Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

O sa pierd sarcina?


Recommended Posts

Buna ziua!Va multumesc ca existati si ne incurajati! Am 29 ani si sunt insarcinata in 9 saptamani. Sunt cam speriata deoarece toate prietenele mele de varsta apropiata se chinuie sa ramana insarcinate de ceva timp si nu reusesc. Eu am reusit fara nici un fel de tratament, dar, incepand cu primele saptamani am avut dureri in partea de jos a abdomenului (ca cele dinaintea mestruatiei) si intarirea acestuia, nu m avut nici un fel de sangerari. Am consultat dr.ginecolog, am facut ecograf in saptamana 4/5, cand mi s-a confirmat ca sarcina este in parte inferioara a uterului si am toate sansele sa o pierd.La recomandarea Dr. ginecolog am facut tratament cu gravibinon (1 fiola la 6 zile), papaverina la nevoie, vitamina E, acid folic si bineinteles repaus (am stat cat mai mult in pat).La exact 2 saptamani am repatat ecograful la celasi doctor si mi-a confirmat ca sarcina a urcat si ca este bine asezata in uter dar avand in veder antecedentele trebuie sa nu ma agit prea mult;Dr ginecolog a spus acelasi lucru si mi-a dat sa continui tratamentul cu duphaston (1*2/zi pana in saptamana 20). Sa fie treaba treaba a mai aparut o problema, nu am pofta de mancare si imi este scarba de mancare.Tot ce imi placea inainte acum imi produc stari de voma.Ma chinui sa beau lapte si mai mananc covrigi, fructe, legume, multa lamaie sau acritura(evit pentru ca sunt sarate). 1.Ce repercursiuni au aceste tratamente asupra copilului sau asupra mea? 2.Este normal sa am in continuare aceleasi simtome, dar intensitatea lor este mai mica (sau m-am obisnuit eu cu ele)? 3.Am sacazut in greutate 1.5 Kg ce sa fac? 4.Ce alimetatie imi recimandati?Pot sa incep sa iau vitamine prenatale? Onitoiu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
draga mamica, bine ai venit. in primul rindL: linisteste-te!!! pe lumea asta exista o gramada de sarcini cu risc crescut care se temrina cu nasterea unui copilas minunat, sanatos si fericit ca si parintii, asa ca....take it easy. tratamentul dat de doctorul tau e normal si de efect, dupa cum ai vazut. NU are vreo influenta asupra copilului ci, dimpotriva, il ajuta sa creasca, uterul sa aiba un aport bun de progesteron (duphaston-ul si gravibinon-ul) sai totul sa fie ok. simptomele de greata sunt normale pentru primul trimestru si le poti combate cu crackersi sarati imediat ce te-ai trezit, citrice daca le suporti..sunt o gramada de idei, depinde acum ce poti tu ingurgita si ce functioneaza la tine. (la mine mergea coca-cola rece, un pahar cu gheatza...citeodata...[:D]). incearca sa maninci in cantitati mici orice poti, astfel incit sa nu scazi totusi prea mult in greutate. vitaminele prenatale ti le va recomanda doctorul tau, in general din al doilea trimestru, dar depinde de la caz la caz. cel mai important lucru este tonusul tau, linistea ta care fii sigura sa transmite si puiului tau si....sa auzim numai de bine!!! nu ezita sa ne mai ceri sfaturi si sa auzim numai de bine, Te pup Roxi (18 saptamini)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Onilari! Intai de toate, stai relaxata si ai incredere ca totul va fi in regula! Nu sunt medic, dar vreau sa-ti impartasesc din experienta mea de-a lungul sarcinii. Si eu am avut dureri in primele saptamani de sarcina, fara sangerari. In saptamana a 9-a, in urma unui contact sexual, am avut o pierdere foarte mare de sange (in timpul contactului, scurgerea oprindu-se dupa incetarea acestuia) care ne-a speriat teribil! Am facut echografie la fostul Olimp, dr. Iosup (il recomand cu caldura) si s-a descoperit ca a fost un hematom micut care se eliminase. Pentru orice eventualitate, dr. mea mi-a dat progesteron (2 pastile/zi) si scopantil, la nevoie (dureri sau contractii). Nu am luat tratamentul decat 1 luna pentru ca totul s-a rezolvat. Si pot spune ca bebelul meu este mai mult decat ok!! [mamica] Diagnosticul meu a fost disgravidie emetizanta. La 5 saptamani (ma intorc in timp) m-a durut foarte tare capul timp de 2 zile. Dr. mi-a recomandat perfuzii cu glucoza si vitamine (B-uri), cate 250ml/zi, timp de 4 zile. Inainte de acele perfuzii aveam greturi puternice, nu puteam manca nimic si SLABISEM 3 KG!! Dupa, m-am simtit foarte bine si am inceput sa consum mai multe tipuri de alimente si , ulterior, am luat in greutate, iar bebenac a crescut foarte bine S-a nascut cu 4,100 kg si 53 cm, deci NU ESTE CAZUL SA-TI FACI PROBLEME!! INCEARCA SA FII OPTIMISTA SI GANDESTE POZITIV! In ceea ce priveste prenatalele, eu am luat doar 1 luna si mi le-a oprit dr. pentru ca ma ingrasasem cu 5 kg/luna. O prietena nu a luat deloc, deci ramane sa asculti dr.! Din luna a 7-a am luat Tardyferon fol (fier si acid folic) si Dolomit (Ca si Mg). Bebe s-a nascut cu fontanelele mai micute decat la ceilalti copilasi tocmai datorita dolomitului! In privinta alimentatiei, mananca putin si des, dar numai ce-ti place. Eu, in perioada greturilor, puteam manca doar graham, cascaval si rosii (erau 60.000 lei/Kg!! [bang]). Dupa perfuzii, am putut papa orice! Multe fructe: portocale, banane (au multe vitamine). Multa salata verde, rosii etc. Sanatate multa si sa ne tii la curent cu starea ta. Daca mai ai intrebari, ma poti contacta la iadinuta@yahoo.com. Pupici, Adriana si Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/bbcloanta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut niste greturi infioratoare! Am slabit in primele trei luni de sarcina. Medicul mi-a spus ca nu-i nimic daca nu pot sa mananc, important este sa beau apa. Daca nu mai pot sa beau apa sa vin la spital ca ma trece pe perfuzii. Era asa de calm cand imi spunea toate astea! Cate cazuri vazuse el si eu care credeam ca sunt singura cu aceasta problema. De atunci am incercat sa mananc ce mi se parea apetisant (de multe ori se intampla ca dupa aceaa sa [vom] ). Crede-ma ca pana si sifonierul mi se parea ca miroase! Prenatale am luat din al doilea trimestru de sarcina si numai la recomandarea medicului. Restul sarcinii a decurs normal si cu o pofta de mancare nebuna! Sanatate si sa auzim numai de bine! Aurora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Onilari, nu este cazul sa intri in panica dar nici sa te culci pe o ureche si sa astepti sa treaca vremea. N-am avut timp sa vad de unde din Romania esti pentru ca daca ai sta in Bucuresti te-as fi trimis la un medic foarte bun cu care ai fi avut sanse sigure sa duci sarcina pana la capat. Aceleasi simptome le-am avut si eu. Pur si simplu mancam doar covrigi si ciorbe foarte acre. Atat. Eu din luna a doua am inceput tratament cu Alilestrenol, Gravibinon o fiola la 3 zile, papaverina, vitamina E si pana la urma dr. a recurs si le cerclaj. Am stat 7 luni numai in pat, internari repetate. Am uitat sa-ti spun ca am o fetita de 10 ani si un baiat de aproape 5 ani dar intre cei doi am pierdut doua sarcini. Daca vrei amanunte , intreaba-ma orice si voi incerca sa-ti dau si alte sfaturi. Sa stii ca eu vitaminele prenatale nu le-am putut lua pentru ca nu le suportam imi provocau stare de voma (si-asa aveam eu destula) Liliana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Onilari, nu este cazul sa intri in panica dar nici sa te culci pe o ureche si sa astepti sa treaca vremea. N-am avut timp sa vad de unde din Romania esti pentru ca daca ai sta in Bucuresti te-as fi trimis la un medic foarte bun cu care ai fi avut sanse sigure sa duci sarcina pana la capat. Aceleasi simptome le-am avut si eu. Pur si simplu mancam doar covrigi si ciorbe foarte acre. Atat. Eu din luna a doua am inceput tratament cu Alilestrenol, Gravibinon o fiola la 3 zile, papaverina, vitamina E si pana la urma dr. a recurs si le cerclaj. Am stat 7 luni numai in pat, internari repetate. Am uitat sa-ti spun ca am o fetita de 10 ani si un baiat de aproape 5 ani dar intre cei doi am pierdut doua sarcini. Daca vrei amanunte , intreaba-ma orice si voi incerca sa-ti dau si alte sfaturi. Sa stii ca eu vitaminele prenatale nu le-am putut lua pentru ca nu le suportam imi provocau stare de voma (si-asa aveam eu destula) Liliana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hei, viitoare mamica, mai mult optimism!Eu stiu ca in general , sarcina este mai jos la inceputul sarcinii si ea se ridica apoi, deci nu este nici o problema.Primele 2 luni eu am luat acid folic, apoi am luat prenatale.Gravibinon, scopantil, no-spa si utrogestan au devenit ( dupa cate vad eu ) tratamente uzuale in sarcina.. si se pare ca ajuta la mentinerea in bune conditii a sarcinii.. Deci, asteptam vesti bune de la tine si poze cu bebe[bibe]! Mii de pupici! Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

contra greturilor: apa minerala rece! efect garantat. o poti suporta in lunile acestea, mai tarziu vei trece pe apa plata. si incearca sa mananci mancare solida, si sa nu bei apa inainte de a manca. mancarurile lichide se vomita mult6 mai usor decat cele solide. sunt diverse trucuri si mananci totusi cat de cat (dar relaxeaza-te, nu esti singura care a trecut prin asta, si eu am slabit 3 kg in primele 3 luni): iesi la plimbare cu sotul. intra prin magazine, duce-ti-va la restaurant. vei vedea ceva si iti va veni pofta. cauta sa le spui insa ca esti insarcinata si sa-ti aduca mai repede mancarea. poti avea surpriza ca ce ti s-a parut apetisant acum 10 minute, peste o jumatate de ora te face sa vomiti! Si... Doamne ajuta si credinta mare! Bianca si bb Iulia Maria http://community.webshots.com/user/happysaphire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Onilari, Faptul ca sarcina a urcat si esti in continuare sub observatia medicului este foarte bine. Dar incearca sa eviti sub orice forma efortul fizic si apeleaza la cei apropiati sa te ajute la toate treburile gospodaresti. Lipsa poftei de mancare asociata cu repulsia pt unele alimente, la care se mai adauga stari de greata cu/fara voma, sunt des intalnite in periada aceasta a sarcinii. Vei scapa de ele peste cateva saptamani si te vei simti la fel de bine si plina de viata ca inainte. Incers sa-ti raspund la intrebari: 1. Repercursiuni nu au nici asupra ta si nici ale copilului, sunt destinate strict pt a te ajuta sa duci sarcina in continuare. Duphastonul in cazul tau este indicat tocmai pt iminenta de avort. Deasemeni, gravibinonul ti l-a recomandat pt oprirea sangerarii si prevenirea unui avort ( este o combinatie de hormoni estrogeni si progestogeni ); papaverina pt a-ti diminua starea de disconfort si vitaminele pt sarcina. Pt nici unul dintre aceste medicamente nu se intalnesc precautii ori contraindicatii in perioada sarcinii. 2.Este "normal" si posibil sa mai ai in continuare aceste simptome, care scad in intensitate pe masura ce sarcina inainteaza. 3.Scaderea in greutate este justificata de lipsa poftei de mancare, starile de rau si consumul mai sarac de alimente. Lasa, nu te ingrijora caci ai atatea luni inainte in care vei pune ceva kg in plus. 4. Mananca multe legume si fructe, lactate si branzeturi si in rest ce mai poti si iti place. Chiar si cand nu-ti este foame, papa ceva, oricat de putin. Nu uita sa consumi zilnic o cantitate mare de lichide, apa minerala si sucuri naturale(le pot prepara chiar tu in casa, pt mai multa siguranta si sa le indulcesti cu miere de albine). Avand in vedere problemele legate de alimentatia zilnica, nu te poti baza doar pe un aport de vitamine luat din alimente, suplineste cu vitamine prenatale fara grija, oricum o mare parte din ele sunt eliminate. Iti doresc sarcina foarte foarte usoara in continuare. Nu ezita sa ceri sfatul si ajutorul nostru. Aici o sa intalnesti atatia oameni cu suflet, gata sa te ajute oricand ai nevoie. Sanatate multa tie si micutului din burtica. Ana[gravi] 18 saptamani "Cand iti ploua in suflet, fa-ti umbrela dintr-o bucurie". Ana Burtch
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva, Nu uita sa citesti articolele despre sarcina postate pe acest site, sunt foarte interesante si educative totodata pt noi viitoarele mamici. Ai sa descoperi lucruri legate despre corpul tau, modificari care se petrec in tipul si dupa sarcina...inveti multe si te vor ajuta. Bine ai venit printre noi!(scuze am uitat trebuia sa-ti urez la inceput) Imbratisari multe multe Ana[gravi] 18 saptamani "Cand iti ploua in suflet, fa-ti umbrela dintr-o bucurie". Ana Burtch
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...