simplu natura umana. Canadienii au interes la emgiranti, si emigrantii la statul Canadian, asa ca sunteti chit. Si in toate merge asa, care dati ceva pe degeaba sau faceti ceva doar asa pentru binele omenirii? Free Gonzo, bine ai venit pe forumul DC! Dc. citesti forumul demult, poate ca ai observat ca aici nu se discuta insa cum ai vazut tu pe alte forumuri, proferand obraznicii. Citeste si tu regulamentul, e sus in dreapta. Zice "combateti idei, nu persoane" si alte chestii interesante. Numai bine, Lia ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspuns Giani Ba cred ca ai fost cel putin atunci foarte norocoasa. Cred ca din cine stie cite persoane vin la aeroport din toate colturile lumii pentru prima data in Canada( nu stiu la ce orasi te referi) nu cred ca se mai intimpla macar odata pe luna sa faca cineva asa ceva( ma refer la taximetrist). Sper sa ma insel, de dragul celor care chiar nu au nici un ajutor la venire. Mult mult succes incontinuare. Povesti ca a ta chiar ca te fac sa crezi ca mai exista si altceva de cit BANIII!!!!! si sa speri. AP
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Am fost in fiecare vara in tara si stiu cam care sint diferentele si stiu ca sint o gramada de neajunsuri pe acolo. Nu am plecat nici foarte de mult sa zic ca am uitat ceea ce tu nu prea poti sa spui ca ai stii prea multe despre ce e pe aici. Poate ce e important pt mine nu are nici o valoare pt tine si viceversa" sorry...tot nu inteleg ce cauti in Ca? Este simplu... te muti definitiv si scrii din Ro ca este rau in Ca. Pare stupid ca unul care sta intr-o tara straina nefortat de nimeni sa aiba comentarii negative. Ai fost rapit si dus acolo?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...