Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Maori in Australia.Cine imi spune mai multe, pls?


Recommended Posts

doresc sa stiu mai multe despre familiile de maori in Australia.Poate cineva sa ma ajute cu amanunte? Mod de viata, fel de a fi,obiceiuri, sarbatori, caracteristici, cum sunt ei in viata de zi cu zi, cu arata ei.. Am citit cate ceva despre cultura maori..dar nu suficient, asta este sigur. Multumind anticipat,astept cuvintele voastre. Andrada34
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns
intrebarea mea a fost foarte clara.Multumesc, Valentinag Q, nu intrebam despre "aia" ci despre persoane care fac parte dintr-o cultura despre care noi habar nu avem iar eu as vrea sa stiu ceva mai mult.Majoritatea persoanelor maori din Australia vin din Noua Zeelanda, perfect adevarat.Insa raspunsul tau nu aduce nimic nou, ci aduce si el o intrebare, la randu-i. Sper sa existe persoane care sa poata sa-mi spuna mai multe, sa aiba aiba un raspuns.Lor le multumesc anticipat. Asta este tot. Andrada34
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Carmen, Imi pare rau ca te-am necajit. Intrebarea mea (din conext) era cat se poate de sincera. Habar n-am avut ca te referi la imigranti; "aia" nu a avut nici o conotatie ireverentioasa. Dar intrebarea ta nu mi-a fost clara pana cand nu am vazut ca este in legatura cu un alt subiect, cel cu maritisul (pe care nu l-am citit, recunosc, deoarece nu m-a interesat). Am crezut ca te referi la maori in general, de la informatiile cele mai simple: "cu arata ei.." (banuiesc ca era vorba de infatisare?). Spui ca (citez): "Majoritatea persoanelor maori din Australia vin din Noua Zeelanda"... si restul de unde vin? Q
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:)a-ha, care va sa zica ai scotocit, ai cautat, ai aflat sa vezi de ce si cum, tipa asta apare asa, peste noapte vrea sa stie multe si marunte si se mai si burzuluieste la mine ca am spus "aia".Sincer, chiar daca nu ar fi fost "maritisul", a afla mai multe despre o civilizatie cu o cultura bogata, care-si respecta traditiile, maori sau o alta, nu este niciodata un lucru rau, asa ca intrebarea mea ramane, supararea nici nu a existat, insa cred ca m-a deranjat putin faptul ca asa suntem noi obisnuiti:daca nu ne intereseaza suficient, respectul apare mai tarziu:), ceea ce inseamna ca gresim din start. Ok, greseala mea cu 'majoritatea", dar asta este iarasi parte din intrebarea mea, ei au legatura cu Insula Pastelui,Polinezia, ..nu stiu exat si nu vreau sa gresesc, radacinile sunt undeva mult in urma, asa ca nu mai raspund la provocari pana nu aflu mai multe, fiindca se pare ca nu am argumente pe post de scut:) Eu mai stiu cate ceva, insa nu suficient si cu siguranta nu atat cat imi doresc. ok, Q! O zi buna si frumoasa iti doresc. Astept un zambet si intelegere. Andrada34
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrada, eu am o vecina australianca aici cu care mai stau de vorba din cand in cand. Ultima data chiar mi-a povestit cate ceva despre aborigenii din Australia. Se pare ca situatia lor (statut, viata sociala etc.) nu e prea roza. Sunt grupati in niste rezervatii si sunt cumva constransi de statul australian sa traiasca acolo. Altfel ar fi nomazi. Ei nu sunt prea fericiti si impacati cu aceasta situatie pentru ca natura si cultura lor a fost sa haladuiasca aiurea si nu sa stea intr-un singur loc. De asemenea, nu se poate vorbi de integrarea lor in societatea australiana pentru ca ei prefera sa nu lucreze. Primesc de la stat niste ajutoare materiale si se multumesc cu ele. Faima lor e de oameni lenesi si neadaptati care nu fac nici-un efort sa-si imbunatateasca sau sa-si schimbe situatia. O familie de marime medie are cam 4 copii. La infatisare sunt deosebiti, in sensul ca au pielea inchisa la culoare dar nu-i poti confunda cu africanii. Probabil ca ce ti-am zis eu aici nu e ce te intereseaza pe tine. Intr-adevar maori vin din Noua Zeelanda si daca vrei o intreb pe vecina mea care-i treaba cu ei. Nu sunt sigura ca am inteles prea bine ce vrei tu sa stii. Te intereseaza cultura maori in general sau cum sunt priviti maori veniti in Australia de catre australienii albi si daca ei fac parte integranta din societate sau sunt o comunitate distincta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ce ai postat tu Nedda nu intereseaza pe nimeni. Rasisti sunt peste tot si acum ai lamurit-o pe Andrada ca vecina ta australiana e rasista!... Nu stiu cum esti tu, dar dupa parerea mea daca tu ai vorbi in halul asta in State despre Native Americans....ar mai fugi si lumea de langa tine. Nu credeam ca pe desprecopii o sa aud ca o familie medie de 4 copii irita!... Eu le zic maorilor sa faca cati copii vor iar dragutii de urmasi ai europenilor care au omorat din pura placere... sau pentru ca nu le-au deosebit pielea de a negrilor... sa taca din guritele lor cele australiene, neo-zeelandeze....etc.!
quote:
Originally posted by Nedda
Andrada, eu am o vecina australianca aici cu care mai stau de vorba din cand in cand. Ultima data chiar mi-a povestit cate ceva despre aborigenii din Australia. Se pare ca situatia lor (statut, viata sociala etc.) nu e prea roza. Sunt grupati in niste rezervatii si sunt cumva constransi de statul australian sa traiasca acolo. Altfel ar fi nomazi. Ei nu sunt prea fericiti si impacati cu aceasta situatie pentru ca natura si cultura lor a fost sa haladuiasca aiurea si nu sa stea intr-un singur loc. De asemenea, nu se poate vorbi de integrarea lor in societatea australiana pentru ca ei prefera sa nu lucreze. Primesc de la stat niste ajutoare materiale si se multumesc cu ele. Faima lor e de oameni lenesi si neadaptati care nu fac nici-un efort sa-si imbunatateasca sau sa-si schimbe situatia. O familie de marime medie are cam 4 copii. La infatisare sunt deosebiti, in sensul ca au pielea inchisa la culoare dar nu-i poti confunda cu africanii. Probabil ca ce ti-am zis eu aici nu e ce te intereseaza pe tine. Intr-adevar maori vin din Noua Zeelanda si daca vrei o intreb pe vecina mea care-i treaba cu ei. Nu sunt sigura ca am inteles prea bine ce vrei tu sa stii. Te intereseaza cultura maori in general sau cum sunt priviti maori veniti in Australia de catre australienii albi si daca ei fac parte integranta din societate sau sunt o comunitate distincta?
Este o inegalitate profunda intre australienii si neo-zeelandezii albi si cei nativi. Dar...singurul maori pe care l-am cunoscut era un tanar care ar fi facut mandra orice natie. L-am avut student in exchange, era maori si venea din Noua Zeelanda. Se spune ca maorii vin din amestecarea tribului Iwi cu populatia subtriburilor Hapu si Whanau. Iar Ma-Uri care inseamna "copiii cerului". Au fost initial vanatori/pescari nomazi. Tasman a fost cel care a ajuns primul pe la ei, pe la mijlocul secolului al XVII-lea, dar cea mai mare parte a istoricilor sint de parere ca descoperirea europeana a teritoriului Aotearoa este acreditata capitanului James Cook. Capitanul James Cook in 1769 a dat de deci de ei...si dupa buna traditie a "europeanului civilizat" le-a luat pamanturile. Epoca glorioasa a dominatiei coloniste a lui Aotearoa si Pekaha, care inseamna oameni albi. Noua Zeelanda era buna pentru pescuitul balenei iar in 1840, Tratatul de Waitangi a fost semnat, cu obligatia maorilor de a cesiona tara Marii Britanii in schimbul protectiei si garantiei posesiei paminturilor ramase neocupate de colonisti (Pekaha). Prin 1860 a izbucnit razboiul intre colonisti si ocupanti. Vreo 10 ani ca sa fie maorii invinsi. Apoi a venit goana dupa aur care dincolo de epoci de lacrimi a sfarsit Iar cei mai saraci membri ai societatii neo-zeelandeze, in mare majoritate maori supravietuiesc cu ajutorul agriculturii. "Fericitii rasisti" nu pot spune ca au facut o treaba buna. Pentru ca populatia maori desi decimata bine o duce economic mai bine si in plus incearca sa pastreze legatura cu traditiile mosilor lor fara kitch-ul turistilor. Rasistii omit sa spuna ca exista o carti si piese de teatru maori....omit sa spuna cum de multe ori in trecutul recent serviciile sociale desparteau voit familiile..asa pentru o integrare mai buna. Prin 1900 se laudau unii ca nu mai exista nici un Maori pur-sange... si populatia scazuse teribil, din fericire cultura lor nu a pierit redusa la rezervatii cum ar fi dorit unii. (http://www.newzealands.co.nz/maori/culture.html) Legat de viata familiilor maori in Australia uita-te pe link-ul acesta: http://www.stats.govt.nz/domino/external/web/nzstories.nsf/0/c56014ec041d42eccc256b180004ea77?OpenDocument Sunt informatii practice gen castigul mediu, slujbele in care sunt majoritari..... Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AC, care e problema ta in legatura cu mesajul meu?? De unde pana unde ai inteles tu ca eu sau vecina mea suntem rasiste chiar nu stiu!! Si iar la fel ma intreb ce am zis rau despre familia cu 4 copii? Eu n-am facut decat sa zic cateva vorbe pe care chiar le-am auzit de la aceasta vecina despre aborigenii din Australia. Daca ea a mintit sau m-a informat gresit, asta e. Iar faptul ca eu as vorbi intr-un anume hal despre americanii nativi si ca nu stiu cine ar fugi de langa mine, n-ai tu de unde sa concluzionezi. Faptul ca mesajul meu n-o ajuta cu nimic pe Andrada e alta poveste si daca tie personal nu-ti place, roaga moderatorii sa-l stearga. Eu n-am nimic impotriva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...