Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sfaturi !CUM SA NE LASAM DE FUMAT!


Recommended Posts

Am o mare problema, ma rog infirma pe langa ce citesc aici zilnic cu sufletul la gura si cu ochii in lacrimi sau indoindu-ma de ras ! De cand va citesc ,aproape zilnic mi-ati devenit un drog. Din nefericire m-am re-apucat de fumat!!!!HELP are cine va vre-un leac cum sa ne lasam? Ca daca o sa va mai citesc pana se arata zorii o sa mor de altele nu numai de ras! Amalgamul de sentimente pe care i-l traiesc aici cu voi ma face sa fumez mult in fata PC-ului si cum vreau un bebe cred ca nu este tocmai indicat! astept sfaturi pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ionica, si eu incerc sa ma las de fumat de un an deja, dar se pare ca nu am suficienta vointa. Nu exista metode care sa se aplice la fiecare. Depinde de persoana. Dar vointa este cheia. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu m-am lasat de fumat de vre-un an si jumatate dupa aproape 5 ani in care fumam un pachet de tigari si unori chiar 2.. dar mai fumez cand ajung in Ro ca maica-mea la cafea..aici prietenul meu care in rest imi accepta orice, cand vine vorba de fumat...NU!![bang] mie mi-a fost frica sa ma las de fumat ca o sa ma ingras dar nu m-am ingrasat nici pe departe..probabil depinde si de organismul fiecaruia in parte.. acum in cele mai multe momente nici nu supot fumul de tigara!! ce sfaturi ti-as putea da.. eu cum m-am lasat : am fumat intr-o zi cat am putut, stingeam o tigara aprindeam alta. si asa toata ziua. apoi mi-a fost atat de rau.. deci ciuciu tigara cateva zile. dupa simteam nevoia sa fumez dar daca imi aprindeam o tigara mi se facea rau.. mai poti sa incepi sa mananci de ex. morcovi cand simti nevoia de-o tigara.. asta ca sa nu mananci alte chestii care te pot ingrasa.. mai poti sa incerci cu plasturii aia care se gasesc in farmacii. nu stiu cat de buni sunt dar poti face o incercare.. f mult conteaza si de mediu in care traiesti.. cati fumatori sunt.. ca, daca sunt fumatori e mai greu sa te lasi.. eu nu am fumatori si poate a fost mai usor.. daca imi mai vin chestii folositoare in minte revin.. dar... VOINTA!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Ionica! Iti raspunde din pozitia unui fumator care inca nu a incercat sa renunte la tigari. De ce? Simplu: inca nu sunt pregatit pentru asta. Fumatul are o puternica motivatie psihologica si dupa mai mult timp creeaza dependenta. Acum daca as vrea sa renunt la fumat as cauta un ajutor specializat sa-mi desluseasca dpdv psihic ce anume ma motiveaza sa fumez(bla bla intelegi tu ca e un domuniu mai sensibil) si apoi as urma o cura de dezintoxicare. Apropo am auzit de la cineva din cunostintele asociatului meu ca este un medic bucurestean care prepara niste ceaiuri excellente pentru dezintoxicare. Respectiva a luat ceaiul si dupa cateva zile a ajuns de la 2 pachete la jumatate de pachet pe zi. Oricum eu raman la parerea mea ca in primul rand trebuie scormonit bine de tot psihicul si dupa aceea vorbim despre vointa. Oricum eu iti urez succes! Nic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m am lasat de fumat in 1999 si nu m am reapucat ... Sfat cum sa te lasi de fumat???? dintr-o data ...nu 4 tigari/zi apoi 3 samd.... Eu fumam f mult (lucky strike rosu)... o luna inainte sa ma las am fumat doar tigari f slabe (Cartier, Pall mall lunge, Eve si alte chestii ) ... Sincer .. si acum as fuma 5 tigari de odata dar ma motiveaza sa nu ma reapuc fetita mea pe care vreau sa o cresc si visul de a mai avea un copil ... Succes ag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ionica, draga mea, i-ati sot nefumator!!! Eu m-am lasat de 5 ani dupa 5 ani de fumat si pot sa-ti spun ca nu ma mai tenteaza [jamaica] Un cuvant greu a avut sotul meu (pe vremea aceea noi fiind doar prieteni) tilis Viata e prea scurta ca sa fii normala!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma pot abtine sa nu scriu la acest subiect. Sunt si eu o "proaspata lasatoare" de fumat. Am doua luni fix azi si sunt tare mandra ca pot sa spun asta. Fumam un pachet si ceva pe zi, cam de 10 ani. Am mai incercat sa ma las, dar nu am reusit, dar nici nu pot sa spun ca voiam intr adevar acest lucru. Cum am facut eu? Am zis ca ma las la 1 ianuarie, dar nu am putut, fiind in toiul distrctiei. Dar de pe cinci am zis stop si stop a fost. Nici mie nu mi venea sa cred ca nu mai fumez. A fost mai greu la inceput, dar seara cand ma culcam eram tare mandra spunandu mi ca, uite, am putut sa stau si fara, am mai reusit o zi. Cu timpul vreau sa zic ca am si uitat ca nu mai fumez. Parca nu as fi fumat niciodata. La inceput mancam multe fructe, iaurturi, si beam multa apa sau suc. Si un lucru de care mai sunt mandra, dar nu in totaliate, este faptul ca am reusit sa il conving si pe prietenul meu. El fuma de 20 de ani si a reusit sa se lase la doua saptamani dupa mine. El , in shimb, a folosit pach uri si a fumat o perioada tigari de la farmacie care nu contineau nicotina si tutun. A mai stat si cate o sapt fara sa fumeze dar lui ii este mai greu. Isi mai ia acum trabuc, el zice ca nu trage in piept, dar .... Incearca pach urile. Daca iti lipesti din astea pe corp nu mai poti fuma tigari cu nicotina! Sa ne anunti ce ai facut! Eu iti doresc mult succes si pot sa ti spun din tot sufletul ca SE POATE!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by nadine2004
. Cum am facut eu? Am zis ca ma las la 1 ianuarie, dar nu am putut, fiind in toiul distrctiei. Dar de pe cinci am zis stop si stop a fost.
Eu m-am lasat pe 3 ianuarie [:D] dupa 10 ani de fumat iar in ultimele luni 1-2 pachete pe zi. Dar tot asa am zis gata trebuie.. si gata... Stiti ce m-a convins? In primul rand m-am infuriat pe mine!!!! Intr-o zi am realizat ca las niste nenorocite de droguri care provaoaca numai probleme sa imi conduca viata. Nu am suportat ideea asta!!! Daca ma trezeam dimineata si constatam ca nu am tigara la cafea eram "turbata", mai ales ca la ora aia nu prea gaseai tutungerii deschise. Daca vroiam sa beau cafea nu o concepeam fara tigara, consideram ca ea ptr asta a fost creeata ca sa poti sa te bucuri de tigara, la serviciu duceam continuu "lupte" cu nefumatorii sau fumam prin frig iarna. Apoi intr-o perioada m-a apucat sa folosesc filtrul.Atunci a fost durere mare; cand am vazut ce s-a depus pe filtru m-am ingrozit ce ar putea fi in plamanii mei. Si tot ascultand si citind despre cate poate provoca fumatul acumulam motive (desi fumam in continuare). Intr-o zi se pare ca s-au strans toate motivele. Nu am luat nici un sfat in seama, chiar mai rau ma indarjea sa fac invers; iar la mine nu a tinut cu fumatul mai putin.Ori de tot ori de loc! Si mi-am promis mie ca de la inceputul anului voi termina... Si apoi ca sa rezist cateva zile nu am baut cafea si am evitat restaurantele si barurile unde inainte nu le savuram in intregime fara tigari, apoi am incercat sa ma fortez sa beau cafea fara tigara si sa-mi imaginez cat de buna e si sa intru in baruri ca sa-mi "educ" rezistenta la fumat.Mai tarziu nu mai suportam fumul de tigara si si mai bine gustul in gura. Cam asta a fost povestea mea cu lasatul.E greu dar merita!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...