Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sfaturi !CUM SA NE LASAM DE FUMAT!


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Lauraa
PE 18 ianuarie ai zis PA tigarilor? Eu pe 19 Ianuarie, dar anul trecut [:)]
Eu pe 19 ian/2002 am cazut am cazut pina la "buza" unei prapastii foarte adinci din BUCEGI.Dupa ore lungi in care moartea "alba" mi-a dat tircoale, eram hotarita sa ma las de fumat daca scap cu viata(fie vorba intre noi,m-asi fi lasat de orice, in momentele alea, numai sa scap).Dar nu m-am lasat.Cel putin nu atunci. In jurul datei de 19 septembrie am reusit in sfirsit, (dupa 10 ani de fumat / 1 pachet pe zi);daca nu asi fi vazut moartea cu ochii... ehehei...altfel ar fi stat lucrurile acum.Am compilat greu,dar de efect.M-i s-a nazarit in felul urmator: daca cuiva,- "nu spui cine, persoana importanta",- i-a pasat si nu m-a lasat sa mor ca proasta singura prin balarii, atunci ar trebui sa-mi pese si mie olecutza mai mult de mine...si cum plaminii, dintzii, des'tele sunt si ele ale mele, de ce sa le maltratez ??? Aaa...era sa uit: si ca sa pun capac, pe data de 19 iunie /2003 am adus pe lume o frumusetze de baietzel.E o zvarluga de copil, toata ziua se-nvirte in premergator si-i mare maestru al nazbatiilor.Cine sa mai gindeasca la tzigari? Eu nu mai am timp nici sa MOR. VA PUPACIM PE TOTZI, Danny mama & Vladutz fiul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am fumat 5 ani pana intr-o zi cand am inceput sa nu mai suport fumul, imi era foarte rau. Eram insarcinata. M-am lasat de fumat insa dupa nastere aveam o pofta atat de mare....Dupa ce nu am mai alaptat, m-am apucat din nou de fumat, deoarece nu mai rezistam sa-mi vad toata ziua sotul fumand si eu salivam. Au trecut apropae 6 luni de cand m-am apucat din nou, insa nu cred ca am sa reusesc sa ma las prea usor. Inainte de sarcina am incercat de multe ori sa nu mai fumez, dar asta nu tinea mai mult de 2-3 zile. Cred ca majoritatea femeilor care raman insarcinate se lasa fff usor de tigari din cauza greturilor. Binenteles exista si ambitia de a te lasa de fumat dar nu in multe cazuri. Bafta la lasatul de fumat!! Dana&bb Andy(1 an)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tunad
EU sunt fumator declarat, dar: -nu inainte de 10 (ora) -maximum 10 (tigari pe zi) -nu dupa 10 (ora 22) Cu aceste recomandari , te poti considera nefumator?
Da[:D]! [img]http://imagecache2.allposters.com/images/FRL/F101703_a.jpg[/img] Irina si Sofia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu m-am lasat brusc acum 1 an jumate, dupa ce fumasem de aproape 8 ani...nu merge cu tertipuri, fumez 3 tigari, maine 2, etc...brsuc si multa vointa! eu am avut urmatoarele motivatii: am tenul palid, iar fumatul ma facea sa par cadaverica la fata, aratam rau, plus sanatatea, miroseam urat, parul, hainele, gura, dintii se fac galbeni! si parca si atatia bani aruncati...plus ca uneori imi era rau! si nu eram vreo fumatoare inraita, fumam cam 8 tigari/zi! cand m-am lasat de fumat parca mi-am luat o piatra de pe inima, m-am simtit mai usoara si tot timpul spun cu mandrie ca m-am lasat de fumat de ...atata timp! Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cum te poti lasa de fumat...? raspunsul meu: casatoreste-te cu un nefumator, pe care sa-l iubesti muuuuult, muuuult... vei avea de ales intre dragostea lui, si tigarile zilnice.[:D] eu una, m-am lasat inainte de casatorie, cind am realizat ca-l iubesc. ____________________________________________ oriunde ati fi, fiti uniti, dragi romani... http://community.webshots.com/user/atomskin-date
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu imi doresc sa ma las de fumat, dar mare dreptate are Noltic cand spune ca intai trebuie sa vedem motivul psihologic. Si eu tot de vreo 10 ani fumez, iar in ultimii 5 doar Marlboro Light. Acum am reusit sa ajung doar la un pachet pe zi , dar in vremuri tulburi fumam si cate 2-3 pachete. [bang] Am un singur regret. La inceputul relatziei mele, cu sotzul meu, el era nefumator. Si saracu' om incerca sa ma aduca pe calea cea dreapta, sa ma determine sa ma las de fumat, dar nu a gasit intzelegere din partea mea. Parca de ciuda, dupa ce a plecat din Ro, s-a apucat si el de fumat. Si imi pare atat de rau, ma simt atat de vinovata. [V] Poate daca eram si eu un pic mai indulgenta si un pic cu mai multa vointza, acum amandoi eram nefumatori. Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fumat 9 ani cate 1 pachet pe zi cel putin (rusine mie!) Puteau sa-mi spuna ca face rau la ten, ca o sa fac cancer, ca pute, ca nu e frumos, nimic nu m-a determinat sa ma las. Cand ne-am hotarat sa avem un copil, am inceput sa ma gandesc ca va trebui sa ma las de fumat si m-am gandit vreo 4 luni. Am ajuns sa ma impac cu ideea de a nu mai fuma (m-am autosugestionat) dar continuam sa fumez. In a patra luna in ziua in care ar fi trebuit sa vina comunistii am zis sa fac un test de sarcina barza. Am asteptat a aparut o liniuta si atat. Suparata, m-am dus ai am fumat o tigara. Cand m-am intors aparuse si a doua liniuta, firava, dar liniuta. Aia a fost ultima tigara pe care am fumat-o si de la ea a trecut un an jumate. Mi-a fost putin rau in prima zi. Am constatat ca am f mult timp liber, asa ca atunci cand vroiam sa fumez dadeam cu matura sau faceam dus. Am ramas cu obiceiul asta cretin de a da des cu matura, sotul meu zice ca o sa stric gresia si covoarele. Psihicul conteaza cel mai mult, dar cred ca pe mine m-au ajutat si hormonii de sarcina (o fi posibil?) O prietena a incercat cu plasturii aia Nicotinel si a reusit dar sunt cam scumpi. Astrid si micul Harald
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...