Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni! (2)


Recommended Posts

Ladies, Am dat militaria jos din pod. Pentru ca nu mai rezistam sa ne mai trezim noaptea si dupa aia sa mai si mergem la munca dimineata, cu trei zile in urma le-am dat purceilor laptic la 2300 si ... am inchis toate usile.... Ne-am trezit la 0700 si am sarit ca arsi - de parca daduse cutremurul peste noi - fuga in dormitor: dormeau amindoi, n-aveau treaba. I-am ascultat daca mai respira, am pus mina pe ei sa vedem daca mai misca - au dat a lehamite din miini ca sa ne vedem de treaba... A doua noapte aceeasi povestea. Dar m-am trezit in mijlocul noptii cu un urlet sfisietor: fuga in dormitor, copiii dormeau dusi - era de fapt o vulpe afara pe strada, jivina dracu' (aici vulpile sint ca acasa ciinii vagabonzi, se aciuiesc prin gradini si prind sobolani, cu asta se distreaza - prima data cind i-am vazut m-am frecat la ochi, credeam ca nu vad bine...)... Ieri noapte la fel, dar minunea a tinut pina la 6 dimineata cind ne-a trezit harmalaia si ne-am dus amindoi sa bagam lapte... Cred ca de fapt ei se mai trezesc noaptea si pling, dar nu-i auzim ca sintem prea obositi... Oricum, daca am "scapat" pina acum, continuam ! Nu ne lasam ! Theodora: you look ravishing ! Sa nu rupi inimile atletilor la olimpiada, auzi ? Salutari la toata lumea ! Miruna, Horia si Martin, 26 August 2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[hia]Multumim pt urari si pt sfaturi[bis][bis][bis]. S-au facut bine Arturicii, duminica facem vaccinul de 2 luni. Michelle Eu in sapt 24 am facut serclajul si de-atunci gata cu orice plimbare, repaos la pat 23 din 24h. Am nascut la 40 sapt prin cezariana. M-am ingrasat 20kg, de 14 am scapat in primele 2 sapt, restul de 6 le cazez in continuare. Sanatate multa si sarcina usoara! [dual] Ioana,[copil] YANN & [copil]PHILIP - 2 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi mamici si viitoare mamica, Nu am scris in ultimul timp,dar am fost mereu pe aici si m-am gindit la voi! Miruna,cum mai e cu baietii? Continua sa doarma toata noaptea? Eu am fost din cele mai fericite cazuri,ai mei au inceput sa doarma toata noaptea de la o luna jumate.La inceput dormeau la 23.00 si se trezeau la 06.00,apoi la 22.00 si incet incet dormeau de la 20.30 pina dimineata la aceasi ora! Se mai trezeau citeodata,dar le dadeam repede suzeta si adormeau la loc! Acum dorm la ora 22.00 si se trezesc la 08.00-.9.00 dimineata. Mihaela abia astept vestile tale de la vizita la spital! Am si eu 1-2 intrebare? Pana la cate saptamani ati dus sarcina? Si cate kg ati luat in final? EU AM TINUT SARCINA PINA LA 36 SAPTAMANI SI AM LUAT 25 KG PE CARE LE-AM PIERDUT IN PRIMA LUNA! Nu stiu daca ai citit si prima parte a subiectului acesta,acolo scriem mai multe amanunte despre fiecare! Fa clik aici:http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=19782 si daca ai orice intrebare noi sintem alaturi de tine! Deee,trebuie sa te ingrijim,esti singura viitoare mamica si ne place sa o facem! Daiana,ma bucur pentru tine si mai ales pentru micute,in sfirsit va odihniti toate trei.Sigur faptul ca nu dormeau le facea sa fie atit de plingacioase,ai mei cind erau mai pitici,daca trecea cel putin jumate de ora peste ora la care dormeau in fiecare zi,incepeau sa plinga si cum ii puneam in pat,adormeau imediat! Tamara,cind citesc despre caracterele gemenilor tai,parca vorbesti de ai mei! Alexandros e ca si Catalin si Yannis,cu mici deosebiri,ca si Daria! Inca putin mamico si puii tai[fetita][baietel] fac 1 AN!!![majoreta] V-am vazut noile poze si va iubesc si mai mult! Si tu,mamico,esti frumoasa foc! Azi l-am prins pe Yannis tocmai cind vroia sa faca caca si se chinuia sub masa...l-am luat repede si l-am pus pe olita,desi nu vroia,dar a reusit si a facut tot la olita.A venit repede si Alexandros si a cerut din gelozie olita,dar nu a facut nimic! Cind s-a ridicat Yannis de pe a lui si i-si admira "creatia"(sint tare mandri cind vad caca in olita si alergam la WC ca sa-l aruncam si cel care a facut trage si apa!!!),Alexandros s-a sculat repede si a vrut sa stea pe a lui Yannis,care era "aranjata" si nu trebuia sa se chinuie sa o umple pe a lui!!![cool] Smecheras baiatul mamei! Cam atit,daca am uitat ceva sau pe cineva,sorry,dar oricum aici sint si revin! [pup]-icei la mamici si gemenei! [i] si [flo] pentru Mihaela si burtica ei!!! Theodora,[copil] Alexandros,[copil] Yannis [majoreta]2 ani pe 03.Aprilie.2004 [majoreta] PASTE FERICIT! [paste] http://community.webshots.com/user/theodorapap
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MichelleT,eu am luat 20 de kg pe care le-am dat jos fara nici un efort special-vreo 15 in primele saptamani si restul pana la 4 luni cand m-am pomenit ca sunt exact ca inainte de sarcina.Eu am nascut la 34 de sapt(bebeluse de cate 2 kg fiecare)si am stat imobilizata la pat de la 12 sapt,iar ultima luna in spital cu perfuzii.Sarcina usoara, sa fii "cuminte"si in primul rand rabdatoare si optimista. Draga Teodora,bebeii tai sunt haiosi foc, rad de fiecare data cand citesc ce minuni mai fac.Din pacate bebelusele mele de 2 nopti iar fac nopti albe...Sper ca vor curand si problemele astea...Cred ca voi face si eu in curand exact ca Miruna. Ioana,ma bucur ca bebeii tai sunt bine!!! Miruna sa stii ca voi incerca si eu cu bebelusele mele sa fac cum ai facut tu cu ai tai. Mamici de gemenici va pup cu drag pe toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daiana, imi pare rau sa aud ca din nou fetitele tale va fac nopti albe. Va doresc din suflet nopti linistite. De vreo doua luni, si puiutii mei se trezesc cam des noaptea. De la trei luni au inceput sa doarma foarte bine (10pm - 6-7am, papau lapticul si mai dormeau pana pe la 9), dar din februarie.... La inceput se trezea numai Amalia, iar Diana dormea atat de bine... Mai nou se trezeste si Diana. Dar se linistesc imediat, daca le mangaiem sau le luam de manuta. Sunt si nopti linistite, dar nu inteleg ce s-a intamplat?! Theo, sunt tare scumpi gemenii! Intotdeauna ma fac sa rad poznicile lor. Michelle, eu am luat in sarcina 20 kg, din care 15 am dat imediat jos, iar 5in trei luni. Eu am nascut la 34 de saptamani si aveam o burtica foarte mare. Pielea imi era intinsa, intinsa; lucea becul in ea si n-am facut nici o vergetura. Concediu mi-am luat de la 24 de saptamani. Aveam mici contractii, dar daca stateam intinsa si linistita, totul era OK. Mie imi spunea dr. ca daca reusesc sa o duc cel putin pana in sapt. 32 e bine. La nastere fetitele au fost mititile: am avut 1,700 si 1,500 kg, dar au fost sanatoase si asta era cel mai important. Sarcina usoara in continuare si ai grija de tine si bb-ii din burtica! Pupicei [pup] Cosmina, [dual] Diana-Maria & Amalia-Ioana http://community.webshots.com/user/amadia2002
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De curand, am inceput sa folosim si noi olita, dar nu prea facem nimic; eventual pisu. Stau cuminti o vreme pe olita, apoi pleaca la plimbare, chiar daca fac sau nu ceva. Gemeneii vostri se draganesc, se pupacesc?. Ale mele isi mai dau pupic uueori; mai ales cand se ascund una de cealalta si apoi se regasesc; sunt asa de bucuroase cand se revad! Dar, ca orice copilasi, se mai si trag de par si se imping. Am o intrebare: copilasii vostri de la ce varsta s-au prins (constient) de manuta (la un dans de exemplu)? Zilele trecute, Ami a vrut sa o ia pe Dia de manuta, sa dansam impreuna toate trei; ii tot intindea manuta, dar Dia o impingea si pana la urma a renuntat. In seara aceata am avut un mic spectacol: Ami era in brate la bunicul; el fredona o melodie, iar Ami canta impreuna cu el: "la,la", cu intonatie. Era atat de scumpa! Si inca ceva: stiti cum fac brocutele? Nu "oac, oac"; cum fac ele pe lac, ma rog destul de aproape. Asa face Dia mea cand o intreb cum fac broscutele? E atat de dulce! Tati a invatat-o chestia asta! Va pupam... [pup] Cosmina, [dual] Diana-Maria & Amalia-Ioana http://community.webshots.com/user/amadia2002
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ladies, ieri au facut si purceii nostri 7 luni. Horica si Martinel(coada de catel) si-au facut de cap, li s-au facut toate poftele si au fost si-n vizita la supermarket - unde le place foarte mult, ca vin toti cei 357 de oameni de acolo sa se uite ca la urs, sa-i mingiie si sa se scalambaie la ei... A patra noapte fara trezit - cel putin asa credem noi - azi le-am dat prima ora biscuite inmuiat in lapte. Au cam strimbat din nas ca sint obisnuiti cu totul pasat. Voi le dati deja copiilor mincare mai solida ? Noi nu avem inca dintisori, de aia tinem totul pastos. Odaiana: ce virsta au ai tai ? Noi am zis sa trecem la represalii cu dormitul pt ca scrie la carte ca de la 6 luni copilul aduna destula hrana in timpul zilei ca sa nu mai fie nevoie sa se trezeasca noaptea. Ca de la 6 luni nu mai au nevoie fizic de lapte noaptea. Si ca se trezesc mai mult din obisnuinta, pentru ca stiu ca daca pling primesc lapte si ca laptele ii linisteste... Teoretic, dureaza doar citeva zile pina se prind ca s-a terminat cu masa noaptea si atunci nu se mai caznesc sa se trezeasca. Cosmi: abia astept sa inceapa si ai mei sa cinte... au inceput de curind sa zica ba-ba si cam atit. Si se distreaza cind se uita unul la altul, rid si tipa, si incearca sa-si scoata unul altuia ochii daca sint aproape... Tamara: si noi avem aceeasi problema. Ne povestesc mame cu un singur copil ce chestii fac impreuna si ce stie copilul, de aceeasi virsta cu noi, sa faca deja si ne cam panicam si intristam ca noi nu facem inca asa ceva. Si noi ne gidilam, le cintam, ne jucam cu minetele, cu jucariile, dar nu prea stiu ce altceva sa facem. Hai sa mai combatem pe tema asta. Martinel s-a trezit si el acum si va ureaza: lkol,; Miruna, Horia si Martin, 26 August 2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirupati, Citeam zilele trecute ca s-a dovedit stiintific ca dezvoltare twins-ilor este cu cateva luni mai tarziu decat in mod normal. Cica in cazul vorbirii incep cu 6-8 luni mai tarziu, iar perfromantele la scola sunt un pic mai slabe....nu vreau sa te intristez ca deh, suntem in aceeasi oala. NOI am hotarat ca daca ai nostrii bebei nu sunt la fel de destepti ca parintii (ceea ce ma indoiesc)o sa ne oprim la faza cu Masterul...fara PhD(!?)....iar daca ne oprim la un MBA este chiar mai bine!!!! http://parenting.parenthood.com/articles.html?article_id=1795 Din cate imi aduc aminte se sugera ca sa petreci cat mai mult timp cu fiecare copil individual...in timp ce ii citesti unuia o poveste celelat se joaca...si astfel "you can speed up the process"!! Daca nu uit iti dau maine titlul unei carti in engleza pe care eu am citit-o recent de la biblioteca despre twins.... Pupilici la toate mamele so toti bebeii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...