Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sarcina inca nesupravegheata...


Recommended Posts

Pare greu de crezut ca mai pot exista in zilele de astazi si sarcini nesupraveghiate in lumea civilizata. Ei bine exista si culmea, ma numar printre ele. Cum este posibil???? Oare cum poate o femeie trai in U.S.A fara a beneficia de o minima monitorizare a sarcinii? Este posibil oriunde in lume, daca te intalnesti cu nesansa asta. Am sa va spun cat mai pe scurt cum s-au petrecut toate in cazul meu: In luna noiembrie 2003 am ramas insarcinata si ne-am bucurat nespus de mult ca vom avea un copilas. Abia de atunci incepea si nelinistea. Sotul meu a incheiat un priect pt care lucra la un departament de stat si prin urmare este in cautarea altui loc de munca, situatie care se prelungeste de la o luna la alta. Credeam ca va dura putin si nu vor exista piedici spre usa unui cabinet medical. Si poate dura inca luni bune pana se angajeaza si putem beneficia de serviciile medicale. Sunt aproape in a 18-a saptamana de sarcina si tot ce am facut sunt vitaminele, calciul luat zilnic si o alimentatie adecvata. In toate aceste luni m-am informat despre sarcina apeland la internet. Sarcina decurge bine, am o burtica frumoasa care creste si tot creste, din zi in zi. Pe 19 februarie am simtit primele miscari ale puiutului. In greutate am luat 4-5 kg, probabil ca normal. Ma uita la toate hainele pe care le imbrac si observ ca devin stramte si incomode, iar in scurt timp imi vor trebui altele. Hmm... si pe asta cum o mai rezolv? Imposibil sa iau altele, cata vreme ne ajung banii doar sa platim facturile si pt mancare. Ce sa mai vorbesc despre cate alte lucruri trebuiesc cumparate pt bebe. Uneori imi vine in minte ideea de a pleca sa nasc in Bucuresti, acolo ma poate sprijini familia, dar inca nu stiu ce este mai bine sa fac. Macar o consultatie si o ecografie sa mi se confirme ca micutul meu e ok si m-as linisti cat de cat. Acum, cand in loc sa ma bucur de periada in care se poate afla sexul copilului, eu sper in continuare sa fie bine si ascund cu greu tristetea in fata sotului si a familiei. Ma rog zilnic la Dumnzeu ca in urmatoarele luni de sarcina sa nu am probleme si puiutul meu sa fie sanatos, trist dar e tot ce pot.[bang] Va imbratisez, sanatate tuturor Ana&bebica[gravi] 17 saptamani Ana Burtch
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns
E intr-adevar trist... Bine ca te informezi tu macar si stii care e treaba,desi eu cred ca as face tare urat daca nu as stii inca sigur ca e totul ok. Pana la 17 sapt. fusesem deja la dr. de cateva ori bune si facusem o groaza de echo... Dar nu inteleg, in USA nu exista nici un fel de ajutor pt. cei fara serviciu? Un ajutor social,macar o asigurare de sanatate, e incredibil ca nu poti avea asistenta medicala in "tara tuturor posibilitatilor" ... Poate au fetele din US ceva idei... Succes si stai linistita, bine ca e totul ok ! Laura si papusica din burtik ( 29+ saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Ana, Ufff! Ce situatie complicata ai si tu! Te inteleg f. bine, eu am stat citiva ani in Canada si unul din motivele plecarii de acolo a fost exact situatia ingrijirii merdicale sub orice critica! Acolo "totul" este gratuit, dar sub orice critica. In SUA, mai si platesti! In orice caz, eu nu mi-as fi incredintat sanatatea si copilul doctorilor de acolo. Stiu ca nici in Romania nu e pe roze, dar crede-ma ca era sa mor dintr-o chestie complet banala si mama mea a stat in spital o saptamina cu morfina tot dintr-o chestie banala. INCOMPETENTI. Acum, in SUA nu sunt chiar asa, dar trebuie sa ai bani, nu are rost sa-ti spun ca TOTUL e pe bani. Si multi. Altfel nici nu se uita la tine si-ti zic cum mi-au zis mie "N-o sa muriti din asta!" si m-au trimis acasa fara un tratament, fara doctor, fara nimic. Pe scurt, eu as veni in Romania, mai ales daca familia ta e in Bucuresti, si sunt gata sa te ajute. Sigur, daca sarcina e perfecta, in teorie, nu ai nevoie de doctor, dar ce faci daca ai nevoie? Si daca e nevoie, in general e urgent, nu peste 2 sapt... Sorry daca am pus gaz pe foc, dar am cunoscut atit de bine sentimentul asta de a fi pierdut si mai ales tratat inuman de medici pe un continent altfel numit Eldorado, incit nu pot decit sa te sfatuiesc sa te pui la "adapost" pe tine si puiul tau si sa va bucurati in liniste de aceasta perioada binecuvintata. Cu drag, Ana cu bebita 21 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, nici eu nu am avut asigurare cat am fost gravida, abia din noiembrie am, si bebe s-a nascut in octombrie. Dar, totusi, am fost unde trebuia...mi-au venit facturile acasa dupa ce am nascut, asta e. Dar aici nu se face mare lucru, doar te pipaie pe burtica si atat. Am fost in Romania la 23 saptamani si am facut o ecografie, ca sa ma asigur eu ca e totul ok. Aici, chiar daca ma duceam la controale, nu m-au linistit mai deloc. Eu vroiam sa VAD ca bebe e bine, nu sa ma pipaie ele pe burtica. Dar, asta e, ei nu fac risipa...de ce sa faca mai mult de atat daca ei considera ca nu e cazul? Daca vrei te pot ajuta cu niste haine de graviduta. Dar le am cam de vara asa. Si le-as vrea inapoi dupa. Trimite-mi un PM daca vrei. Pupici, Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este intr-adevar foarte greu sa nu ai asigurare medicala in USA.Din pacate nu te pot ajuta la acest capitol.Dar te pot ajuta daca vrei cu haine de gravida,foarte dragute si in conditie excelenta(am atat de multe ca nu va mai trebui sa-ti cumperi[:D]) si nici nu le mai vreau inapoi,doar in cazul in care vei dori tu sa m-i le trimiti ca sa scapi de ele[:D].Iti pot trimite si "biblia gravidei", What to expect when your expecting, care pe mine m-a ajutat enorm.Daca te intereseaza, trimite-mi un PM. Pupici si sanatate multa! mihaelaH
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana draga,incearca sa aplici pentru medicaid.mergi la un spital si stiu ca trebuie sa le dovedesti cu ceva acte venitul si nu mai stiu ce,iti vor spune ei ce anume e nevoie sa aduci.Nu cred ca te vor refuza.Incearca!eu sunt la NY,am avut o urgenta medicala,nu aveam nici un fel de insurance,si am aplicat pt medicaid acolo la spital,pe loc.Te pup scumpa si we keep in touch.Ai grija de voi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ana, chiar daca sotul tau nu mai are insurance, presupunind ca a avut la compania precedenta, isi poate cumpara un insurance special (girat partial tot de fosta companie) care se cheama COBRA. pe de alta parte, tu te poti califica probabil pentru tot felul de programe speciale, platite de stat, destinate femeilor gravide si viitorului nou-nascut, mai ales ca pari sa fii rezidenta permanenta in us. programele astea depind de la stat la stat, deci da un search pe web de gen "social programs in ..." si incearca sa vezi ce obtii. de asemenea, dute la primaria orasului in care locuiesti, ei in mod sigur stiu sa te indrume mai departe. este foarte riscant sa stai fara nici un fel de insurance, mai ales cind vine vorba de nastere (care si in conditii obisnuite este foarte scumpa) pentru ca in cazul unui eveniment neasteptat (cezariana, premature labor, etc) va va costa zeci de mii de dolari. ca sa nu spun ca in cazul unor probleme cu copilul, costul unei saptamini in sectia de neonatologie in spital este de citeva sute de mii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana,stiu foarte bine in ce situatie esti![bang]I-am dat ieri Laurei(Oprescu) numerele de telefon de la Medicaid din zona ta(Local: 1-800-562-6188,Toll-Free: In-State Calls Only 1-800-562-3022,Toll-Free TTY: 1-800-833-6388).Nu stiu daca ai mai vorbit cu ea..Suna si intereseaza-te exact ce trebuie sa faci pt.ca trebuie sa existe o solutie si sa te califici.O alta alternativa ar fi sa te interesezi de clinici unde platesti in functie de bugetul familiei...Daca mai ai intrebari... Succes![flo] [gravi]Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, aplica pentru Medicare sau Medicaid, este imposibil sa stai asa!! exista asistenta medicala pentru oameni cu venituri mici, vei primi food stamps si WIC pentru a cumpara mancare acum si dupa ce nasti, vei fi supravegheata medical toata perioada (nastere, lauzie, asistenta pentru copil) la Medicaid si Medicare. vad ca ai net, intra si cauta organizatii locale caritabile care ajuta gratuit femeile gravide fara posibilitati materiale cu lectii pregatitoare, poti primi ajutoare de imbracaminte si mancare iarasi de la ei...hai, incearca, exista solutii!! nu dispera, ca nu e cazul, fruntea sus si asteptam sa ne spui ca ai rezolvat situatia intr-un fel, fara sa fie nevoie sa iti cheltui banii pe bilet de avion via Romania, plus cheltuielile aferente(sa nu uitam mita din spitale)...cu banii aia ai putea chiar sa iti cumperi o asigurare medicala temporara, ce zici? [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, e important sa te vada cineva in timpul sarcinii si mai ales sa-ti faci testele hormonale la timp. Poti naste in spital in State si fara asigurare, aplicand pentru Medicaid. Banui ca vrei sa nasti in State, nu in Ro din cauze diverse. Totusi daca viza iti permite du-te acasa pana la inceputul lunii a saptea. In felul asta faci ecografie morfologica in .ro si stai cu ai tai si cand pleci stii ca oricum si oricand se va naste bebe va fi relativ ok. Adica nu risti cu un bebe prematur de tot. Ecografia ultima e mai mult pentru a vedea daca bebe e pozitionat corect. Dar asta se poate face mai aproximativ si fara ecografie... Olanda fiind un record in materie de lipsa de ecografii. Te vede si pipaie moasa si gata. Iar cresterea bebe-ului dupa luna a saptea daca atunci cand ai plecat era bine in grafice se poate masura si mai babeste cu centimetrul, ca pe vremea mamicilor noastre. De fapt in Olanda si State o si fac adesea. Dar realmente testele de dozaj hormonal si ecografia morfologica trebuiesc facute. Du-te macar pentru ele pentru ca sunt in jurul lunii a cincea. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...