Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Credeti in ghicitoare


Recommended Posts

  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor, povestea asta cu ghicitul nu e de joaca! Sa fugiti ca de necuratul! Exista o gramada de clarvazatori, ghicitori, vrajitori care vad multe. Problema e ca vad nu cu ajutorul lui Dumnezeu, ci cu ajutorul diavolilor. Care diavoli nu pot vedea tot planul lui Dumnezeu, sau chiar mai rau,desi stiu adevarul, spun uneori minciuni (pe care ghicitoarea le ia de bune) pentru a crea zazanie, suspiciuni, gelozie etc. Diavolii vad viitorul vostru in masura in care sunteti pacatosi, pt un om curat le e mai dificil. In orice caz, exista carti ortodoxe care trateaza pe larg problema. De curand am citit una a lui Danion Vasile despre asta, nu mai stiu exact titlul, ceva in genul :SOS, despre ghicit, prevederea viitorului,... si cam asa ceva. V-o recomand. (dati o cautare pe google, Danion Vasile are site) Ghicitoarele pe care le stiti pot fi bisericoase, pot avea casa plina de icoane, sa nu va pacaleasca asta. E un mare pacat in fata lui Dumnezeu, pt ca facand asta (mergand la ghicitoare sau ghicind) te dezici de Isus, in care ar trebui sa-ti pui toata nadejdea . Nu ai incredere in Dumnezeu daca vrei sa-i stii planul. Asa ca atentie mare!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aveam 16 ani cand o tiganca m-a convins sa imi ghicesca ( dar numai cateva vorbe ca nu am mai vrut eu ca imi cerea sa pun ban de valoare mare in palma si mai insista si sora mea ca o sa ma pacaleasca si o sa raman fara bani - lucru de care nu ma indoiesc nici azi ). Cert este ca mi-a spus un nume. Si zicea ceva de Mihai sau Mihaita. Si ... la acel moment s-a potrivit ca eram indragostita lulea, de vreo doi ani, de un baiat care se numea Mihai. [olala] Anii au trecut, dragostea mea platonica pentru acel Mihai s-a stins demuuuult si definitiv si la 21 de ani ( deci acum 5 ani ) l-am cunoscut pe actualul meu prieten care se numeste tot Mihai. Oare ea il vedea, acolo in palma, pe primul, pe al doilea, pe amandoi??? Acum un an, pe la inceputul lunii februarie o alta cunostinta, o femeie ( o persoana foarte excentrica, si in vestimentatie, si in machiaj si in atitudine, care a venit la mine la birou, ca avea treaba cu seful ) mi-a cerut sa-i arata palmele si eu, mai mult ca o gluma, i le-am aratat: Eu stateam pe scaun, ea in picioare, a aruncat o privire fugara in timp ce-si stergea nasul[:-)))], si mi-a spus ca numele prietenului meu incepe cu M. [:D]Tot ea mi-a spus ca ma voi marita intr-un an. Anul s-a incheiat ( tocmai iesiram din februarie ) si nu m-am maritat. Acum, credeti si voi ce vreti. AVERTISMENT: [gravi] Urmatoarea istorisire ar putea inficosa pe cele mai sensibile. Deci daca sunteti viitoare mamici, ganditi-va de doua ori daca sa cititi urmatoarele randuri sau cereti si sfatul altei fete care a citit deja si va cunoaste nervii, cat se pot intide adica. Eu recunosc ca m-au cam trecut fiori cand am aflat cele ce vreau sa povestesc. Mama mea mi-a povestit anul acesta abia ( si asta fiindca s-a ivit ocazia, adica matusa mea, sora ei, a dat-o de gol, ca altfel nu cred ca-mi spunea in veci ) ca pe la 19 ani a participat la un ritual de ghicire a viitorului si ca raspunsurile la intrebarile ei s-au adeverit, printre care si litera numelui tatalui meu ( si sotul ei ). Insa ritualul se bazeaza pe chemarea sufletelor unor morti din familie, pe care sa ii cunosti si sa le ceri iertare ca ii deranjezi. Mama necunoscand nici un mort, a chemat-o pe bunica ei ( dar nu o cunoscuse, adica nu o prinsese cand era in viata ). I-a cerut iertare, insa cu toate acestea, sufletul bunicii ei, dupa ce i-a raspuns la intrebari nu mai pleca din camera, cum se intampla in celelalte cazuri. Nu a facut nimic rau, dar de cate ori o intrebau daca mai e acolo, raspundea cu da. A plecat dupa cateva ore de rugaciuni si dupa ce mama a promis ca toata viata nu va mai incerca sa afle ceea ce ne e ascuns. De atunci mama nu vrea sa auda despre nici un fel de ghicit. Siiii in privinta acestui ritual chiar ii dau si eu dreptate, fiindca mi-a spus ca ea a aflat ca sufletele se chinuie mult pana sa vina cand le chemi ( echivalentul metaforic as zice eu cu al unor mlastini, furtuni, sarma ghimpata, piedici multe si grele ). Ori daca intr-adevar e asa chiar cred ca e ingrozitor si nici un suflet nu avem noi dreptul sa-l chinuim asa, indiferent cat de mult ne dorim sa aflam viitorul. Parerea mea. Mama mi-a explicat si ritualul dar sa nu-l cereti ca nu-l dau. Va pup si sper ca nu v-am tulburat prea tare. [flo][flo][flo] "Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca ghicitorile sunt in general escroace, pot fi si unele care poate chiar au clarviziune (se ridica astfel inca o intrebare: ce este de fapt clarviziunea?....), insa parerea mea este ca sunt mai multe viitoruri posibile si in functie de noi si de mintea noastra (care are o putere f mare in sensul ca ar putea influenat ceea ce se intampla si ceea ce e in jurul nostru, vezi utilizarea undelor electromagnetice ale creierului sa practici telekinezie...) se implineste un plan, mai corect spus un eveniment sau nu, iar daca crezi in ceea ce ti s-a ghicit se poate intampla doar pt ca creierul tau influenteaza lucrurile ca sa se intample asa... din aceasta cauza eu cred ca nu e bine sa ti se ghiceasca si inca de rau, iar restul pot fi doar coincidente.... de exemplu aproape toata lumea are pe cineva Maria in familie, iar numele de Mihai e f comun.... Nu stiu daca v-ati uitat des in palme si pe parcursul anilor si ati observat ca se schimba mereu...(deci viitorul e relativ si in continua schimbare si referitor la ghicitul in palma...). Plus ca viata are farmec asa cum e cu surprizele ei cu ocaziile ei la care e bine sa nu le dai cu piciorul...de ce sa stii dinainte? pupici, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:

Mama mea mi-a povestit anul acesta abia ( si asta fiindca s-a ivit ocazia, adica matusa mea, sora ei, a dat-o de gol, ca altfel nu cred ca-mi spunea in veci ) ca pe la 19 ani a participat la un ritual de ghicire a viitorului si ca raspunsurile la intrebarile ei s-au adeverit, printre care si litera numelui tatalui meu ( si sotul ei ). Insa ritualul se bazeaza pe chemarea sufletelor unor morti din familie, pe care sa ii cunosti si sa le ceri iertare ca ii deranjezi. Mama necunoscand nici un mort, a chemat-o pe bunica ei ( dar nu o cunoscuse, adica nu o prinsese cand era in viata ). I-a cerut iertare, insa cu toate acestea, sufletul bunicii ei, dupa ce i-a raspuns la intrebari nu mai pleca din camera, cum se intampla in celelalte cazuri. Nu a facut nimic rau, dar de cate ori o intrebau daca mai e acolo, raspundea cu da. A plecat dupa cateva ore de rugaciuni si dupa ce mama a promis ca toata viata nu va mai incerca sa afle ceea ce ne e ascuns. De atunci mama nu vrea sa auda despre nici un fel de ghicit. Apropos de ce ai zis tu aici, elara, si eu am facut la fel cand eram mica, cu verisoarele mele. Nu stiu de unde invatasera ele sa faca spiritism, ca m-au invatat si pe mine si nu mai scapam de acest microb. Asta pana cand intr-o zi , ca si mama ta am chemat spiritul lui Eminescu (eu cu scriistori, poetii "lucram"), mi-a raspuns la intrebari, si de cate ori il intrebam daca vrea sa plece, nu vroia, si a durat ceva pana a plecat. Si m-am speriat si nu am mai facut asa ceva niciodata. Bine, eram copil, nu stiam. Ca eu nu cred in nimic ce tine de diavol, cum am mai zis si mai sus. oana-cannes "Si maine mai este o zi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Ancuta 06 Ti se pare ca am luat-o pe aratura? Am vrut sa zic ca nu conteaza daca crezi sau nu ce zice ghicitoarea, e bine sa nu te incurci cu asa ceva pt ca e extrem de periculos. Daca nu-ti place cuvantul "diavol", ignora-l. Si de unde pana unde te-ai facut exponentul maselor?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei, Miguelle, nu m-am facut exponentul maselor, dar nu mi-a placut, personal, sa citesc raspunsul tau. Mi s-a parut prea primitiva modalitatea in care vezi tu acest subiect...totul tine de D-zeu sau de Diavol. Eu zic ca depinde de noi, de fiecare in parte, ce facem, si ca cei mentionati mai sus n-au nimic de-a face. Daca eu nu suport ghicitul, nu este pt ca e un pacat, ci pt ca ma enerveaza, asta-i tot. Nu ma las influentata de niste mituri. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu 15 in urma, cred, mi-a ghicit in cafea a doamna mai in varsta, asa din distractie . Mi-a zis ea mai multe pe acolo, si ca ma voi casatori cu un baiat, pe care-l voi cunoaste dupa aceea, si care v-a avea o masina rosie, si apoi 2 negre!!!( pentru Ro, doua masini era ceva aproape de necrezut, mai ales cu 15 ani in urma!) si ca am sa plec f. departe de casa parinteasca, la care mama care era si ea de fata a sarit ca arsa: Unde sa se duca asa departe?" Bun! L-am cunoscut pe actualul meu sot, dupa ceva timp dar nu avea masina rosie! Dar intr-o zi(noi deja stiam ca ne vom casatori) vine el bucuros la mine si-mi zice ca si-a cumparat masina, ca a fost un chilipir, si sa vin afara sa o vad. Si cand dau cu ochii de ea, ce culoare avea? ROSIE!! In clipa aia mi-am adus aminte de acea batrana! Anii au zburat, viata m-a adus aici, si destinul a facut sa ne cumparam, sa avem in prezent 2 masini dintre care una este de culoare neagra!si credeti-ma ca atunci cand ne-am cumparat masina neagra, initial am facut comanda la dealer se fie masina rosie sau argintie, iar cand am mers sa o luam a zis ca nu mai aveau decat negre, si pentru acest inconvienet ne face o reducere ! In spiritisme, si ghicitorile astea tiganci, cu scosul argintului viu si fel de fel de descantece, nu cred nici un pic, si chiar ma bucur cand iau tepe cei care se incred in ele! Pentru ca unde nu-i cap, vai de picioare! Aici vai de buzunare! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...