Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Echografie la 12/20 saptamani?


Recommended Posts

Buna ziua, am fost aseara la dr., implinesc 11 saptamani maine. Mi-a facut o echo obisnuita, e totul in regula, nu m-a trimis insa la nici o echo mai performanta. Am o colega de birou care e mai avansata in sarcina ca mine si ea deja a fost la echo la 13 saptamani si va mai merge la una la 20 saptamani, ambele la "Diagnosis". Puteti sa ma lamuriti si pe mine, va rog, ce e cu aceste echo si de ce trebuie (sau nu) facute. Va multumesc anticipat. Sanatate tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna doxi, sarcina usoara si un bebe sanatos si voios. Exista cateva ecografii care e bine sa fie facute. "Performanta" consta in faptul ca masoara fatul la diferite varste. Din masuratorile astea, pliul nucal la 13-14 saptamani si circumferinta craniului, circumferinta abdomenului, lungimea femurului etc. la 18-22 de saptamani, se determina daca fatul este dezvoltat conform vartei si de asemenea se pot depista din timp anumite malformatii. Doctorul tau o sa te indrume cel mai bine. O sa-ti spuna in ce saptamani crede el ca e mai bine sa te duci sa faci ecoografiile. Sanatate multa! Monica [gravi] 20+ saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din ce stiu eu, ca am trecut de ceva timp de 30 saptamani, mai importanta e eco de la 18-20 sapt, se numeste ecografie morfologica si atunci se masoara fiecare bucatica din bebe, fiecare falanga, totul. Unele fete, indrumate sau nu de medici, merg la acest eco performant de fiecare data si medicul masoara ce il intereseaza. Nu toate ecografele au aceleasi performante, dar si o eco normala arata daca bebe e bine. Insa daca tu simti nevoia neapaprat sa mergi sa vezi cum evolueaza lucrurile, poti merge si fara recomandarea medicului tau. Parerea mea e ca nu are rost sa dai f multi bani pt o eco performanta de fiecare data, decat daca ai un motiv intemeiat. Kiftelutza Kinder & Ardeiu'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Doxi asa este cum au spus si fetele. Cea mai importanta este eco de la 20 de sapt (de la conceptie - se face intre 22 si 24 sapt de la UM). Ea spune daca bb are tot ce-i trebuie. Eco de la 12 sapt stabileste varsta sarcinii si atat deci nu trebuie sa fie neaparat eco morfologica. Pupici [gravi] Mel 10 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu si eu la ce zic feteel.Eu am facut prima ecografie la 16 saptamani...sa masoare toate dimensiunile....apoi am facut inca una la 32saptamani pentru ca aveam placenta foarte coborata si vroiau s avada daca voi naste normal sau prin cezariana. http://community.webshots.com/user/sympa200
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...