Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum nastem???


Recommended Posts

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna, Eu am nascut natural, fara anestezie. Asta nu pentru ca as fi o mare curajoasa sau ca as fi adepta experientelor absolut naturale, ci pentru ca mi-a fost mai frica de anestezia epidurala decat de nasterea normala. Asa ca vezi, nici un avantaj sa stai intr-un oras mare daca e omul fricos. Oricum, desi a fost greu m-am gandit tot timpul ca milioane de femei au trecut prin asta, in conditii mai rele decat mine. Asa ca, curaj, nimic nu-i chiar asa de rau cum pare sau cum se aude. A, si durerea e ca la robinet. A iesit copilul s-a terminat si cu durerea. Nastere usoara! Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Categoric normal!!! Cezariana este recomandarea medicului in cazuri extreme. Frica nu trebuie sa existe! Este miracolul vietii si nu as da momentele acelea pentru nimic. Am nascut normal fara nici o anestezie pentru ca mi-a fost frica de ceea ce nu este natural. Nu a fost foarte greu! Am vrut cu toata fiinta mea sa traiesc asta si sunt mandra ca am putut si ca am trecut cu capul sus prin nastere(mie imi era teama sa nu urlu cumva). Fiecare cu pasarelele lui!!!! Nastere usoara oricum decizi sa o ai. Cu drag, [pup] [mamica]Andreea & [copil] Octaveatza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am nascut normal cu anestezie epidurala care de obicei se face cand esti dilatata intre 4-7cm. problema la mine este ca nu m-am dilatat in 12 ore decat 1.5 cm.asa ca au hotarat sa ma ajute cu Pictocin(nu stiu denumirea in romaneste).Dupa o ora eram inca la 1.5 cm asa ca au hotarat sa mareasca doza.si au marit-o...ca dupa o ora ma dilatasem la 7.5 cm ca incepusem sa strig ca vreau cezariana[:D].Ei bine,dupa ce mi-au facut epidurala nu am mai simtit nimic,nici macar cand am nascut s-au m-au taiat.Mi-a fost frica ca nu voi fi capabila sa imping dar nu am avut nici o problema. mihaelaH
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stii care-i treaba, Flaviutza? Ca nu stii niciodata exact cum vei naste...totul se decide in acele momente. Sau cel putin asa a fost in cazul meu. Dupa 9 luni in care ma super-documentasem pt. nastere naturala iar dr. isi daduse OK-ul la fiecare control, am ajuns sa fiu nevoita sa iau decizia : cezariana!!! intr-o clipa. Am sufletul linistit ca am incercat(am fost in travaliu 6 ore, dar dilatatia ramanea mereu 3), insa nu impacat. Mi-am dorit mult sa traiesc acele momente 'pe viu'. Dar am ajuns sa 'dorm' marele moment. Insa sa stii ca cel mai important lucru este sa-ti doresti(si sa visezi) sa-ti tii copilul in brate si, crede-ma, nu mai conteaza cum nasti. La urma-urmei e greu si cu cezariana si cu nasterea naturala...dar satisfactia si sentimentul de implinire sunt imense!!! Iti doresc NASTERE USOARA si mult curaj. ALINA si [copil] DAVID
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am nascut normal dar sunt de acord cu salina, "Ca nu stii niciodata exact cum vei naste...totul se decide in acele momente", am stat in salon cu o mamica, care in ultimul moment dr. a hotarat sa-i faca cezariana fiindca bebe era prea mare: 5 kg, ea ar fi dorit sa nasca normal... dar socoteala de acasa.... Nastere usoara si multa sanatate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flaviuta, eu am nascut in ianuarie, anul asta natural, si ma bucur ca am nascut asa pana la urma.De ce spun asta? Pentru ca la inceput eram hotarata sa fac cezariana, imi era frica de moarte si nu numai frica ci aveam un sentiment negativ lagat de momentul nasterii.Vazusem cum nascuse cineva si s-a chinuit rau. Dupa ce am citit, m-am super documentat,am tot intrebat in stanga si-n dreapta cum e mai bine si pentru mine si pentru copil, m-am hotarat sa nasc natural si am facut bine. Eu am nascut usor, am ajuns la spital cu dilatatie 7-8 si eu nu simtisem nimic pana in momentul ala, doar usoare dureri de mijloc, dar am crezut ca poate am racit. (Am nascut cu 2 saptamani mai devreme de termen.) Si de atunci in 2 ore am nascut, bine ca m-a ajutat si dr., depinde si de el f. mult. Si nu am zis nimic, fara tipete, plans sau alte chestii de-astea, am strans din pumn si am rezistat. Imi faceau anestezie , ca cerusem dar nu mai era timp si nu avea rost, ptr. ca totul a decurs repede. Totul a decurs asa repede ca nici nu am avut timp sa ma sperii , sa-mi fie frica, pana sa-mi dau eu seama prea bine , m-am trezit cu bebe langa mine. Avantajul ca am nascut mai devreme si nu ma asteptam, dar a fost bine. Oricum trebuie sa fii curajoasa ca totul va fi bine si sa ai un medic bun care sa te ajute. Eu nu am urmat nici un fel de cursuri inainte sau sport. Iti doresc nastere usoara si bebe sanatos Anda bebe Albert de 6 sapt. http://community.webshots.com/user/monica1816
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am nascut pe 31 iulie 2003 normal si vreau sa va spun ca nu am ramas cu nici o trauma. Chiar am amintiri frumoase si sunt bucuroasa ca am putut sa-l vad imediat pe bb mic. E mult mai bine pebtru copil, iar mamica isi revine mai repede. Eu sunt pentru nastere normala (unde se poate)! Magda si bb alex puisor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...