Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Credeti in ghicitoare


Recommended Posts

Oana, m-au trecut fiori cand mi-ai povestit ce ai patit. Eu sunt sigura ca nu e de joaca cu asa ceva. Ce cred altii, treaba lor, dar eu chiar cred in existenta sufletului si dincolo de moartea trupului si nici mie nu mi-ar placea ca cineva sa imi chinuie sufletul dupa moarte. Cat despre ghicitori, ca sa raspund si eu direct la obiect, eu sunt de parere ca exista si oameni care pot sa vada ceva, dar si oameni care mint foarte mult si isi inseala semenii. Cat despre cum arata viitorul ( daca este foarte clar trasat sau e doar vag, in linii mari ) si cat de mare e forta liberului arbitru... sincer nu am inca o parere clara si nici nu trag nadejde ca o voi avea vreodata. In asemenea probleme cred ca va ramane mereu un semn de intrebare, fiindca este una din aspectele existentei noastre relativ la care exista mii de teorii religioase, filozofice sau incercari de abordare stiintifice, dintre cele mai variate, si inca nu s-a ajuns cat de cat la un consens. Tocmai de aceea, fetelor, vreau sa va rog frumos sa fiti mai tolerante fata de opiniile care nu coincid cu ale voastre. Si aici ma adresez in special Ancutei06. Daca te linisteste cat de cat sa stii ca nici eu nu impartasesc opinia lui Miguelle insa ma feresc sa fiu atat de radicala in a declara din start eronata opinia ei. La urma urmei trebuie sa recunostem ca ceea ce tu numesti mit, sau opinii primitive care te enerveaza,....... pentru marea majoritatea a populatiei acestui glob reprezinta filozofia de capatai si anume religia! Asadar, eu te-as ruga sa fi mai maleabila. Este un subiect mult prea delicat si prea ascuns noua ca sa putem trage linii precise, clare, alb pe negru si sa afirmam sus si tare ca stim adevarul, singurul adevar posibil in acest domeniu. Si nici nu e cazul sa ne enervam ca altii au alta opinie. Asa cum mai spuneam la un moment dat "doar idiotii nu isi schimba niciodata parerea" ( nu-mi apartine sintagma dar o consider adevarata ). De aceea, cu atat mai mult, intr-un asemenea domeniu, despre care stim atat de putin ( ma refer la lucruri dovedite, palpabile, nu la filozofie ) cred eu ca e necesar sa ne pastram ochii deschisi oricaror noi explicatii si sa lasam loc in mintea noastra pentru a analiza noi si noi opinii fara sa fie nevoie sa ajungem la vreun raspuns definitiv. Eu as spune ca aceia care cred cu tarie ca au gasit raspunsul definitiv, indiferent care e acela ( raspunsul la aceste intrebari, despre paranormal, caci in esenta despre asta vorbim ) este atat de putin sigur pe el si pe lumea inconjuratoare, incat simte nevoia aproape organica de a da tuturor lucrurilor un sens, de a nu lasa nimic neorganizat, nimic nelalocul lui, nimic care sa mai aiba inca semene de intrebare.... tocmai pentru ca acesta "lipsa de oridine" ii inspaimanta teribil. Numai ca lumea nu e doar in alb si negru..... mai exista si gri! [bang] [:D] Daca am reusit sa ma fac inteleasa, va rog sa reflectati la aceste lucruri, voi cele care mai simtiti nevoia sa va certati. Se va ajunge in cele din urma sa sfarseasca subiectul tot la "maculatura", la "zona zoster", ca si discutia de ieri in care s-a iscat o polemica intre adeptii religiei islamice si cei ai religiei crestine. Ma refer la topicul" ucisa pentru onoarea familiei". Nu vrem sa sfarsim acolo, nu? Va pup pe toate [flo][flo][flo]si imi cer scuze daca am analizat prea mult situatia si am vorbit cam mult. Recunosc: acesta e "pacatul" meu de cand ma stiu. [:D] "Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Elara, una este sa respecti parerea altuia care este diferita de a ta, sa iti exprimi parerea, iar alta este sa se faca un indemn de genul celui facut de Miguelle: " Fetelor, povestea asta cu ghicitul nu e de joaca! Sa fugiti ca de necuratul!" Teoria expusa de ea o fi valabila pentru ea, si n-are decat sa si-o exprime. Acum nu stiu ce te-a deranjat atat de rau, dar nu m-am certat cu nimeni. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-a deranjat chiar "atat de rau", doar ca mi s-a parut ca e mai intelept si mai civilizat sa nu folosim cuvinte precum "primitiv" pentru a ne exprima parerea cu privire la opiniile celorlalti. Cat despre indemnul ei, eu il gasesc firesc, daca ma gandec la faptul ca este ceva pur uman ca acolo unde cineva are puternica impresie ca exista un real pericol sa incerce sa ii avertizeze si pe semenii sai despre existenta acestuia. Daca ii dam sau nu credit indemnului ei este optiunea noastra. Ea a facut ce a crezut ea ca este normal sa faca. No ofence. [flo][flo][flo] "Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa fim seriosi, care este pericolul real care exista, Elara? S-o lasam balta ca nu ajungem nicaieri. Un real pericol este atunci cand e realitate demonstrata, ori ma indoiesc totusi ca Diavolul si puterile sale reprezinta o realitate. Diavolul, la fel ca Dumnezeu, face parte dintr-o credinta, nu din realitate. Am spus tot ce am avut de spus, n-ai decat sa comentezi mai departe raspunsul meu, daca te ajuta la ceva. Toate cele bune, Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Toti avem puteri mai mult sau mai putin paranormale, ideea este ca avem si liber arbitru ca sa putem decide cum si daca ne folosim de ele. pana la urma, si instinctul matern este un fel de clarviziune, nu? legatura telepatica intre mama si copil e deja un fapt. ca sotii, ni se intampla sa avem dureri de cap intempestive descoperind seara acasa ca de fapt sotul le-a avut si le-am receptat si noi. daca dragostea este ceea ce uneste doua fiinte, bobii nu spun mare lucru, sunt prea saraci in puteri. sufletul este acela care poate "ghici" cat de bine o sa ii mearga persoanei iubite, parerea mea. iar despre vrajitoare, se scrie clar in Biblie ca nu trebuie urmate, de oricate icoane s-ar inconjura, caci nu faptuiesc cu voie de la Dumnezeu. si, desigur, Dumnezeu si Diavolul exista. demonstrat. mi se pare normal sa ii aducem in discutie la tema de fata, ca doar n-o sa tratam problema din punctul de vedere al fizicii cuantice [^]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare are dreptul la opinie! eu fac parte din categoria celor care cred. cred fiindca mi s-a intamplat pe pielea mea. si nu o data. si cum spunea cineva mai sus, fiecare dintre noi avem darul acesta. unii si-l descopera si-l folosesc, altii nu. maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu credeam in vrajitoare si nici in cele care ghicesc in carti...dar acum vreo 2si jumatate ani,in perioada studentiei, dupa o dezamagire in dragoste si dupa un alt esec vroiam sa merg la o ghicitoare si prietena mea cunostea pe cineva si m-a dus...imi doream sa merg pentru ca cam toate relatiile pe care le-am avut pana atunci s-au terminat in acelasi fel...era ca o facatura... Ei si am mers pana la urma la ghicitoare impreuna cu prietena mea si am chiar intrat inauntru cu ea, dupa ce am stat vreo ora la usa, ca mai era cineva la doamna respectiva...am reusit sa intram si s-a pus tipa la amestecat carti si tot ritualul, dupa care a inceput sa-mi spuna mai intai despre trecutul meu, prezentul si apoi a inceput sa-mi spuna despre viitor...nu-mi venea sa cred ca a spus tot ce eu nu-mi imaginam ca altcineva in afara de mine si familia mea le putea sti ...la un moment dat am inceput sa plang pentru era de-a dreptul socant tot ce mi se-ntampla... Am rugat-o sa lasam totul de o parte si sa trecem la lucrurile pe care ma interesau pe mine de fapt...si socul e mai mare cu trecerea anilor deoarece incet incet totul incepe sa mi indeplineasca...culmea a fost ca mie chiar cu vreo 2 saptamani inainte de a merge la tipa respectiva am fost la mai multi medici ginecologi cu o problema in urma carora toti medici au spus ca nu voi avea copii niciodata si surpriza mea a fost mare cand ghicitoarea a spus ca voi avea 2 copii...si uite ca s-a implinit spre marea mea bucurie... Dar cu toate astea eu una nu mai am de gand sa mai merg la nici o ghicitoare, vrajitoare ce-o fi ea pentru ca lucrurile astea vrei nu vrei te urmaresc in timp si sincer nu-ti dau pace... Si sa ma ierte Dumnezeu pentru eu simt ca am facut cel mai mare pacat al meu prin faptul ca am mers la ghicitoare....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum sa va spun si eu parerea mea si apoi o mica povestioara ... Ce sa spun ... Nu stiu daca exista Dumnezeu sau Diavol , dar sunt convinsa ca exista cinevea deasupra noastra, exista o forta ce ne stapaneste, Poate ca se cheama Dumnezeu, poate altfel ... Pentru noi e Dumnezeu ... Acum 2 ani... inainte de pasti se implinesc 2 ani ma dus necuratul la o baba, sa imi ghicesc in carti. Tanti era o femeie simpla, saraca si din cate am vazut eu cu credinta in Dumnezeu. Avea iconite in camera, se ruga la Dumnezeu si sup perna pe care punea cartile sa ghiceasca punea o icoana a Maicii Domnului. Pe vremea aceea aveam un prieten cu , care urma sa ma casatoresc... il chema Manuel, ghicitoare mi-a zis ca o sa ma casatoresc, ca voi pleca peste hotare , ca viitorul meu sot e in uniforma si ca literele numelui lui sunt I si G ... pe moment nu am prea crezut... e adevarat ca prietenul meu lucra in armata, deci avea uniforma dar restul nu se prea potrivea... Dupa cateva luni ne-am despartit si in luna august a aceluiasi an l-am cunoscut pe sotul meu. Locuia in Austria, deci peste hotare, avea uniforma, capitan pe vas, si numele lui incepe u I iar prenumele cu G . Mi-a mai zis ghicitoarea ca voi avea 3 copii . Unul... imi pare rau si mie rusine ca trebuie sa spun ... nu mai este ... am facut avort pe vremea cand inca eram cu fostul prieten ... Acum am o fetita ... urmatorul bebe dupa zisele ei va fi baiat ... Sunt foarte curioasa daca se va intampla sa am baiat sau nu. Oricum pot spune ca eu cred in asa ceva... ca exista astfel de oameni care pot prezice viitorul dar ... Dumnezeu sa ne ierte ca mergem la astfel de oameni ... ca e pacat mare si nu e bine sa stii viitorul ... Lore lore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am fost niciodata la ghicitoare si nici nu sunt tentata. Daca mi-ar spune ceva de rau cred ca nu as mai fi in stare de nimic. Psihicul e foarte important la mine si nu stiu daca as putea trece prin viata stiind ca m-ar astepta ceva rau ...candva (bag sama ca nu iti zice exact cand se va intampla). Probabil ca nu toate ghicitoarele sunt excroace si probabil ca multe au si putere, dovada fiind marturiile de mai sus. Intrebare: Destinul e scris undeva? Poate fi el modificat in vreun fel stiind dinainte ce te asteapta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...