Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici si viitoare mamici de gemeni! (2)


Recommended Posts

Cosmi, fetitele s-au trezit la patru dimineata si nici pana la ora asta nu am reusit sa le culc.Scuze dar mai devreme eram cu Sara in brate si de aceea am scris asa ciudat. Plangea saracuta si incercam sa o linistesc... Au dormit azi dar putin si pe rand Au dormit deodata cand le-am scos jumatate de ora la plimbare... Cam asta e. Uite ca intre timp le-am linistit, poate reusesc sa le si adorm... Va pup cu drag pe toate, nu mai pot scrie acum pt ca trebuie sa ma ocup de matele mici si plangacioase.Sa va traiasca tuturor bebeii si sa fie sanatosi si sa nu va supere...si sa doarma, macar noaptea:) Ma bucur mult ca v-am descoperit fetelor dragi. Ps .pt Teodora -Ma bucur ca baieteii se simt mai bine. [fetita][fetita] pt.Angi -sanatate puilor tai. cred ca a fost superb la delfinariu si la expo. pt. Miruna -ce bebei grasunei ai nascut...(fetitele mele au fost premature si au avut cate 2 kg, dar cu lapticul de mama le-am facut grasunele, acum la 5 luni au peste 6 kg fiecare.bebeii tai sunt doar putin mai maricuti ca mandrele mele...Iti doresc sa fie frumosi si sanatosi si sa veniti la vara acasa .Am vazut poza cu tine graviduta, esti o mamica super!!! Pt Cristina-iti multumesc pt incurajari, sper si eu ca va fi bine...candva[:D] Dragele mele va trimit [flo]si va doresc multe momente de[pathot]in prea fericitul caz in care mai puteti din cauza[patut][patut].[invazie]Daiana si gingasele[fetita][fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mai, fetelor, m-am ramolit de tot!!! De mai bine de o saptamana, tot vreau sa va scriu ceva foarte interesant, insa, de fiecare data, pe fuga, intru, citesc, raspund si nu mai am timp de povesti cu voi!!! Dar, acum, profit ca dorm copilasii si profit si de faptul ca ma mai ajuta memoria... din cand in cand!!! Ia cititi si minunati-va!!! O napoletana de 36 de ani, Carmela, a nascut intr-un an si 2 luni, 5 copii!!! La inceputul lunii martie 2004, a nascut 2 fetite(Concetta si Raffaella) si mai are 3 baieti(proveniti dintro singura sarcina) de 14 luni. Hai sa va scriu si numele baietilor ca tare frumoase sunt: Filippo, Giovanni si Antonio. Tatal copiilor (40 de ani) este profesor de matematica la un institut superior din Napoli. Se pare ca la inceput, cuplul a avut niste probleme si, dupa cateva tentative nereusite, Carmela a ramas insarcinata. Bucuria a fost fara margini, ca , mai tarziu, sa fie in delir la aflarea vestii ca sunt tripleti. Dupa nastere, nici nu a avut timp sa se obisnuiasca cu tripletii, pampers-ii si biberoanele, ca a si aflat ca este a 2-a oare insarcinata. Sotul(Gennaro Sabatino) a fost incantat de veste, mai ales ca, la fel ca si Carmela, se gandisera sa mai aiba si o fetita alturi de cei trei baieti. Si… iar surpriza!!! Ce ziceti? V-ati bucura tot atat de mult ca cei doi soti? Eu nu prea stiu ce sa raspund!!! Oricum, este un extraordinar exemplu de dragoste pentru viata, de daruire si implicare pentru familie!!! Angi si gemenii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si tot legat de gemeni: am urmarit la televizor(poate ati vazut si voi), tot la italieni, s-a realizat un transplant de ficat intre gemeni. Este vorba de 2 tineri(daca gasesc link-ul vi-l scriu, ca sa cititi si voi stirea; a aparut si intr-un ziar italian ) de 22 de ani, protagonisti celui de-al 3 –lea transplant de ficat intre gemeni. Alessandro si Riccardo sunt gemeni identici si d.p.d.v. cromozomic si d.p.d.v imunitar. Jumatate din ficatul lui Riccardo, l-a ajutat pe celalalt frate geaman sa supravietuiasca. Oprataia a dura 10 ore!!! Si pentru ca nu au aparut complicatii, dupa 12 zile de spitalizare, cei 2 au fost externati. Daca nu ma insel sunt din PADOVA cei doi. (La Padova este un spital renumit pentru reusitele in trasplanturi de ficat!!!) Oricum, nu prea are importanta de unde sunt. Pe mine m-a impresionat legatura care s-a creat intre ei. Cat de puternica este relatia intre fratii gemeni, insa ei se simt mai legati , acum, unul de celalalt! Doamne, cand stai sa te gandesti cate lucruri minunate se petrec in lumea asta!!! Si ce minunata, pana la urma, este lumea asta a gemenilor!!! Eu, care nu sunt pasionata de istorie, primind de la un amic de-al meu din strainatate, o carte despre cel de-al 2-lea razboi mondial, m-am trezit rasfoind-o si , mai apoi, citind capitole intregi pe nerasuflate Acum citesc un capitol , foarte, foarte interesant, despre gemenii de la Auschwitz. Mi-am propus, in seara asta sau maine, daca nu voi fi foarte obosita sa fac niste insemnari si sa va scriu si voua cate ceva. Este foarte interesant... Angi si gemenii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ladies, Multumesc mult pentru asa o primire calduroasa ! M-am uitat toata dimineata la pozele fiecareia si trebuie sa spun ca sint fff mindra sa fac parte dintr-un grup cu asemenea minunatii ! Despre sarcina (Theodora): am reusit sa trag tare si am ajuns pina la 38 saptamini cind de fapt am fost programata la cezariana. Programarea s-a facut cu o luna mai devreme, dar nimeni nu a crezut ca o sa ajung chiar la 38... A trebuit sa fac cezariana pt ca ambii copii erau invers... Operatia a fost ok, copiii n-au avut nici o problema, au avut cite 3 kg fiecare... dar zilele de dupa nastere au fost o nebunie. Sarcina a fost fara complicatii, dar ultimele luni au fost, cum bine stiti toate, aproape un cosmar. Ma deplasam cu greu, respiram greu, noaptea nu mai dormeam, plus ca vara trecuta a fost cea mai calda din istoria angliei... Fara aer conditionat a fost cam... neplacut. Norocul meu a fost ca imediat cum am aflat ca vom avea gemeni, am renuntat la serviciu si am stat acasa cuminte.... sa ma gindesc pe indelete la nume si la ce si cum facem (pe unde scoatem camasa :) Dat fiind ca aveam gemeni, doctorii ma programau la eco si analize, draci-laci, din trei in trei saptamini si au avut grija f bine de mine. Theodora, sa stii ca si eu m-am gindit la numele Yannis, un nume foarte frumos ! Dar n-am reusit sa-l conving pe Peter. Daiana, saru' mina pentru complimente ! nici tu nu stai prea rau [olala] Unde stai in Bucuresti ? Si eu, si Peter am stat in Drumul Taberei. El ling Pta Moghioros, eu la Indiana. Poate ne vedem cind venim la vara acasa ? La o birfa (sintem birfitori profesionisti..!) Angi_gemeni: multumesc pentru welcome, tinem legatura, sa combatem ! Am o prietena in Bucuresti care si ea are gemeni - o sa-i spun de acest forum, sa se inscrie repede si ea. Theodora si Reliana: vreti sa-i rugam pe Mirela si Florin sa facem un folder pentru probleme "multiple" ? Pa Miruna, Horia si Martin, 26 August 2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Angi_gemeni: Incredibila povestea cu femeia cu 5 copii. Pe mine m-au avertizat doctorii ca dupa cezariana sa nu ramin iar gravida cel putin 1 an ! Si ca esti mult mai fertila dupa nastere, decit de obicei, poate de aici i se trage.. Ce curaj ! Eu cred ca am inchis taraba... Miruna, Horia si Martin, 26 August 2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miruna,ideea ta e minunata si ma bucur ca esti printre noi...poate reusim sa avem acest folder!!![majoreta][majoreta] S-a trezit Yannis,revin deseara!!![pup] Theodora,[copil] Alexandros,[copil] Yannis 2 ani pe 03.Aprilie.2004. [loveyou] http://community.webshots.com/user/theodorapap Si aici mica mea familie:http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Theodora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit, Miruna! Minunate pozele! Sa-ti traiasca baieteii! Sa va aduca numai bucurii! Odaiana, imi pare rau ca am inteles ca stai cu soacra. Ai dreptate, uneori ne cam incurca si mai bine ne descurcam singure [:)] Angi, cum a fost la Delfinariu? De-abia asteptam sa vina vara. Speram sa ajungem la mare anul acesta. Poate ne intalnim?! Mai nou, fetitele mele se imita in tot ceea ce fac: daca una intra intr-un dulap si cealalta! Of! si Diana, daca nu incape, o trage afara pe Amalia; nu conteaza daca a prins-o de par[bang]. In seara aceasta au fost foarte cuminti: si au pus toate jucariile din camera la culcare, in dulap. Somn usor va dorim si… vise placute! [pup] Cosmina, [dual] Diana-Maria & Amalia-Ioana http://community.webshots.com/user/amadia2002
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina si Cosmina: multumesc mult ! Pe Horia l-a pocnit o mare febra aseara, din senin si ne-am cam panicat pt ca e prima data cind face asa ceva. S-a dus pina la 39 de grade - si era si el speriat, nu stia nici el ce se intimpla. Am sunat la spital si ne-au pus sa-l ducem acolo, sa-l caute. Mi s-a rupt sufletul cind l-am vazut pe Peter (dl sot) plecind cu el in noapte, suferind acolo in scaunelul lui de masina... Doctorul a zis ca nu vede care e problema, poate un atac viral (?) si ca sa-i dam multa apa... [bang] Bebe s-a linistit pina la urma si a adormit pe la 1 noaptea, dar s-a trezit Martinel (coada de purcel) pe la 4 si s-a hotarit sa ne tina trezi cam o ora si ceva. Era foarte agitat, nu putea sta locului, l-am luat cu noi in pat, am aplicat toate farmecele si ... nimic. Ne gindim ca poate le ies dintii (au 6 luni si ceva), dar ne-am tot uitat si nu vedem nimic care seamana cu un dinte... Poate iese acum. Sintem chiauni amindoi, a trebuit sa ne trezim devreme sa mergem la munca... Sa vedem ce mai "servim" in seara asta... Miruna, Horia si Martin, 26 August 2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ladies, La sugestia Theodorei, l-am rugat pe administratorul Forumului, Florin, sa ne faca un folder numai pentru noi, mamicile de gemeni, tripleti, cuadrupleti etc, pt ca e cam complicat sa ne raspundem pe parcursul unui sir intreg de mesaje. Florin ne-a raspuns cu o promisiune solemna ca in aprilie, cind se reorganizeaza forumul, vom primi un loc al nostru in lista de discutii. Viva la patria ! Miruna Miruna, Horia si Martin, 26 August 2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...