Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despre emigrare, pe sleau ! (fara perdea)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mai domnule Gestu Daca as putea sa ma plimb ca tiganul cu cortul, sau sa ma teleportezi pe unde imi trece prin cap de cit ori nu imi place poate as faceao. Tu citisi ceva din ce scrisai eu? Io mis tot icea in Canada si daca tu prin tara sau prin alte locuri ai intilnit numai oameni fericiti inseamna ca ai ajuns in rai si nu stiai. Idei de astea de ale tale aveam si io inainte de a venii si credeam ca astia de pe aicea nu prea au ce regreta la Romania. Iote ca nu-i chiar suta-n suta adevarat, sau cel putin pentru mine. Vrei sa vii vino taica ca-i mare Canada si loc ii destul. Una din durerile de aici e mincarea si daca spui romanilor ca aici nu e mincare buna, parerea mea, dau cu pietre in tine(sper ca n-o sa primesc prea multe pietre in cap). Asta vara fiind in Rominia si stind la taclale despre una despre alta n-am ce face si ii spun unei prietene ca pe vremea luin nea Nicu se minca mai bine de cit acu si ca ce mincam noi aatunci se plateste cu bani grei prin tarile aste a dezvoltate(ma refer la mincare adevarata). Bine inteles ca reactia a fost foarte vcombatanta. Intimplarea a facut ca la 2 saptamini dupa aia persoana respectiva a plecat in Suedia in vizita pentru 2 saptamini. Cind a venit ne-am intilnit dinou si eram curioasa, de ca tot omul, cum e pe acolo. Printe altele mi-a spus ca i-a fost rau aproape tot timpul din cauza mincarii. Pai de ce? N-a prea putut sa manince nimic ca nu avea gust si pina si iaurtul pt copii care il dadea copilului nu era mincabil. Era diferit decit in tara fiind aceeasi firma DANONE. Iao cum vrei dar daca tot ai chef de scris macar zi ceva mai substantial ca de fitil bagam toata lumea e satula. Salve AP
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ruxij, oare regulamentul se aplica si la cei care au alta opinie decat "adaptatii"? Te intreb pentru ca nu am vazut sa te deranjeze cand Conchita a combatut pesoana mea si nicidecum opinia prezentata de mine, care nu a fost un atac la persoana. Daca ea s-a simtit, asta mie nu face decat sa-mi confirme opinia... Dar oricum, intrebarea e asta, "adaptatii" au dreptul la atac la persoana? Danutza, mama lu'Alexutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey eu nu-nteleg, oare s-a desfiintat forumul de la EvZ sau vre-un alt forum de certareti?![xx(] Ca parca nou venitii (ma rog, unii) cam par ca au experienta acelor forumuri[box] Numai bine tuturor si sper sa va molipsiti si voi de atitudinea prieteneasca de pe DC[flo]. Va asigur ca e un sentiment minunat[invazie] Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

toate discutile aceastea ma fac sa ma gindesc si mai serios la un proiect pe care am vrut sa il fac. Mai exact este vorba de o pagina de web pe care sa pun mai multe informatii despre ce si cum se poate face in US, sper totusi sa reusesc sa il pun la punct. Nu cred ca exista unul care a emigrat si nu a avut nici o problema. incepind de la limba, servici, mincare. Toata treaba este sa stii sa gasesti soluti si sa mergi inainte. Si mi-e mi-a fost greu la inceput, am venit cu loteria vizelor, nu cunosteam decit in taximetrist care ne-a dat affidavid of support, nu cunosteam limba. Am mers pe jos 3 ore pentru piine ca nu stiam sa luam autobuzul. Si asa mai departe, dar acum dupa 5 ani am ajuns sa am masina mea, casa mea, gradina mea. Ceea ce in Romania nu faceam in 50 ani. Eu spune ca scopul celor care suntem aici ar fi sa putem sa ii ajutam pe cei veniti noi aici sa se descurce mai bine si sa nu fie nevoiti sa pateasca ca si noi. MN
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mey oameni buni, calmati-va [B)] mie mi-e si frica sa mai scriu ceva aici...[ups] io zic asa: fiecare povesteste din proprie experienta; unora le-a mers mai bine, altora mai putin bine. evident, cel caruia i-a mers nu prea bine, nu o sa ridice in slavi societatea care ii maninca banii de taxe. la fel, cel care o duce k lumea, nu o sa arunce cu pietre in ala care ii curata piscina. asta pt ca fiecare e SUBIECTIV. asa ca dati-va mina, impacati-va, si combateti fara sa lasati urme [B)] chiar si daca virtuale. hm? ia vedeti, se poate? va rog io [flo] ____________________________________________ oriunde ati fi, fiti uniti, dragi romani... http://community.webshots.com/user/atomskin-date
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

n-am prea prins ideea "sleau-lui" sau "perdeleiless" din acest subiect... cred ca toti suntem pe unde suntem pentru ca ne este mai bine decat unde eram, nu? atata timp cat ceea ce ni se intampla se ridica la nivelul asteptarilor, ramanem pe loc. cand ajungem s-o ducem mai prost sau nimic nu ne mai convine, ne intoarcem de unde am plecat. ori e mai sexy postura de "mananc conserve si stau intr-un subsol cu alti 20, dar, hei, sunt in america" sau "sunt in america, dar, offff, imi "inabus tacut rabufnirile, strangand din dinti si mergand mai departe""?!? [flo] http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...