Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dieta Montignac


Recommended Posts

Excelenta idee, Caroline, ca eu n-am timp sa caut cartea prin oras. Ia vezi scrie acolo cam ce senvisuri se pot face sa iau cu mine la servici? Mie mi-a cam pierit imaginatia si-mi vine sa musc din calculator de foame[bang]. Ce pot pune pe painea aia neagra? Multumesc Astrid
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Astrid, pe painea neagra nu poti pune decat branza de vaci 0% sau o poti manca langa iaurt 0%. Despre sandvisuri nici nu poate fi vorba, poate decat daca numesti "sandvis" ceva "unul-peste-altul", dar fara paine. Eu mai mananc la servici asa: omleta cu rosie, cascaval, branza, muschi, carne fiarta sau fripta, toate cu o rosie sau un castravete, sau spanac cu ou, sau ou fiert, cremvusti (desi astia mai au sigur si ceva "adaosuri" nepermise), diverse mancarici de carne cu legume etc. Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu scrie despre mamicile care alapteaza, dar scrie despre vin... si ce frumos scrie [alcool] Continuare (ce am mai tradus azi, ca ieri n-am mai avut timp) Condimentare Faceti propriu sos vinegreta utilizand ulei, otet sau lamaie, si mustar. Sosuri cumparate “de gata” trebuiesc evitate, deoarece ele contin aditivi nedoriti, ca de exemplu zahar si amidon. Puteti sa faceti un sos de salata fara grasimi, cu lamaie si yaurt dietetic, dar nu uitati, continuati sa consumati ulei vegetal (de masline sau floarea soarelui), ca sa evitati o eventuala deficienta a acizilor grasi esentiali si a vitaminei E. De asemenea o dieta fara sare nu va face sa slabiti, dar asta nu inseamna sa consumati prea multa sare. Ganditiva sa consumati mai mult usturoi, are numeroase virtuti inclusiv protectia impotriva numeroaselor boli. Faceti in asa fel ca mancarea voastra sa nu fie insipida, condimentati-o cu condimente si ierburi. Vinul Legislatia, incurajata de opinia publica, pune laolalta toate bauturile continand alcool. In realitate, trebuie facuta o foarte clara distinctie intre alcolul etilic natural, care provine din fermentarea sucului de fructe, si alcolul distilat care este de fapt un produs sintetic. Vinul este un aliment el insusi, benefic sanatatii daca este consumat intr-o cantitate rezonabila de maxim o jumatate de litru pe zi (ceea ce nu este cazul alcolului distilat care contine toxine). Numeroase studii au aratat ca in tarile in care se bea mai mult vin cazurile de moarte provocate de boli vasculare sunt mai putine, decat in celelalte tari. Francezii, care beau de zece ori mai mult vin decat americanii, au numai o patrime de cazuri cardiovasculare fata de cazurile americane. Chiar daca si alti factori dietetici contribuie la asta, stim ca si influenta pozitiva a vinului a dus la acest rezultat. A fost demonstrat ca alcolul fermentat consumat pana la ½ sticla pe zi (de Bordeaux – de expemplu), ajuta la scaderea “colesterolului rau” si creste proportia “colesterolului bun”. Dar alaturi de efectele benefice ale cantitatiilor mici de alcol, winul contine si sute de alte substante. Profesorul Masquelier a facut un studiu particular a polifenolilor continuti in tannin. Acestia sunt puternic antioxidanti, care protejeaza peretii arteriali si pavilioanele de procesul imbatranirii. De asemenea vinul apara impotriva tromboselor datorita efectului lor asupra coagularii sangelui. Spor la slabit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca ar dauna cu ceva alaptatului, daca voi nu ati manca dulciuri, fainoase, porumb, orez, unt si alte grasimi sau daca nu ati bea bauturi sintetice si acidulate sau alcool, asa ca nu vad cum v-ar dauna Monty. Asa ca ... fitzi binevenite in clubul Monty [papica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, multumesc de informatie. Din pacate eu nu pot manca omleta la servici ca la mine in birou misuna clientii, sefii si nu e voie sa miroasa, si nici nu pot sa plec din birou. Ma rog, m-oi descurca eu. Pentru fetele care alapteaza: eu am tinut cura lui montignac si cand alaptam. De fapt cura asta mi-a recomandat-o un doctor cand eram insarcinata ca sa nu iau prea mult in greutate(doar ca nu mi-a spus ca se chiama montignac, dar din ce am inteles de la voi despre cura asta se pare ca regulile sunt aceleasi). Si uite ca bb e bine merci. Eu zic ca poate s-o tina oricine. Cine zice ca in timpul sarcinii sau dup-aia trebuie musai sa mananci morcovi, cartofi si banane? Daca mie nu-mi plac ce, nu mai fac copii? Eu zic sa tineti cura, o sa va ajute nu numai fizic ci si psihic. Va pup Astrid
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...