Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

intrebari pt contabili


Recommended Posts

Buna! Sa spunem ca eu impreuna cu o mana de oameni romani suntem programatori si vrem ca softul produs de noi sa-l vindem pe piata olandeza. Avem o firma in Ro, iar printre domeniile de activitate figureaza si producerea de software. Acum intrebari: -cat trebuie sa platesc la statul Ro pt ca export soft? -ce alte taxe trebuie platite la stat, afara de somaj, sanatate, invatamant? -daca livrarea banilor de catre partea olandeza, se face prin banca, cam care sunt comisioanele de extragere? -credeti ca e mai usor sa lucram in Ro ca liber profesionist, mai usor in sensul ca e mai putina bataie de cap d.p.d.v al hartiilor si nu trebuie platite tot felul de impozite? Imi cer scuze daca nu m-am exprimat corect, dar nu ma pricep la partea de contabilitate. Daca cumva aveti alte sugetii si idei, is foarte bine venite. Daca stiti undeva un site care mi-ar "raspunde" acestor intrebari si m-ar lumina si pe mine unpic la acest capitol (chestii contabile), va rog sa-mi spuneti. Va multumesc. "Ma-ma" cu bebe la bord de ~28 de sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
- pt export - 5% - sunt vreo 13 taxe - ti le va spune contabilul, oricum reprezinta 60% din salariile trecute pe cartea de munca. - 0.5% - 1% depinde de banca. Ideea e ca daca retragi banii mai trebuie platit un impozit care e intre5 si 10% din suma retrasa. - microintreprindere e solutia pt voi Simona & BB Eugen http://community.webshots.com/user/simonabb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt contabila la o firma care exporta programe software in Germania.Impozitele sunt cele pe care ti le-a spus Simona , dar daca aveti o anumita cifra de afaceri nu mai platiti impozit pe salariile programatorilor.Apoi, depinde unde va incadrati, daca va puteti incadra la microintreprinderi, ar fi un avantaj. Oricum nu este o activitate care sa necesite prea multe acte, cum este cazul altor exporturi. Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pt raspunsuri. Acum stiu si eu ca firma e microintreprindere, deci e asa cum ati sugerat si voi ca ar fi mai usor. Ce mi se pare ciudat, e ca contabila care se ocupa de firma zicea ca nu se plateste nici un impozit pt exportul de software, dar voi ati spus ca e de 5%, iar de pe site-ul indicat de Corina, am primit raspuns ca de la 01.01.2004 impozitul e de 25% (puteti verifica pe site la Raspunsuri Diverse)!!! Ce sa mai cred? 25% mi se pare cam mult ... voi nu credeti? Ma mai puteti ajuta unpic sa-mi spuneti de unde pot face download la o lista de impozite sau ceva in genul asta? Merci mult. "Ma-ma" cu bebe la bord de 29.1 de sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca va incadrati la microintreprinderi, impozitul este de 1,5% aplicat asupra veniturilor, indiferent de provenienta lor (intern sau export).Iti pot recomanda sa citesti noul cod fiscal: Legea 571 din 22.12.2003, publicata in MO 927 din 23.12.2003. Il gasesti si la chioscurile de ziare. Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...