Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despre emigrare, pe sleau ! (fara perdea)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Danutza Mamaruta Canada este o tara care ofera un anumit confort, pe credit. Statisticile canadiene spun ca orice canadian este dator in medie 28.000 CND / an. Este o suma care depaseste venitul mediu net; cine poate trai confortabil (psihic) cu gindul asta, spune ca e bine, ca are casa, masina si cuptor cu microunde. De fapt nu le are, pe cind vor fi intr-adevar ale lui, ele se vor fi platit cam de 3 ori pretul lor si se vor fi stricat sau degradat de mult.
Danutza, ai dreptate, dar ar trebui sa ne gindim si cum este sa ramai in tara si sa nu ai aceasta posibilitate... nici macar pe credit!! Sa stii ca la salariul tau nu vei avea posibilitatea sa ai toate acestea in veci... nici macar pe credit!!!
quote:
Dar nici macar "multumitii si realizatii" nu merg mai departe cu argumentele. Poate pentru ca ele nu exista. Si poate de aici provin dorul si nemultumirea celorlalti, ca dincolo de amanetarea viitorului in schimbul citorva necesitati prezente, nu mai e nimic. Cu acest confort, relativ steril si el, se incheie si argumentele si povestirile si adaptarile si integrarile.
Chiar asa sa fie?... Oare la asta sa se reduca totul, la asta sa se reduca o viata de om???... Din pacate nu pot sa cred! As fi curioasa totusi sa mai aud si alte opinii... Cit despre citatul din Nistorescu... ce bine ar fi sa fie atit de simplu si sa se poata pune problema atit de generalizator pentru toti... Din pacate am senzatia ca primul si ultimul alineat din mesajul tau se cam bat cap in cap, in esenta... fara suparare. Numai bine, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns
eu am ramas blocata la punctul cu 'iertarea'... daca tot trebuie sa fiu neiertatoare apoi nu-i pot ierta romaniei ca m-a facut sa-mi iau lumea-n cap (de doua ori!). partea proasta este ca nu pot pune degetul si stalci raul ca-i aluncos tare; nu mi-a lasat decat o singura alternativa - fuga ca sobolanii de pe corabia ce se scufunda. cat priveste parerea lui nistorescu - suna frumos dar nu-i si adevarat... partea aia cu succesul pe aiurea = succes acasa nu-i deloc asa (cel putin in cazul meu - pe toate planurile nu am realizat si am convingerea ca nici nu as fi reusit vreodata ce am facut pe aici). din pacate...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ridica insa mari semne de intrebare "salariul" cumnatului tau: 2000 lire lunar in constructii. Cred ca tu vrei sa spui venitul sau ca persoana fizica autorizata (self employed) si nu salariu ca angajat la o companie. Asa este Dinu, am uitat sa precizez asta. Inca un aspect: vezi te rog cam la cit se ridica chiriile pt un 3 bedroom flat intr-o zona buna. La asta mai adauga si utilitatile si faimosul Council Tax (impozitul pe casa). Esti sigura ca rudele tale nu impart apartamentul cu alte persoane? Nici englezii nu se lafaie 2 persoane in 4 camere, chiar daca au bani. Nu am spus ca stau in flat ci stau in 3-bedroom house si cu gradina. Chiria este de 700 de pounds, iar council tax-ul de 100 pe luna. Aia inseamna 800. Nu impart casa cu nimeni, mai ales ca mama merge foarte des la ea, iar ea are 2 copii, asa ca nu prea mai ai ce imparti. Din cate imi spune ea, cheltuielile ei pe mancare pentru 3 persoane (ei doi si copilul cel mare care sta cu ei) sunt in jur de 300 de pounds pe luna. Nu asta este insa important ci faptul ca ei se simt minunat acolo unde sunt, muncesc suficient dar nu istovitor si-au facut multi prieteni si se adapteaza pe zi ce trece mai bine. Si asta intareste parerea mea, conform careia, depinde foarte bine de om daca reusesti sa te adaptezi sau nu intr-o tara straina. Anda si printesuca Carina (1 an si 4 luni) http://community.webshots.com/user/andamihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cataghe Dar nici macar "multumitii si realizatii" nu merg mai departe cu argumentele. Poate pentru ca ele nu exista. Si poate de aici provin dorul si nemultumirea celorlalti, ca dincolo de amanetarea viitorului in schimbul citorva necesitati prezente, nu mai e nimic. Cu acest confort, relativ steril si el, se incheie si argumentele si povestirile si adaptarile si integrarile. Chiar asa sa fie?... Oare la asta sa se reduca totul, la asta sa se reduca o viata de om???... Din pacate nu pot sa cred! As fi curioasa totusi sa mai aud si alte opinii...
Nu, Cata, NU ESTE ASA, si inima ta stie foarte bine asta! daca aspiratiile unei fiinte umane supravietuiesc pana si in Romania, cum naiba sa moara taman in Canada sau USA? nu pleca urechile la cantecul mizantrop al sirenelor, este fermecator ca orice negativism, dar e malefic. Tu esti om cu frica lui Dumnezeu, i-ai spune tu vreodata vreunui semen de-al tau ca el nu valoreaza nimic dincolo de confortul pe credit pe care il are? ce suflet ar trebui sa ai ca sa comiti un asemenea discurs? eu una am impietrit de oroare cand am citit, iertata imi fie sinceritatea. mi se spune in fata ca mint, ca nu sunt fericita, ca de fapt in spatele cuvintelor mele sta doar multumirea ca am un cuptor cu microunde, ca sunt vanduta cu supra-pret occidentului exploatator si steril (pana la urma cum e, pretuiesc sau nu ceva in ochii exploatatorilor?)....stii ce imi aminteste discursul asta ca o lama in carne vie? ... de activismul crud si suficient, recognoscibil si in urmasii sai care conduc romania spre dezastru...mai bine nu mai spun nimic, mi-e rau fizic pur si simplu de la lectura acelui mesaj, e prima oara cand mi se intampla asa ceva pe DC...au fost o gramada de mesaje polemice poate chiar vernaculare si dure, dar nimeni parca n-a avut curajul sa spuna in fata emigrantilor ca nu valoreaza absolut nimic dincolo de cartea de credit...nici macar n-am cuvinte sa exprim ce simt.. Cata, nu mai citi toate...ca nu esti aici sa vindeci pe nimeni de rautate si angoase. ai incredere in tine si in Dumnezeu si orienteaza-te spre persoane care te pot informa corect despre ce e rau si ce e bine dincolo, eventual cu solutii, cu povesti despre cum au gresit ei si cum au rezolvat, ca sa fii cu adevarat avizata si sa eviti esecurile prea repetate. vei gresi de multe ori aici, Cata, nu cred ca e nevoie sa ti-o mai spun eu, este inevitabil, asa invatam toti, este OMENESC, meriti tot creditul si intelegerea de pe lume. DAR NU LASA PE NIMENI NICIODATA sa te faca sa te simti vinovata pentru visele tale si pentru faptul ca vrei sa iesi din intuneric si sa ti le realizezi. visele tale nu sunt sterile. sunt sterili aia care si le-au pierdut pe-ale lor de le-au avut vreodata si acum predica altora despre vidul absolut! yeah...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by voljena
eu am ramas blocata la punctul cu 'iertarea'... daca tot trebuie sa fiu neiertatoare apoi nu-i pot ierta romaniei ca m-a facut sa-mi iau lumea-n cap (de doua ori!). partea proasta este ca nu pot pune degetul si stalci raul ca-i aluncos tare; nu mi-a lasat decat o singura alternativa - fuga ca sobolanii de pe corabia ce se scufunda.
nu esti singura. normal ca mai greu le ierti prietenilor, familiei ca si-au batut joc de tine, decat strainului. de la strain nu aveai nici o pretentie, nu? de la ai tai nu te asteptai la asa ceva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost innebunita platindu-i datoriile sotului de student si credit card care se adunau la frumoasa suma de 30 000 de dolari si acum 7 ani mai tirziu avem ramasite din ea...asa ca romanii din Romania nu stiu, ca mai bine stai in banca ta decit sa cumperi cind nu ai, pentru ca altfel platesi de la un moment dat spui ca nu merita. Eu am trecut de faza de a uri Occidentul, dar si un mare dar...am sa profit de el pe cit posibil, avem 2 case luate pe credit, ca astia dau credit cam la oricine, din care una este deja inchiriata, iar in celalata stam, dupa ce le voi inchiria si face ceva profit asa stind cu miinile in sin, atunci imi voi reexamina optiunile. Caci tare este bine sa traiesti unde iti place si sa ai 1000 de dolari care sa iti cada in brate si casele platite...aici daca vrei se poate intr-adevar mai usor ca in Romania, dar si in Romania este posibil ...asta fara indoiala, un dram de noroc si bineinteles multa munca. Dar viitorilor emigranti le dau urmatorul sfat:sub nici o forma sa va asteptati ca oriunde v-ati duce este intr-adevar mai civilizat....depinde de ce cauti, civilizatul asta are si el un pret. Ei sunt civilizati pentru ca nu au multe contacte unul cu celelalat.Romanii sunt apropiati si la propriu si la figurat, si atunci apar probleme.Am intilnit si eu romani care nu vor sa plece...datorita lor Romania va arata mai bine in 30 de ani si atunci bineinteles caci cu totii vom vrea sa ne intoarcem...O zi buna oana olson
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
romanii din Romania nu stiu, ca mai bine stai in banca ta decit sa cumperi cind nu ai, pentru ca altfel platesi de la un moment dat spui ca nu merita
quote:
avem 2 case luate pe credit, ca astia dau credit cam la oricine, din care una este deja inchiriata, iar in celalata stam, dupa ce le voi inchiria si face ceva profit asa stind cu miinile in sin, atunci imi voi reexamina optiunile. Caci tare este bine sa traiesti unde iti place si sa ai 1000 de dolari care sa iti cada in brate si casele platite...aici daca vrei se poate intr-adevar mai usor ca in Romania, dar si in Romania este posibil ...asta fara indoiala, un dram de noroc si bineinteles multa munca.
de ce nu se merita pt. rom din rom sa ia credit?... de ce ne plangem cand trebuie sa platim dobanda la banca da ne frecam palmele cand incasam chiria la proprietatile-investitie?... si inca ceva - in ro este posibil, dar nu munca este factor esential si nici dramul de noroc ci capitalul, ca acolo nu se dau imprumuturi la orisicine; diferenta clara reiese: in ro cine are bani o sa mai aiba si aia de nu au or sa fie si mai saraci.
quote:
Am intilnit si eu romani care nu vor sa plece...datorita lor Romania va arata mai bine in 30 de ani si atunci bineinteles caci cu totii vom vrea sa ne intoarcem...
mai putin eu ca ma ghidez dupa principiul ca a face o greseala o data este acceptabil ca-i omeneste dar a face aceeasi greseala si a doua oara deja se cheama tembelism.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...