Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despre emigrare, pe sleau ! (fara perdea)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by dans
Conchita: Imi pare rau dar nu pot vorbi decit din proprie experienta. Si experienta mea este asa cum este. Nu fac deloc generalizari, si nu am nimic impotriva finlandezilor si a americanilor. Pur si simplu nici una din tari nu mi se potriveste si nici nu mi-a placut ce am vazut!
hehe, asta e deja alt tip de discurs. altceva decat sa spui ca americanii se socializeaza exclusiv prin baruri. eu ii intalnesc la clubul de scuba diving unde vin familii, cupluri si singuratici din cele mai diverse medii, la clubul Cartii idem, la cel al bucatarilor, iar recent m-am inscris si intr-unul al biciclistilor unde lumea face trasee turistice cu bicicleta la sfarsit de saptamana. cumnatul meu este intr-un club country unde invata dansuri, face schimb de colectii si informatii, citeste carti din domeniu, merge in excursii etc. sunt o gramada de asociatii si cluburi in functie de hobbyuri si preocupari, de YMCA ai auzit de pilda? america zugravita de tine e in filme comerciale, nici macar acolo. oricum, la tine a contat enorm ca nu ai cunoscut limba tarii respective (Finlanda sau US), este un handicap care nu prea te indreptateste la concluzii generale. cum sa cunosti oamenii daca nu comunici cu ei? ;)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Guestus, Cred ca ai dreptate daca ne gindim doar dpdv calendaristic. Dar ia in calcul o iarna de 5 luni de zile, din care timp de 3 luni nu este lumina mai mult de 5 ore pe zi. Practic din 18 luni petrecute acolo, 8 luni a fost iarna. In Finlanda nu se bea doar in week-end. Sau cel putin nu era asa cind eram eu pe acolo. Am vazut scene incalificabile pt o tara care se pretinde a fi civilizata si care chiar este in top-ul celor mai "civilizate" din lume (evident din alte puncte de vedere). Ce-i drept, sistemul social este foarte bine pus la punct, criminalitatea este aproape 0, invatamintul este gratuit, infrastructura este OK, taxele imense, salariile mici (la Nokia cel putin). Finlandezii sint xenofobi, la urma urmei pina acum 25 de ani au fost o societate inchisa, si nu se jeneaza sa o arate (desi nu o spun in cuvinte). Si sa nu mentionezi ca esti roman ca nu mai ai cu cine discuta (adica o sterg). Nu neg, sint si capete iluminate, dar in general sint persoane care au stat prin strainataturi o vreme. [cheers]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conchita, Finlandeza nu o stiu, dar engleza o vorbesc fluent si o vorbeam si in Finlanda. Hai sa iti spun mai concret la ce ma refer. Dpdv profesional: grupul in care ma aflu este approx 60% format din 1st generation immigrants. Aproape toti cei 60% sint ingineri simpli. Eu am incercat sa urc pe scara ierarhica intr-un post managerial (de 3 ani incerc) si mi s-a spus sa stau in banca mea si sa imi vad de treaba. Nu sint singurul in situatia asta. Toti cei din conducerea locala sint americani. Toti cei din structurile manageriale relativ inalte sint finlandezi. Ideea este ca atita vreme cit faci ce ti se cere si nu ai pretentii, localnicii nu au nimic cu tine. Dar in momentul in care incerci sa te ridici ti se pun piedici pt simplul fapt ca nu faci parte din clubul lor si nu joci jocul dupa regulile lor care isi au radacinile in cultura si societatea americana. Dpdv personal: am incercat sa ma inscriu intr-un club de yachting (ce sa fac, imi place). In primul rind ca am fost privit de sus si apoi mi s-a spus ca am nevoie de recomandarea a 2 membri ai clubului pt a putea fi luat in considerare. Intimplarea face ca clubul este situat intr-un oras unde venitul mediu este cam de doua ori salariul pe care il am eu (si eu cistig chiar bine). Pot sa continui cu exemplele! Dar ideea este ca W.A.S.P. sint W.A.S.P. si ei nu se amesteca cu imigrantii de prima generatie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dans, Din ce am auzit eu, In New England sunt destul de xenofobi, dar asta e doar acolo. Ai avut ghinion, pal! In restul Americii nu e asha, ci dimpotriva oamenii sunt prietenosi, mai ales in suburbs.(iarasi vorbesc din umila-mi experienta) Daca mai vii in State cu alta ocazie, incearca alta zona, o sa ai o impresie deosebita. :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Dans, nu ma mira ca nu te-ai acomodat, din doua motive : este foarte greu sa fii fara familie, mai ales ca barbat roman tinar. Al doilea motiv este ca atunci cind vii pe baza unui contract, depinzind de o firma, mai ales in conditiile economice de anii acestia, inghiti multe si n-ai ce face din cauza vizei. Eu iti doresc succes in Romania si sa gasesti un club de yachting local.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dans Ideea este ca atita vreme cit faci ce ti se cere si nu ai pretentii, localnicii nu au nimic cu tine. Dar in momentul in care incerci sa te ridici ti se pun piedici pt simplul fapt ca nu faci parte din clubul lor si nu joci jocul dupa regulile lor care isi au radacinile in cultura si societatea americana.
tu aici vorbesti despre legea competitiei, pur si simplu. desigur ca nu se intampla ca in Romania cand directorul ti-e unchi si vede cu ochi buni promovarea ta :)) ideea e ca n-ar fi trebuit sa iei totul atat de personal, in general esti considerat exact asa cum te consideri. in cazul tau, un imigrant jinduitor la functiile lor. regulile lor...ce intelegi prin asta? si eu sunt o boema si am o idiosincrazie asemanatoare pentru reguli in general, dar atunci cand cu buna stiinta intri in joc, nu poti spera sa ii schimbi legile inainte sa castigi partida. piedici se pun oriunde in lume, in cea capitalista e vorba pur si simplu de performanta si de o oarecare inteligenta sociala, in context competitiv. acum, depinde de ambitiile personale. ale mele sunt uriase si probabil ca nu voi sta in drum de o uitatura mai crucis a unui red neck care sufera de o boala universala, nu e strict americana sau finlandeza: invidia. am intalnit si d'astia, am suferit la vremea respectiva, dar nu mi-a trecut prin cap ca e boala lor nationala totusi si nu i-am acuzat in bloc. apoi, ce se poate intampla intr-o companie multi-nationala este diferit de "jocul" de-acasa...
quote:
Dpdv personal: am incercat sa ma inscriu intr-un club de yachting (ce sa fac, imi place). In primul rind ca am fost privit de sus si apoi mi s-a spus ca am nevoie de recomandarea a 2 membri ai clubului pt a putea fi luat in considerare. Intimplarea face ca clubul este situat intr-un oras unde venitul mediu este cam de doua ori salariul pe care il am eu (si eu cistig chiar bine).
mai, nu stiu, ti-am zis, la capitolul socializare n-am avut probleme de care povestesti tu, cu o singura exceptie, iarasi. ideea este ca ai la dispozitie diferite atuuri sa iesi din situatii idioate create de idioti, ca astia nu au nationalitate. iar atitudinile salvatoare nu sunt strict romanesti, ci general umane.
quote:
Pot sa continui cu exemplele! Dar ideea este ca W.A.S.P. sint W.A.S.P. si ei nu se amesteca cu imigrantii de prima generatie.
aia sunt redneci toata ziua, nu sunt tipici. stii zicerea ca padure fara uscaturi...in general am vazut atitudinea asta xenofoba mai ales la emigrantii de prima generatie, astia tin cu dintii de mostenirea nativa si nu ar face nimic diferit, american de exemplu, tocmai pentru simplul fapt ca e american. eu as fi incercat pur si simplu la alt club de yachting si as fi zis merci ca m-au refuzat, asa m-au scutit de experiente dezagreabile cu niste snobi infantili.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor! Sunt Georgiana si sunt in Franta de trei ani. Ar fi bine daca mai multi romani ar citi ce se scrie pe aici ca sa-si faca o idee mai precisa de ce inseamna emigrare. Putini sunt cei care cunosc amanunte, marea masa traieste cu ideaa ca in strainatate curge lapte si miere. Si asta o spun din experienta personala. Inainte de a pleca imi inchipuiam ca in strainatate totul e foarte usor si viata e un rai. Pentru cei care pleaca cu idei din astea socul e foarte mare si posibilitatea de adaptare e zero. Pentru ca ajungi sa nu mai gandesti logic ci sa iei totul foarte in tragic si sa nu mai reusesti sa apreciezi si avantajele (care exista, nu?). Un emigrant trebuie sa incerce (macar) sa se puna in pielea strainilor si sa gandeasca ca ei. Si atunci reusesti sa-i intelegi si sa le justifici actiunile chiar daca ele nu-ti convin. Parerea mea este ca emigratia inseamna inainte de toate RABDARE. Ca sa intelegi bine unde te afli, sa-i intelegi pe cei din jur,sa te integrezi in sistemul lor. Asta e teoria, cu practica e o alta socoteala si asta depinde de firea fiecaruia si de situatia concreta. Am cam batut campii, nu?[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma gindeam sa scriu si eu mai multe la acest subiect, dar cind am vazut ce ati facut cu saracul "dans" m-am cam razgindit. Am crezut ca fiecare isi poate impartasi experienta pentru ca ceilalti sa vada mai multe puncte de vedere si sa-si spuna in gand "Uite ca se poate si asa". Adevarul este undeva la mijloc intotdeauna. Este clar ca experientele noastre nu se pot asemana, chiar daca am sta toti in acelasi oras (fie el in Ro. sau in strainatate). Cineva zicea ca un an nu este de ajuns sa faci depresie. Parca asa am retinut. Depinde de persoana. Eu am avut depresie un an intreg cind am venit aici. Eram tot timpul obosita si depresiva (era si din cauza ca aici este mult mai putin soare decit in Ro.) Azi se implinesc 4 ani de cind sunt pe pamint belgian. Ne luptam inca cu recunoasterea noastra ca oameni de calitate. Ma deranjeaza multe lucruri, cel mai tare faptul ca pentru a-mi recunoaste diploma (de medic) trebuie sa fac mai mult din jumatate de facultate aici, ca profesorii nu sint echitabili la examene (nu toti, dar majoritatea) si nici macar nu tin cont ca te "strofoci" sa le vorbesti la un nivel inalt, in limba asta atit de grea (olandeza). In fine, ar fi mai multe de spus, dar ma intreb daca chiar intereseaza pe cineva... Numai bine si emigrare usoara (doritorilor), sedere placuta ACASA (doritorilor) GabiG si Francesca 1an8 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://www.geocities.com/adrianb74
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...