Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Maori in Australia.Cine imi spune mai multe, pls?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Andrada,departe de mine intentia de a te supara,te rog sa ma scuzi insa daca am facut-o.Eu nu am vrut decat sa-i raspund lui AC care afirma ca populatia maori este discriminata in NZ in favoarea pakeha ceea ce nu este deloc adevarat.Si ti-am mai spus ca eu nu generalizez,adica nu am spus ca TOTi maori sint lenesi,nu le place sa munceasca si traiesc din ajutorul dat de stat.Dar,din ceea ce am observat de cand locuiesc in NZ( si este ceva timp si am calatorit destul de mult prin tara asta)vreau sa-ti spun ca imaginea zugravita de vecina Neddei este,cel putin in ceea ce ma priveste,corecta in cea mai mare parte.Eu nu am vrut sa te uimesc dar o sa fii tu foarte uimita cand o sa vizitezi NZ, Auckland si o sa te plimbi prin cartierele populate de pakeha in mare majoritate si prin South Auckland unde traiesc 80% din maori si o sa vezi ce diferenta.iti spun eu ca este ca de la cer la pamant.Draga mea,eu te cred ca iubitul tau este un om deosebit,si eu am intalnit oameni deosebiti printre maori,unii dintre ei erau casatoriti cu pakeha,dar imaginea de ansamblu este cea pe care ti-am zis-o.In orice caz discriminare nu exista,de asta sa fii linistita si nimeni nu se uita urat la tine daca partenerul tau este maori sau este alb.Te rog sa ma scuzi inca o data daca gresesc si mult succes. Oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Well ..Ac nu ai transcris integ reportajul gasit pe net in legatura cu maorii asa ca o sa dau adresa aici celor ce vor sa-l citeasca. http://www.inoan-press.com/para/ezot/056.html .Am citit absolut tot ce s-a scris aici despre maori apoi am dicutat cu cele cateva persoane maori pe care-i cunosc pt. a-mi infirma sau confirma cele citite aici ,deci iata ce am aflat: maorii se aseamana foarte mult cu tiganii nostri (din Ro )si cu aborigenii australieni fie ca ne place sau nu,deasemenea nu toti tiganii ,aborigenii sau maorii sunt needucati si lenesi ,sunt multi care au studii superioare ,job-uri importante etc.. dar si mai multi sunt cei care nu lucreaza si traiesc din ajutoare sociale care sunt foarte mari, ( asta bineinteles in Australia si Noua Zeelanda ca in Ro de unde)asa...acum despre maori din Aust,ca oricare cetatean din Noua Zeelanda la intrarea in Aust. ei nu au nevoie de viza si pot oricand cere rezidenta /cetetenia si beneficiaza de toate drepturile care Australia le acorda oricarui emigrant ,indiferent de culoare sau tara tara de unde provine(cat despre aborigenii australieni,personal consider ca ei sunt cei mai favorizati),asa ca eu nu vad discriminari aici,depinde de fiecare in parte de stilul de viata pe care si-l adopta,oricum oportunitati sunt cu carul,sper ca am lamurit putin lucrurile si putem discuta despre obiceiuri ,traditi,cultura pe care maorii o au dealtfel asta o intereseaza pe Andrada,La toti numai bine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elvie, Eu nu inteleg.Cum adica seamana cu tiganii nostri, in ce fel? Poti sa-mi spui mai multe, te rog? Inca nu am intrat pe adresa aceea de internet, dar cum trimit rapunsurile aici, cum ma duc sa deschid sa vad despre ce este vorba. Sincer, ma intristeaza sa citesc asta, tiganii nistri, well, o parte dintre ei, sunt niste paraziti, fac o mie de copii si ii trimit la cersit, fura, te ataca pe strada mare si nimeni nu se baga, etc, lucruri pe care tu le stii, insa eu refuz sa cred ca maori sunt o astfel de populatie..Si eu am citit pe net articole despre ei si iti spun sincer ca m-au fascinat. Am sa ma documentez, insa nu pot compara cultura maori nimic din ce au tiganii de aici, asta n-am sa o fac.ma duc sa citesc si mai revin.poate am sa fiu mai lamurita..Persoanele maori pe care tu le-ai intalnit, cum sunt? nu vorbesc de aborigeni, au o origine, e normal, dar nu raman toata viata "nomazi" si delasatori si trantori, nu? am citit si partile bune spuse despre ei dar sincer, comparatia cu tiganii nostri ma da peste cap si nu stiu cum sa ii fac fata fara sa cer amanunte. Mai vorbim.Pana atunci, inca o data, te rog, draga mea Elvie, spune-mi in ce sens se aseamana cu tiganii de aici.multumesc mult. Carmen H
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tot eu! ce inseamna "pakeha"? PS Mate, departe de mine de a fi suparata.nnumai ca eu lupt sa aflu cat mai multe,asa ca e normal sa primesc tot felul de noutati, am sa le analizez pe toate si am sa le pun cap la cap, incetisor... ....Noua Zeelanda..Nu stiu in ce conditii as ajunge eu vreodata sa vad Noua Zeelanda, dar nu se stie niciodata, ai dreptate. Uite, scot steguletul alb si suntem prietene, da? Carmen H
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Andrada sper sa nu te superi ca am facut aceasta comparatie intre tiganii nostri si maori dar adevarul este ca se aseamana intre ei la comportament,Mate a spus cam tot ce era de spus,bineinteles ca nu toti maori sunt la fel dar ....uni maori refuza sa se poarte civilizat si continua sa fie paraziti,fac o gramada de copii ,sunt din foarte agresivi etc..,cat despre cersit ei nu cersesc pt. in Aust.rar vezi oameni cersind,despre datul in cap se inampla si asta daca mergi in cartierele lor dar e adevarat ca nu asa des ca in RO,Am spus si inainte o spun si acum nu toti maorii sunt la fel uni sunt persoane foarte educate si extraordinare la fel cum este viitorul tau sot cred(sunt convinsa)si nu trebuie sa te sperie absolut tot ce auzi sau citesti rau cu privire la maori,persoanele maori pe care-i cunosc eu sunt persoane simple ,lucreaza ,mi-au spus ca au venit in Aust. pt ca aici au mai multe oportunitati in viata si vor sa-si trimita copii la studiu,eu gasesc ca cei pe care-i cunosc eu sunt foarte draguti si apreciez gestul lor de a recunoaste ca mai sunt maori de care ei nu sunt mandri,le-am povestit despre forum despre tine si chiar ti-au scris o micuta scrisoare in limba lor ,mi-au mai spus ca familia lor au venit in Noua Zeelanda cu o canoee pe Pacific si au locuit langa ocean dupa care au venit in Aust ,ei sunt oameni foarte puternici ,si ca mama lui trieste si acum la cei 92 de ani,cam atat pt .astazi,o sa revin cu amanunte ,o zi frumoasa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oo, sigur ca vreau, multumesc, Elvie, esti foarte draguta si apreciez. Sincer, m-am mai linistit. Eu stiu cum este el si ii stiu pe ai lui, nu-mi fac probleme, insa, asa cum spui si cum inteleg de aici, sunt oameni si oameni, asa cum si noi suntem mai buni sau mai putin buni, seriosi sau nu, intelegatori sau nu, capabili sau mai putin capabili, ambitiosi sau delasatori, etc....Inteleg. Iti multumesc mult pentru tot si astept scrisorica, este chiar o surpriza pentru mine. ai grija de tine Pe curand! Carmen H
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elvie... nu cred ca e frumos sa presupui ce zici tu. Civilizatia maori m-a interesat si cateva chestii de baza ti le poate recita orice in acelasi fel. Sursa mea a fost un mic flyer istoric recapitulativ, in olandeza, primit la cumpararea cartii "The Merchant of the Zeehaen" de Grahame Anderson. ..(nenea Abel Tasman a fost olandez). Recunoasc ca m-am enervat, dar am cautat..si puteai cauta si tu mai bine. Tipii de pe site-ul tau au copiat din gros de pe http://www.crystalinks.com/maori.html (care probabil a luat dintr-un flyer semi-istoric, semi-comercial, nu zic al meu) si au adaugat "Profetiile lui Macki Ruka" si nu stiu ce "Ritual de captare a spiritului". Ma indoiesc ca cineva care foloseste engleza in mod curent s-ar incurca cu vreun site romanesc cu profetii si alte traznai. Eu m-am bagat in discutie...ca sa spun ce stiu DOAR CAND persoane care nu au vazut vreun maori la fata au venit cu idei generalizatoare despre. Daca mesajul Neddei ti se pare ca se referea doar la unii maori... inseamna ca eu nu ar trebui sa mai postez nimic in romana. Apoi mate a zis si ea ca ea crede tot asa. Foarte frumos! Eu am spus ca afirmatii generalizatoare... sunt daunatoare. Mate si Elvie nu-s de acord cu voi.. si cred ca mate si mai ales Nedda fac afirmatii discriminatoare. Despre inegalitati si prejudecati in NZ... uitati ce a zis Gregory Fortuin, Race Relations Conciliator of New Zealand la World Conference Against Racism, Racial Discrimination, Xenophobia and Related intolerance, Durban, Tuesday 4 September 2001. Discursul poate fi gasit la http://www.un.org/WCAR/statements/newzeal_rrE.htm si cred ca 2001 e suficient de recent. Extrag din el "Poverty and socio-economic exclusion provide the sharp edge to race relations in any country, particularly when poverty takes on an ethnic dimension. We must reverse the presumption that a person is poor because they are Maori or a Pacific Islander. Race relations is not just about grand slogans, but real economic empowerment. In New Zealand this challenge is being addressed, albeit at a painstakingly slow pace." Mie mi se pare ca exact asta s-a spus si aici. Si mate m-am abtinut la alta inexactitate... nu toate triburile maori au fost canibali ("trebuia sa-i lase sa se gateasca intre ei" ). De exemplu un articol frumos sustinut de ceva bibliografie este: http://www.edgehill.ac.uk/Faculties/HMSAS/english/rh/degrees/rccomhtnew.htm. Cred ca eu nu mai pot adauga ceva la aceasta discutie... daca mai vreti sa ma acuzati de ceva... faceti-o libere. Eu nu mai postez aici. Toata viata am urat prejudecatile. Nici chiar pe tigani nu-i vad rasist. Nu as lasa in nici un caz un Hitler sa-i gazeze intai pe tigani si pe homosexuali si apoi pe evrei. Si oricum..faceti si voi analogii mai serioase... tiganii nu au fost cuceriti de romani, romanii nu le-au furat pamanturile, nu le-au saracit zonele de pescuit, romanii nu le-au distrus reperele lor culturale si au fortat la deriva un popor. Facusem o analogie cu indienii din America de Nord... da.. multi indieni cheltuiesc ajutoarele sociale in cazinouri, multi sunt violenti, multi nu stiu ce sa faca cu vietile lor... Si totusi din ce in ce mai multi s-au ridicat si au stiut sa-si creeze o legatura intre traditiile aproape pierdute si viata moderna. Ganditi-va cum am fi noi ca romani daca cineva peste noapte ne-ar lasa fara radacini... ce s-ar alege de noi si de inca multe alte generatii buimacite carora n-am sti sa le transmitem nimic care sa-i ajute nici macar in viata de zi cu zi. Un weekend placut si cat mai multa intelegere pentru semenii nostri. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca am ceva mai multi hormoni rebeli din cauza sarcinii, dar (dupa ce incercasem sa ma abtin sa mai comentez ceva) vad ca AC chiar vrea sa-mi ridice tensiunea incercand sa se justifice. AC, cred ca ar fi fost mai potrivit sa-ti ceri scuze ca ai combatut mesajele mele mult prea repede si nejustificat punand pe seama mea chiar si ce n-am zis (vezi americanii nativi), in loc sa-ti iei la revedere mentinandu-ti acuzatiile chiar si dupa ce alte persoane, care au vazut mai mult decat un maori in carne si oase, au intrat in discutie. Bine ar fi acum daca chiar nu mai raspunzi la subiectul acesta fiindca nici eu nu o s-o mai fac. Nu am nici-un chef sa ma cert cu nimeni pe forumul acesta si cu atat mai putin pe tema discriminarii rasiale care pentru mine nu exista. Faptul ca ai pielea albastra sau verde nu conteaza in ziua de azi si asta cred ca stim cu totii. Andrada, tie ti-am gasit o scuza. Tu vrei sa auzi numai lucruri frumoase si de culoare roz despre maori pentru ca urmeaza sa te mariti cu unul. Nesiguranta ta e si asa destul de mare asa incat nu-ti mai trebuie sa auzi si o realitate "zguduitoare" cum ca maori se comporta ca tiganii. Insa ai grija, ca referirile tale la tiganii nostri pot fi sanctionate foarte bine (nu numai de catre AC!!!) ca fiind discriminatorii. Ma si mir ca ce ai zis tu despre tiganii din Ro n-a ajuns la ochii lui AC. Iar AC ar trebui sa recunoasca (virgula) ca mesajul meu a fost facut intr-o exprimare blanda fata de ce s-a discutat mai departe. In fine, vreau doar sa-ti mai spun ca daca te intereseaza civilizatia maori poti sa-ti faci abonament la biblioteca si afli tot ce vrei. Daca te intereseaza parerile oamenilor, fii pregatita sa auzi si ce nu iti place. Ma intreb daca atunci cand tu o sa ajungi sa traiesti in Australia si s-o gasi vreun australian, japonez sau ce mai vrei tu sa te intrebe cum traieste etnia rroma din Romania, ce ai sa raspunzi??? Sa nu cumva sa raspunzi ca vecina mea din Australia despre aborigeni fiindca nu e corect din punct de vedere politic!:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...