Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sfaturi !CUM SA NE LASAM DE FUMAT!


Recommended Posts

quote:
Originally posted by ionica
wow! Eu stiu exact problema mea;ma voi lasa de fumat cand voi avea un bebe,mi-am facut o fixatie si chiar nu pot sa mi-o scot din creieri! Acum cateva zile am fost insarcinata de 4 saptamani,nu stiam ca sunt si am fumat pana in saptamana a 4 ca o "serpoaica din Olanda", din nefericire ,sarcina am pierdut-o si am re anceput sa fumez,doctorul meu mi-a dat interzictie totala la el in cabinet daca mai miros a tutun! Este mai puternic decat mine.Daca avem vre-un doctor de specialitate printre noi ,poate ne relateaza mai pe larg care sunt riscurile fumatului inaintea si in perioada sarcinii. http://groups.msn.com/LeDumontauCostaRica
UITE CUM STA TREABA ...Eu nu sunt medic DAR M am lasat de fumat cu un an inainte sa raman insarcinata... Atunci cand m am lasat fumam peste 1 pachet /zi. Atunci cand am facut o a fost cea mai stresanta perioada din viata mea. Peste acest stres am crezut ca sunt insarcinata. Si m am simtit teribil de vinovata fata de copilul meu si totodata am simtit nevoia sa fac ceva pt mine si bebe! Desi in cateva zile m am prins ca nu sunt insarcinata, am decis ca pana nu am copii MARI nu ma voi mai apuca de fumat. Si apoi .. nimic nu este prea puternic. Este un obicei... in care tu te refulezi de fapt (o stiu din experienta propri nu din basme). Este f bine sa te lasi...ASUMA TE ... eu asta am facut ag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns
M-am lasat odata 3 luni si in perioada aceea am mancat multe fructe (portocale).Dar m-am lasat brusc, dintr-o data.Nu pot sa ma las daca doar le raresc.Am fumat si in perioada in care am fost gravida (cata inconstienta[bang])dar multumesc lui Dumnezeu, copilul meu a fost si este sanatos[flo]. M-am lasat apoi alta data 1 luna dupa ce am nascut pentru ca trebuia sa alaptez (nu am avut lapte decat 1 luna)si atunci nici mie nu mi-a venit sa cred cat de usor m-am putut lasa[olala].A fost instinctul ala de mama, faptul ca-i faceam rau copilului daca alaptam si fumam, mai ales ca acum il si vedeam. Am citit undeva ca atunci cand vrei sa te lasi de fumat sa bei un pahar cu apa de cate ori simti nevoia. Eu am in plan sa ma las pentru ca fumez cam mult mai ales cand stau in fata calculatorului[bang].Vreau sa ma las cat timp sunt aici in Suedia deoarece in Romania, nici o sansa,aproape toti prietenii mei fumeaza si nu pot sa ma abtin.Aici cum nu prea vine nimeni, e mult mai usor...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mamica dulce Asa ca imi cumpar pachet mic(de 19) si mentolate(eu fumez numai marlboro rosu de obicei)si le alternez cu lights.
mentolatetele sunt periculoase pentru pleura, eu asa stiu. alternarea tigarilor iarasi nu e o solutie buna, stie orice fumator serios :) oricum, daca tot fumezi, treci doar pe lights si atat, pufaie jumate si arunca tigara. in felul asta, vezi mai repede pe ce arzi banii, in scrumiera, poate fi un imbold. eu vorbesc? [bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ionica, uite pe doctissimo niste sfaturi competente pentru a reusi sa te lasi de fumat: http://www.doctissimo.fr/html/dossiers/tabac_stop.htm **** http://www.doctissimo.fr/html/sante/partenariat/stop_tabac_cfes/index.htm *** http://www.doctissimo.fr/html/dossiers/tabac/arreter_fumer_bonnes_methodes.htm ** http://www.doctissimo.fr/html/dossiers/tabac/arreter_fumer_sevrage_syndrome.htm ** Aici ai si un test pentru a vedea daca esti destul de motivata ca sa te poti lasa de fumat: http://www.doctissimo.fr/asp/quizz/visu_form_tabac_d.asp ... sau ca sa calculezi dependenta la nicotina: http://www.doctissimo.fr/asp/quizz/visu_form_nicotine.asp ... sau dependenta psihica: http://www.doctissimo.fr/asp/quizz/visu_form_tabac_h.asp Daca vrei intr-adevar un [bb], fumatul este total contraindicat! Creste sterilitatea iar in timpul sarcinii riscurile de a o pierde sau de a naste prematur sunt enorme!!! Mult succes! [hot] Otilia&LaAdelita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fumatul a fost singura divergenta dintre mine si sotul meu, desi era fumator aproape fanatic, am reusit performanta de a-l face sa se lase de porcariile de tigari, care ne imputeau casa si ne faceau numai rau(inclusiv in buget). Cand s-a lasat(niciodata nu voi uita), el, care fuma 2 pachete pe zi si asta 10 ani incontinuu, a avut o perioada critica, in care se rastea la mine din orice, era f irascibil (chiar tremura din tot corpul de nervi) si, in plus, tot chinul asta nefiind dublat prea mult de vointa lui, numai la insistentele mele, a fost o perioada f naspa. Nu a durat mult, vreo 2-3 saptamani, dupa care...a scapat de dependenta fizica.De cea mentala...nu stiu daca a scapat de tot, au trecut cativa ani de atunci. Acum imi multumeste din tot sufletul ca am avut vointa si m-am lasat neinduplecata la suferinta lui provocata de lipsa tigarilor, s-a albit la fata, are tenul mai curat, vreau sa spun, urca scarile fara sa gafaie nici un pic, mananca mai bine si mai sanatos, dar(atentie) nu s-a ingrasat de loc, cred ca si asta e o idee preconceputa lansata de companiile de tigari. Faptul ca parintii lui sunt fumatori cu vechime si traditie, a contribuit in mod negativ asupra copiilor(al lui si al fratelui lui, care la 25 ani arata ca la 30 din cauza tigarilor). Metode de a te lasa de fumat sunt nenumarate, insa daca nu sunt dublate de vointa, sunt nule. Am fumat si eu la viata mea(cativa ani buni, dar nu serios) si tot ce pot sa spun despre tigari, este ca sunt o mare crima impotriva umanitatii o mizerie si o afacere f profitabila pt. criminalii care fac bani pe sanatatea oamenilor. (impreuna cu alcoolul, dragurile). cu drag, Irina ps. Exista si solutia de compromis, iti impui sa nu mai fumezi de loc, insa daca se iveste vreo ocazie, chef, discoteca, cafea cu gagicile, nu esti absurda si fumezi o tigara, doua, dar atat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by viorela hoff
PS. Nu e adeavarat chestia cu tenul ca hartia creponata, ala e din cauza ultravioletelor, tipele astea germanice nu stiu de ce simt nevoia sa se bronzeze atat de mult, asta vara parca erau carbonizate de la soare, iarna fac "bai" de soare la ultra si dupa aia se mira ca au cancer de piele si mai stiu eu ce...
Viorela eu stiu ca nicotina ia apa din organism si atunci e si normal ca tenul sa se usuce mai repede, ca sa zic asa...cel putin prietena mea care e dermatolog asa mi-a zis, dar s-ar putea sa fie si de la ultraviolete ca nu zic fetele pas la "bronzarea artificiala" pe aici absolut deloc [:D] [pup] Lena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lauraa
PE 18 ianuarie ai zis PA tigarilor? Eu pe 19 Ianuarie, dar anul trecut [:)] Cat despre ieri... [sm] Laura si papusica din burtik (31+ saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
hahhahahaha, esti rea, da? [:D] Stii ce mi-a zis acupunctoru' cind l-am sunat cu "urgenta"? Cica... ca sa reusiti sa va stapiniti pina luni, luati-va urechea in mina- el baga un ac in ea si-l lasa 2 sapt, cind face sedinta- asa ca am luat urechea ... apoi ma intreaba daca m-am executat, io spun:da. El: trageti tare de ea acum!!!!!!! a fost bestial :) am murit de ris cu Motanul cind i-am pove. Toulouse, la ville rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by chatonel
Stii ce mi-a zis acupunctoru' cind l-am sunat cu "urgenta"? Cica... ca sa reusiti sa va stapiniti pina luni, luati-va urechea in mina- el baga un ac in ea si-l lasa 2 sapt, cind face sedinta- asa ca am luat urechea ... apoi ma intreaba daca m-am executat, io spun:da. El: trageti tare de ea acum!!!!!!! a fost bestial :) am murit de ris cu Motanul cind i-am pove.
[:-)))][:-)))][:-)))] E buna tare! [cool] Otilia&LaAdelita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu stiu ce sa mai zic, dar eu asa m-am gandit Lena, pt. ca romancele fumeaza mai mult decat tipele de aici si Pardon, dar romancutele sunt mult mult mai frumoase! Adevarul ca mi-a zis si mie cineva ca "m-am albit la fata", desi eu sunt cam alba de la natura, adevarul ca am schimbat si hrana si aasta conteaza f. mult! Eu m-am lasat nu stiu nici eu cum vreo 3 luni, dar pur si simplu din senin (s-ar putea ca subconstientul sa fi lucrat puternic), de un timp insa am pofta sa fumez dimineata la cafea. Fac asta si pt. ca imi aduce aminte de Ro, si cand mi-e dor ma apuca toate obiceiurile pe care le aveam acolo! Vio
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...