Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Credeti in ghicitoare


Recommended Posts

Recunosc ca e un subiect foarte controversat... Am o prietena de familie care se pricepe sa dea in carti - chiar in TAROT. Este o tentatie atat de mare sa vrei sa stii ce o sa te astepte! Cred ca s-ar putea incadra la categoria "ispite". Am cazut si eu in ispita, si nu odata. Interesant este ca s-a adeverit ce mi-a spus in totalitate. Si cred ca si asta m-a speriat. Cum poate cineva sa stie ce o sa ti se intample? De unde puterea asta? Nu este nici pe departe o persoana bisericoasa (macar nu e ipocrita) dar - zice ea - se incadreaza la capitolul "magie alba". Nu poate influenta viitorul - se pare ca de aici incepe "lucratura" dar din pacate si a-l stii, numai, nu este bine. Sunt convinsa ca sunt multi asceti care sunt clarvazatori dar care se feresc sa o spuna. Este interesant cand aflii ca "o sa ai un copil" (peste o saptamana am facut testul si era pozitiv) ca va avea o influenta (culmea) pozitiva asupra carierei (am fost promovata dupa ce m-am intors la birou) samd. Adica lucruri bune. Ce te faci daca aflii lucruri rele? Asa ca mai bine nu mai afli nimic. Mie imi pare rau ca am cedat tentatiei si sper sa ma ajute Dumnezeu sa ma feresc pe viitor! Dalina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ubi, uite cam ce cred eu despre destin: e o combinatie intre situatii generate de faptele si alegerile tale in timpul vietii(urmarile lor) si ajutorul (interventia) divin(a). Deci nu e ceva fix. E previzibil in masura in care viata ta persista intr-un anumit pacat (sau mai multe). Ceea ce nu poate fi de loc previzibil este interventia lui Dumnezeu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Buna Eu una tind sa nu cred in ghicitoare. Este drept ca am fost si eu de 2 ori. Amandoua mi-au gicit la fel...Coincidenta? Nu stiu. Am ajuns la ele din joaca impreuna cu alte doua prietene si nu din curiozitate. Ce mi s-a spus o parte s-a derulat in vita mea. Coincidenta? Nu stiu. Oricum am vazut ca in general spune lucruri care ''gadila'' frumoa la urechea omului[:D]. La una dintre prietene pana acum nu s-a intamplat nimic din ce a spus ....si a trecut ceva timp de cand am fost la ultima ghicitoare. Mama a fost si ea la o ghicitoare cand a fost tanara. Ce i-a spus batrana atunci asa a fost in viitor.... Acum trageti voi concluziile. In schimb imi aduc aminte ce spunea unul dintre preotii de la biserica Sf.Anton din Bucureti....Dumnezeu a harazit o viata frumoasa la fiecare om asa ca nu avem de ce ne teme si sa mergem prin ghicitori ca sa afltam destinul;ghicitul chiar si in joaca poate schimba destinul omului..... Acum trageti concluziile care va plac si care credeti ca sunt bune pentru voi. Sa nu cred in ce spun ghicitoarele asta inseamna sa neg o parte din mine si spun asa deoarece eu am o problema( sau nu) cu visele.... Mi se ''arata'' in vise anumite lucruri care oricum nu le inteleg pe moment ci abia dupa ce se intampla. Aceste vise le pun in ''categoria'' viselor urate(in functie de eveniment) si nu le dau importanta. Ma gandesc la ele doar ca la o coincidenta. In schimb de un vis imi este drag [:)]. Am visat intr-o noapte icoane cu Maica Domnului , Isus , Sfinti, carti de rugaciuni...In somn mi-au cazut ochii pe ''Acatistul Maicii Domnului''. A doua zi am mers la Biserica Sf. Anton pentru a da un acatist. Cu cateva saptamani in urma imi propusesem sa merg in fiecare marti si vineri timpt de 10 saptamani la acea biserica. Asteptand sa-mi vina randul la acatis,o doamna a venit la mine si mi-a dat o carticica cu o singura rugaciune:''Acatistul Maicii Domnului''[:)] Nu stiu daca puteti sa va imaginati ce am sintit in sufletul meu...cata caldura , cata bucurie.....Coincidenat? Nu stiu. Acum trageti voi concluziile [:)] Sa cred sau nu in ce spun ghicitoarele? Sa cred sau nu in visele mele? Nu stiu. Sigur este nu-mi trebuie spiritism [:)], nu-mi mai trebuie ghicit in cafea ,in carti de tarot sau in alte ''minuni''... Doar credinta in Dumnezeu sa am , sanatate , intelegere in familie si totul va fi bine. Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In acest moment, e senzationala alaturarea celor doua subiecte. Pe pozitia imediat urmatoare e "interviu cu un mare duhovnic", mult mai putin vizionat. Nu e film "sa sparga casa"... Cit despre vrajitoare: pacatul lor si-al celor care merg la ele... "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut o asemenea experienta. Am ajuns in anumite imprejurari in fata unei ghicitoare si am fost total dezamagita de ceea ce mi-a spus pt. ca nu era ceea ce m-am asteptat eu sa fie. Dupa ani de zile am realizat ca ceea ce-mi spuse doamna respectiva se adeverise dar dupa multtimp. De obicei cand apelam la asemenea "servicii" dorim sa stim daca se poate ce va fii maine , cu cine vom avea o relatie, ne inseala sotul?, vom castiga la loto? etc.; dar nu dam importanta amanuntelor care in timp se vor adeverii. Binenteles ca exista cazuri cand asa zisele ghicitoare se dovedesc a fi sarlatane. Eu am promis ca nu mai apelez la asemenea servicii deoarece sunt interzise de biserica si refuz sa aud ceea ce mi se spune desi cateodata poate fi adevarat. ACUM STAU SI MA GANDESC CUM AS FI REACTIONAT DACA AS FI ASCULTAT-O PE GHICITOAREA IN PALMA CARE A VRUT SA-MI SPUNA CA LOGODNICUL MEU ARE SA MOARA???SI A MURIT...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inainte de-a-mi pune problema daca cred sau nu ... am realizat ca nu vreau sa aud, sa stiu ce mi s-ar spune. daca e ceva rau ...de ce sa jelesc din timp? ma face sa ma gindesc la zicala cu lasul care moare de mai multe ori. aici nu-i vorba de lasitate ... dar sper ca intelegeti ideea. imi face mult mai multa placere sa cred ca ma trezesc si mut muntii, ca daca vreau sa fac ceva nimic nu-mi sta in cale, ca bernard shaw stie ce spune cu "every dream could be willed into creation by those strong enough to believe in it" ... n-am avut niciodata premonitii, vise care sa se indeplineasca ori altceva de felul asta ... deci banui ca nu-i cazul sa incerc eu sa ridic coltul perdelei dintre prezent si viitor. faptul ca ar avea de-a face cu necuratul nu stiu daca m-ar inspaiminta - banui ca am eu un pui de dracusor sub piele ca de ce sint impinsa intr-o directie, de aia ma duc in cea opusa. mi se pare logic - daca se spune "nu deschide usa aia" - ca taman acolo e ceva-ul interesant. "blestemul" dorintei de-a cunoaste :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu una nu cred in ghicitoare; si nici nu vreau sa-mi aflu viitorul. Eu cred in puterea fiecaruia dintre noi de a-si influenta soarta. Viata mea e si asa destul de stressanta ca sa-mi mai doresc si sa stiu ce mi se va intampla maine sau peste un an. Daca cumva ma insel eu in privinta puterii noastre de a ne decide si influenta soarta, si de fapt totul este dinainte stabilit, ce rost ar mai avea sa ma chinui stiind dinainte ce va urma. Iar daca e adevarat ca soarta ne-o facem singuri, e lipsit de sens sa merg la ghicitoare...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost la 18 ani la o doamna care a grait adevarat..mi-a spus ca nu ma voi casatori cu un roman, ca voi trai in strainatate, ca o sa am un mare necaz, dupa care totul va fi bine, presupun eu ca necazul a fost pierdera primului baietel.Mi-a si spus ca voi avea un frate la 22 de ani si il am. Deci tot ce mi-a spus a fost destul de adevarat, dar Biblia spune clar ca Dumnezeu are un plan pentru fiecare si sa ne ferim de clarvazatori si vrajitori. De aceea am respectat Biblia si nu am mai mers.. oana olson
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred nici in vraji, nici in ghicitori in stele, bobi, carti, cafele etc. Am fost impinsa de curiozitate sau situatie de cateva ori si nu mi s-a parut nimic deosebit in ceea ce au zis. Sunt oameni care stiu sa se joace cu psihicul tau prin vorbe etc (cum sunt tigancile) de te rasucesc si invartesc, li se invarte limba in gura de zic totul in asa fel de tu iei ce ti se potriveste. Plus, eu cred ca multi sunt impulsionati sa faca un anumit lucru, tocmai ca cineva le-a zis ca asa o sa se intample...spre ex de casatoresti cu niste initiale, tu dai peste cineva cu initialele astea si ce iti dicteaza psihicul, ia-l, nu-l scapa din mana, ca asta e ala de care ti-a zis tanti aia la cafea si uite asa se indeplineste ceea ce a zis. Asta ca o sa ai necaz, aratati-mi pe cineva care la un moment dat nu are un necaz!!! Oamenii il asociaza cu ghicitul. Eu zic ca astea sunt cam horoscoapele, generalitati, care se potrivesc la mai toata lumea, adica lucruri care se intampla in orice familie, in viata oricaruia dintre noi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...