Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Maori in Australia.Cine imi spune mai multe, pls?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si inca ceva AC! La mesajul meu initial am vrut sa mai adaug pentru Andrada faptul ca din discutia mea avuta cu vecina din Australia am dedus ca aceasta tara e una civilizata si ca rasismul nu isi are loc acolo. Ea chiar a incercat sa-mi spuna ca statul australian impune niste reguli aborigenilor nu discriminatorii ci asa cum o fac toate celelalte state din lumea asta pentru cetatenii lor. Statul incearca sa-i integreze si pe ei in societate prin aceste masuri. Altfel spus aborigenii au si ei aceleasi drepturi ca toti ceilalti cetateni numai ca alegerea de a fi o comunitate distincta le apartine lor. Asta-i tot. N-am mai apucat sa fac completarea asta in primul meu mesaj si n-am avut timp sa trimit un al doilea mesaj in timp util, astfel incat tu AC sa nu ma acuzi de rasism fata de americanii nativi!?!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

No comments! ****Ce mi s-a parut mie profund discriminatoriu din ce zice Nedda**** ********************************************************************* Sunt grupati in niste rezervatii si sunt cumva constransi de statul australian sa traiasca acolo. Altfel ar fi nomazi. Ei nu sunt prea fericiti si impacati cu aceasta situatie pentru ca natura si cultura lor a fost sa haladuiasca aiurea si nu sa stea intr-un singur loc. De asemenea, nu se poate vorbi de integrarea lor in societatea australiana pentru ca ei prefera sa nu lucreze. Primesc de la stat niste ajutoare materiale si se multumesc cu ele. Faima lor e de oameni lenesi si neadaptati care nu fac nici-un efort sa-si imbunatateasca sau sa-si schimbe situatia. O familie de marime medie are cam 4 copii. La infatisare sunt deosebiti, in sensul ca au pielea inchisa la culoare dar nu-i poti confunda cu africanii. ............ Te intereseaza cultura maori in general sau cum sunt priviti maori veniti in Australia de catre australienii albi si daca ei fac parte integranta din societate sau sunt o comunitate distincta? ********************************************************************* Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AC,eu chiar TRAIESC in NZ si ceea ce a spus Nedda este perfect adevarat,nu vad unde discriminarea.Ca daca este sa o luam asa eu cred ca albii sint discriminati ca sint obligati sa plateasca pentru sanatate si educatie in timp ce maori nu(de fapt noi platim si pentru ei ca sa beneficieze de invatamant si asigurare medicala gratuita).Bine ca pe ei educatia nu-i prea intereseaza asta este o alta poveste.Si intradevar,marea majoritate NU VOR sa munceasca si traiesc din ajutorul dat de stat(pe care albii nu il primesc).Stii cum este stilul lor de viata? Foooooarte asemanator cu al tiganilor nostri.Bine ca au anumite cartiere in care traiesc si in care nu este prea bine sa te aventurezi.Si criminalitatea este mult mai ridicata in randurile lor.Deci problema lor este ca nu vor sa se integreze si nu aspira la o viata mai buna,se complac in mizerie si saracie.cam asta este adevarul,nu ne mai ascundem dupa degete.Iar aborigenii din Oz(asta din auzite) sint mai rau. Oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, daca nu va plac maorii...asta e. Zici tu mate ca seamana cu tiganii nostri. E parerea voastra... si e treaba voastra. Puteati sa i-o spuneti Andradei si altfel...dupa parerea mea. Mai ales ca ea intreba despre maori in Australia si nu NZ, despre maori si nu despre populatiile native ale Australiei. Dar orice ar fi in capul si inima voastre sa spuneti ca toti sunt lenesi, nomazi, se complac in mizerie si saracie... e un pas ffffoooarte mare. Generalizarea duce la discriminare si eventual la rasism. In plus, Nedda fara sa vada vreun maori la fata prelua toate relele spuse pe seama lor. Mie asta nu mi se pare normal... asa e plina toata Europa de prejudecati contra romanilor.... din auzite! Si sa stii mate ca nu doar in NZ se fac discriminari pozitive fata de fostii asupriti, in general populatiile indigene si de culoare. Ca e normal sau nu..... e greu de spus. Si oricum nu era acesta subiectul. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate ca nu asta este subiectul ,eu am vrut numai sa spun ca Nedda a avut dreptate din punctul meu de vedere,care traiesc aici.Ca se face discriminare fata de maori eu nu am observat pana acum in NZ,din contra,cred ca au mai multe drepturi si asta am mai spus.Despre "discriminare pozitiva" inca nu am auzit,cred ca conceptele astea discriminate si pozitiv se cam bat in cap.Si eu nu am generalizat,am spus numai ce am vazut la fata locului,traind in orasul cu cea mai mare comunitate de polinezieni din lume,Auckland-ul. Eu nu am nimic cu nimeni,nu sint rasista,am spus numai ce am observat eu si din intamplare uite ca se potriveste cu ce povesteste vecina Neddei.Eu nu spun ca ce s-a intamplat acum 200 de ani la Waitangi a fost bine si corect,din contra,probabil ca era mult mai bine sa-i fi lasat in pace sa se gateasca intre ei in continuare. Oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Discriminare pozitiva e un term des folosit in State. Discriminare=diferentiere (ie. Merriam-Webster zice: to discriminate=1a. to make a distinction; 1b. to use good judgement 2. to make a difference in treatment or favor on a basis other than individual merit) Discriminare pozitiva=favorizarea unor categorii care in mod normal ar fi defavorizate sau au fost defavorizate de societate De exemplu la multe universitati, chiar si la cele mai bune si mai renumite, exista cote speciale la admitere pentru categorii cum ar fi 'Native Americans', 'African Americans', 'Hispanic', etc. Acest lucru se numeste discriminare pozitiva (ceea ce poate fi imediat confirmat de oricine care a stat un pic in SUA) si este acceptat pe scara foarte larga. Pe de alta parte, inca o data, nu faptul ca o "mare majoritate cunoscuta direct sau indirect" se comporta intr-un fel justifica afirmatii de genul "toti se comporta asa". Motivele pentru care situatia este cea care este acolo sunt foarte complexe, iar populatiile cucerite si neasimilate (din diverse motive, in special rasiale) au avut dintotdeauna resentimente si distante culturale si de civilizatie pe care si le-au pastrat. A face aceste afirmatii inseamna a generaliza abuziv, si astfel de atitudini au dus la nenumarate conflicte binecunoscute de oricine care a stat in banca la vreun curs de istorie elementara. E extrem de important sa realizam acest lucru, chiar daca acolo unde traim societatea este in echilibru aparent, pentru ca ORICAND putem fi si NOI victime ale unei astfel de atitudini. Acum ar fi cazul sa incheiem discutia noastra despre asta si sa lasam pe altii sa raspunda in mod direct si consistent la intrebarea Andradei34. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

……… Multe sunt de spus, muuuulte de raspuns.. Am citit de catava ori cele spuse de voi.. Este foarte adevarat ca intrebarea mea se adreseaza, in speta, celor care locuiesc in Australia si au ocazia sa-i cunoasca indeaproape pe maori, stilul lor de viata…Nu pe aborigeni. Needa, eu trebuie sa le multumesc tuturor celor care imi scriu si sa ii respect. O fac, insa sunt intru totul de acord cu AC, vecina ta are o problema in prelucrarea stirilor venite de ici de colo si cand le pune cap la cap, iese asa, un bau - bau de speriat, eventual, familiile care indraznesc sa aiba mai mult de 4 copii, sau chiar 4!:) Sa fim seriosi.. Unde vede ea asa o problema in a avea casa plina? Asta depinde de la familie la famile, cati cum isi permit sa ii creasca, cine da dreptul cuiva sa critice dreptul unei familii de a avea atati copii cati isi doreste? Este vreo regula scrisa, pe undeva si eu nu am gasit-o? Eu nu mai am timp pentru multi copii, fiindca am o varsta, insa tare mi-ar fi placut o casa plina, fiindca asta este ceea ce ramane dupa tine si asta este ceea ce ai reusit sa faci, cu adevarat…dincolo de realizarea profesionala, materiala , etc… :)…“sunt grupati in niste rezervatii”, probabil tinuti intr-un tarc si cum vrea unul sa munceasca i se pune o stampila si este pus la panoul de onoare. Draga mea, tu nu ai nici o vina, dar lasa-ma, vecina ta ori are o problema si ori a plecat de acolo in State fiindca a mai observat cineva ca are o problema, ori ea a trait intr-o “rezervatie” in care accesul la informatie era complet interzis. Vecina ta Australianca vorbeste ca tanti X la coltul blocului, mai stiu eu prin ce cartier marginas..Sincer, am fost surprinsa de asa o viziune complet defaimatoare...Mi se pare urat si nedrept.. Ai sa spui, probabil: bine, dar ce ce sari asa? Nu sar, eu raspund. Sunt o tipa deschisa si de felul meu, extrem de directa. Eu am un prieten maori si il respect la fel de mult cum imi respect tatal, fratele, prietenii… Afirmatia ca “lor nu le place sa munceasca”, poate sa o ia vecina ta si sa faca cu ea ce stim noi. Daca tiganii nostri care-si flutura ghiulurile prin nasul nostru cand ne imping in autobuze in goana dupa un loc sau care scot pumnul de bani si trec in fata ta la ghiseu dupa ce tu ai deja o ora de stat la coada ar munci 10% din cat o fac persoanele maori pe care le stiu eu, pai draga mea, lenea ar fi detronata sau ar incepe sa se disipe, incet incetisor… Hmmm...Nu ne permitem sa judecam oamenii dupa culoarea tenului sau dupa provenienta… Nu avem dreptul sa ne stergem talpile pe o civilizatie care inca este foarte respectata in Australia, sunt niste emisiuni innebunitor de frumoase pe Disocovery sau National Geographic despre ei, sau acele travels over the world.. Ati vazut vreodata o emisiune despre sculptura maori? Minunatii vii, in lemn? In fine, eu nu vreau informatii despre aborigeni pentru ca pe acestea le “sorb” de la Tv sau de pe net unde este mult de citit si de retinut. Eu vreau informatii de la persoane din Australia care au intalnit maori cu adevarat, nu vreau vecina din USA care sta si se felicita pt ca a scapat de acesti “nomazi carora le place sa haladuiasca aiurea”:) ok.. m-am mai linistit.. Te rog, Needa, te implor NU o mai intreba pe vecina ta, fiindca pana la urma am sa aflu ca ei au fost ceva dinozauri anterior, dar s-au mai civilizat putin si si-au luat alta infatisare.sa fim seriosi.NU ma intereseaza parerea vecinei tale. Pacat, Needa, ca vecina ta nu poate citi raspunsurile frumoase pe care le-am primit despre ei, dar mai bine, probabil ca asta i-ar strica ziua… Barbatul maori pe care il cunosc este un tip deosebit si n-am sa fac o pledoarie pentru a argumenta fiindca nu este cazul. Vroiam sa stiu mai multe fiindca informatiile pe care le-am tot primit nu-mi sunt suficiente, dar ca sa vin aici si cineva sa-mi spuna ca sunt cam ca tiganii nostri, o recunosc cu mana pe inima, nu m-am asteptat si ma revolta, sincer! Informatiile venite de la voi, Ana-Sarah si mamica Andreea (deja imi sunteti dragi si mi-e bine cand iti citesc mesajele, AC) sunt foarte pertinente si parte din ele le-am obtinut si eu, in “excursiile” mele pe site-urile despre ei..(Whanau=family. Tin foarte mult la familie si se respecta foarte mult, sunt foarte uniti si se ajuta mult intre ei)..sunt informatii pe care le-am primit, care mi-au parvenit si parte din ceea ce am intalnit eu pe alte site-uri.. Oana, nu vreau sa te dezamagesc, dar barbatul maori pe care il stiu eu este bine crescut, sensibil si educat. Picteaza, canta la chitara, iubeste muzica, citeste mult, are un serviciu stabil si are cativa oameni in subordine, nu are importanta aici ce face exact; sunt mandra ca il cunosc si nu as vrea sa se schimbe ca fel de a fi pentru nimic in lume. Needa, spune-i vecinei tale ca eu cunosc un maori care este creol si seamana cu barbatii pe care-i avem printre noi si sunt bruneti..poti confunda un brunet cu un african? Zambesc. E zambet, dar este si tristete.Chiar cred ca nu avem dreptul sa generalizam si mai ales, nu in necunostinta de cauza. Si inca ceva: transmite-I vecinei tale ca eu m-am indragostit de un tip din rezervatie si ca imi place asa de mult asa nomad, tigan si aborigen cum nu e, incat am hotarat ca el este barbatul langa care vreau sa fiu si caruia sa ii daruiesc copii:). Inca o data: poate am fost acida, dar tu nu ai nici o vina.Insa nu mai vreau vecini:) Doar tu. Si oricum,nu ma sperii eu asa usor:) ………….. Amuleta, multumesc frumos.Am sa urmaresc asta si sper sa reusesc sa-l vad.Cand are sa ajunga oare si aici? Poate pe video?O sa vedem. Toate cele bune. :) Mate, e ok. Nimeni nu ne obliga sa mergem in cartierele in care ne simtim amenintati. Eu il plac asa inspaimantatator si rezervist si balaur cum reiese ca ar fi din decrierile unora dintre voi. Iti mai aduci aminte de cartierele de tigani de pe aici? Sincer..Cum poti spune asa ceva cand locuiesti intr-o tara renumita ca ar fi printre cele mai cilivilizate? Ma uimesti… Pupici mici pentru garagaritza ta, Andreea. Gata, ca v-am zapacit.. Este cazul sa ma opresc.Ne mai auzim.Cu siguranta!:) Va doresc o zi frumoasa si haioasa si numai bine. Andrada34
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...