Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum nastem???


Recommended Posts

Uite ca pentru unele dintre noi se apropie marele moment... eu una sunt mai panicoasa de felul meu, mi-e teama, imi trec tot felul de idei prin cap.. cum va doriti sa nasteti? normal sau cu cezariana? eu pendulez intre cele doua variante...daca as fi intr-un oras mare, adica la un spital mai de doamne ajuta, as opta clar pt cezariana..dar cum nu e cazul,credca o sa incerc sa suport durerile... as dori ceva sfaturi de la cele trecute prin experienta, si evident un schimb de opinii cu cele ce vor naste in curand! v-am pupicit !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am nascut acum 13 ani, normal. Nici o clipa n-am ezitat si am fost fericita ca am putut naste pe cale normala. Consider ca nasterea prin cezariana e o recomandare a medicului si nu o alegere personala. I-ti inteleg temerile, toate care am nascut am trecut prin asta. In cazul meu, concentrarea asupra respiratiei m-a ajutat mult in timpul nasterii. Plus ca am avut noroc, dupa ce am pierdut apa am stat ca o balena intr-o cada cu apa unde nu simteam asa tare contractiile, ieseam doar la "masuratoare". Nasterea a durat 15 minute. Poate nu sant cea mai potrivita sa-ti dau sfaturi, doar sa-ti impartasesc experienta si gandurile mele. Fii tare, totul va fi OK! [flo][flo][flo] "Un om nehotarat ajunge la fiecare pas pe pragul unei alternative, adica in situatia de a vedea ca este intr-adevar o fiinta libera. Un om hotarat este lipsit de acest neajuns." Lucian Blaga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Flaviutza ... Eu am nascut acum 5 luni ... pe 28 septembrie anul trecut ... Nu stiu daca e indicata cezariana, cu mine in camera a mai fost o tipa ce a nascut cu cezariana si era deja de 10 zile in spital, au intervenit complicatii la bebe si chiar si la ea ... Eu am nascut natural... sau pe aproape . Dimineat al aora 2:30 mi sa rupt apa, eram la 300 de km de spitalul la care trebuia sa nasc, eram in vizita la parintii mei in Graz ... M-am trezit mi-am luat sotul, ne-am uracat in masina si hai la Linz ... La ora 6 dimineata am ajuns la spital in Linz, deja aveam contractii din 5 in 5 minute ... inregistrare, etc. ce a mai trebuit fi facut si in sala de nastere ... Nu m-am dilatat deloc ... am stat mereu in perfuzii sa aiba fetita apa ... Moasa ma controlat din jumatate in jumatate de ora si nimik, nu m-am dilatat deloc, nici cu injectii , nici cu nimik. Pe la ora 11 ma bagat in vana, ca poate poate ma dilat si nasc in apa. Degeaba, dupa vreo 20 de minute in apa mi sa facut rau, am inceput sa vomit si sa am stari de lesin. Ma scos afara din nou , ma pus pe pat si a zis ca trebuie sa asteptam. Pe la ora 14 ma controlat si eram dilatata abia 4 cm. Si 4 cm era ideal pentru a-mi putea face anestezia in coloana ( am inteles ca in romania nu se prea practica sau chiar deloc ) . A venit anestezista si mi-au bagat un furtun in coloana sa nu mai simt dureirle... ca nu mai aveam mult si lesinam si asta insemna cezariana ... Nu a prins prima anestezie deoarece am prins furtunul un cheag de sange pe coloana... la scos afara si mi-a facut alta gaura si mi-a bagat din nou furtunul ... Si pot spune ca a fost foarte bine dupa ce am primit anestezia. Eram treaza, constienta , dar nu mai simteam contractiile absolut deloc... imi venea sa joc carti. Apoi am inceput sa ma dilat. La ora 16 eram dilatata 11 cm ... si a inceput nasterea... La ora 16:12 Lisa a venit pe lume fara durere, nici nu am stiut cand am nascut. Bineanteles m-au si taiat dar totul a trecut . Am trecut prin chinuri groaznice pana am primit anestezia, a fost cumplit... Apropo pentru anestezie a trebuit sa semnez si eu si sotul ... Multumesc la Dumnezeu ca totul a iesit bine pana la urma si acum sunt bine , nu am nici un fel de problema din cauza anesteziei. Pot spune ca anestezista pana nu mi-am simtit picioarele, aproape pana maine zi dimineata nu sa miscat de langa patul meu. Am uitat sa specific faptul ca am nascut la 8 luni si 3 zile. Sarcina a fost fara nici o complicatie, in timpul sarcinii nu am avut nici un fel de problema si totusi am nascut cu aproape o luna mai devreme ... Acum au trecut 5 luni de la nastere si iti pot spune ca sufletelul caruia i-am dat viata ma facut sa uit clipele prin care am trecut si chiar ne gandim serios pentru o surioara sau un fratior ... Te pup si sarcina usoara lore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ceea ce spui tu se numeste anestezie epidurala...e super si se practica si in RO, dar in orasele mari...la mine, nu! si in spital sunt niste conditii jalnice..singurul doctor de incredere este la 10 km de oras, la tg carbunesti, un orasel cu vreo 10 mii locuitori, nu prea dotat...n-am ceface , merg pe mana lui, ca in tg jiu nu ma risc, partea proasta e ca s0ar putea sa fie nevoie de eczariana, pt ca e copilul mare si eu am diametrul bazinului f mic, desi sunt inalta..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut normal pe 3 aprilie 2003. De fiecare data cind cineva ma intreba daca a fost greu nu stiam ce sa raspund, am avut contractii 24 ore. Apoi, cind stiam ce si cum e am mai auzit la altele cum a fost si am putut face o comparatie, nu a fost f usor. Eu cred ca e f f f important moralul cu care te duci. De la jumatatea sarcinii eram decisa pt nastere normala si f convinsa ca totul va fi ok si va trece repede. Acum daca privesc in urma asa mi se pare si as face la fel. Eu una asta le sfatuiesc pe toate viitoarele mamici, sa mearga cu moralul sus si increzatoare in fortele lor. Chiar si starea de frica simtita de mama se transmite la bb si declanseaza in organism anumite substante. Capul sus flaviutza (ca sora mea ce va naste in iunie) ca pe linga ce urmeaza acum macar depinde si de tine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Flaviuta, Eu tocmai am trecut prin experienta nasterii, acum 6 zile si pot sa iti spun ca ma simt extraordinar din toate punctele de vedere. Cand am ramas insarcinata, imi puneam si eu problema cum am sa nasc...ma temeam de dureri, de cum o sa decurga totul si ajunsesem la concluzia ca o sa nasc cu cezariana, dar... in timp, m-am razgandit.Asa ca am nascut natural, cu anestezie epidurala. E foarte adevarat, ca am avut dureri si dupa ce am avut dilatatie 10, nu am mai folosit anestezia, pt a simti contractiile si a putea impinge. M-am si rupt putin...dar nu a mai contat. Pentru mine, durerile au fost suportabile...si oricum, dupa ce am avut in brate puiul, deja uitasem tot. Din punct de vedere medical, eu nu pot sa iti spun pareri pro si contra, dar pot sa iti spun, ca fizic, eu deja ma simt recuperata. Deja burtica s-a retras 90%, cusutura nu mai doare...si sunt ca noua, numai ca am in brate o minune. Decizia iti apartine...dar eu sunt pentru nastere naturala si am hotarat deja ca asa am sa procedez si la urmatoarele nasteri. Nastere usoara [flo] Saphir si [copil] Amos Daniel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, eu as vrea sa nasc natural, dar au mai intervenit unele probleme si nu stiu daca o sa am sansa asta. Am facut cateva cursuri prenatale la Sp. Municipal, iar asitenta care a predat a spus ca , desi a nascut prin cezariana, daca ar mai fi sa nasca ar alege nasterea naturala cu epidurala. La anestezia epidurala am inteles ca conteaza priceperea anestezistului care trebuie sa stie care este doza optima de anestezic si momentul in care trebuie sa o faca. DPN 9 iunie 2004 (baiat)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...