Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despre emigrare, pe sleau ! (fara perdea)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by casandra
Multumesc pentru informatii. Stiti cumva daca si in Canada situatia este asemanatoare? Salariile sunt tot public record?
probabil, daca universitatile sint de stat (publice). cele private nu sint obligate sa declare. in orice caz, in us, heading-ul sub care se ascunde lista de salarii este office for institutional research.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.salaryexpert.com/index.cfm?FuseAction=Home.Dsp_HomePage&FreeRptVer=NA In Canada http://www.jobfutures.ca/noc/browse-occupations-noc.shtml There is a difference between knowing the path and walking the path.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by casandra
Multumesc pentru informatii. Stiti cumva daca si in Canada situatia este asemanatoare? Salariile sunt tot public record?
Si in Canada salariile sint public record dar nu ai sa le gasesti pe internet. Poti cere raportul financiar de la universitate si acolo vezi ce salarii au profesorii. Cind eram eu studenta, revista studenteasca publica anual salariile cele mai mari ale profesorilor. Exista o variatie destul de mare in salarii la acelasi nivel in functie de reputatia universitatii, location, cit de usor da tenure si alti factori. Acum vreo 2 ani cind eram eu pe piata, o universitate in preerii oferea 55.000CAD iar U of Toronto 90.000CAD, la aceeasi disciplina. Amindoua cereau Ph.D dar, dupa cum se vede, diferentele in salariu sint semnificative. Eu am studiat stiinte sociale. Lorelai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tinatache
exista si alta cale sa devii prof univ. sau doar "doctorat->postdoc-> prof.? Cristina
in unele discipline se poate sari peste postdoc, de obicei in inginerie, computer science, business, unde academia e concurata puternic de private industry si sint numeroase pozitii deschise in fiecare an.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dcm
quote:
Originally posted by tinatache
exista si alta cale sa devii prof univ. sau doar "doctorat->postdoc-> prof.? Cristina
in unele discipline se poate sari peste postdoc, de obicei in inginerie, computer science, business, unde academia e concurata puternic de private industry si sint numeroase pozitii deschise in fiecare an.
multumesc pt raspuns, am uitat sa intreb inca ceva: se poate face doct. fara master facut? Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tinatache
quote:
Originally posted by dcm
quote:
Originally posted by tinatache
exista si alta cale sa devii prof univ. sau doar "doctorat->postdoc-> prof.? Cristina
in unele discipline se poate sari peste postdoc, de obicei in inginerie, computer science, business, unde academia e concurata puternic de private industry si sint numeroase pozitii deschise in fiecare an.
multumesc pt raspuns, am uitat sa intreb inca ceva: se poate face doct. fara master facut? Cristina
da. e irelevant daca ai facut un master sau nu. de obicei, degree-ul de master se obtine ca parte din programul de phd (se da de multe ori pentru un anumit numar de cursuri luate la graduate level).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
multumesc pt raspuns, am uitat sa intreb inca ceva: se poate face doct. fara master facut? Cristina
da, se poate, cel mai usor daca doctoratul e in aceeasi disciplina ca si studiile universitare. daca nu e, intri la master, iei note foarte bune, si apoi dupa 2-3 semestre te transferi la doctorat. Lorelai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...