Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sfaturi !CUM SA NE LASAM DE FUMAT!


Recommended Posts

salut, Eu am incercat cu Nicorette vreo 3 zile si am crezut ca mor de atac cardiac.Aveam palpitatii foarte mari,si credetima ca era doza pt.cele 10 tigari fumate zilnic! Mai am si acum o duzina ,daca cineva le vrea le pot oferi gratuit! De fumat tot fumez,si fumez si mai tare decand am piedrut sarcina ,tigara este singurul mod de a ma consola. Am incercat cu altele dar nu merge,am cheltuit iar pe genti si pe pantofi dar cand am ajuns acasa tot am "pufait" cu pofta o tigara. [bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Parerea mea este sa nu mai cheltuiti bani pe prostii gen Nicorette sau cum le mai cheama. Daca vrei cu adevarat te lasi de fumat,daca nu,nu! Tu personal trebuie sa vrei si sa ai ambitie. Pur si simplu te scoli intr-o buna dimineatza si nu mai fumezi...in loc de cafea bei ceai,ca sa nu ti se faca pofta de-o tigara,eviti un timp fumatorii sau locurile unde se pufaie la greu! Pur si simplu nu te mai gindesti la tigara,ca si cind nu ar exista! Punct. La mine a functionat si am fumat vreo 10 ani cu mici intreruperi(sarcina,alaptat) Iar banutii care-i, economisesc ii pun in pusculita pentru concediu in Ro [avion] Ca in Germania s-au scumpit pretzurile la tigari,a ajuns un pachet de 19 bucati vreo 4 € si ceva...buaaaahhh Corina,cea care de o luna de zile, nu a mai pus gura pe tzigara,va ureaza succes si la cit mai multi nefumatori[bis][bis][bis] [flo] & [pup] Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 6 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am lasat de tigari acum 1 an si 7 luni, pentru ca am vrut sa concep un beblush..deocamdata se lasa asteptat, in fine. Am incercat de toate..am incercat sa le raresc treptat , sa citesc cronici negative despre cauzele fumatului, sa vad fotografii....nimic.. Singura metoda....care a dat roade ..a fost...."de maine nu mai fumez de loc"....si de atunci s-a facut 1 an si ceva.. Recunosc e cumplit de greu ,mai ales in primele 3 luni....ai senzatii f ciudate..de la nervi la depresie...irascibilitate etc..trebuie doar sa rezisti... La mine sotul fumeaza..prietenii etc....acum mie sila cand simt mirosul...chiar am incercat sa mai trag un fum...nu a mers....eu sper sa ma tina. Eu zic ca iti trebuie ambitie...pt ca tu controlezi tigarea si nu ea pe tine. Multa bafta! [pup] AniS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropos, Pentru ten frumos spalativa cu lapte de vaca nesterilizat sau beti doua pahare de lapte (dar de data asta fiert) proaspat ,credeti-ma fumatoarelor ca o sa vedeti ce ten frumos aveti. Al doile sfat dimineata ,cu o felie de lamaie treceti peste toata fata si lasa-ti sa se usuce pana cand simtiti ca pielea trage! Dupa care puneti un lapte ultra hidratant (eu folosesc clinique) si crema hidratanta de zi cu SFP minim 10 (sun factor protection) pentru cine nu stie. Dupa spalat cu lamaie si hidratat trageti dimineata pe stomacul gol o cana mare de ceai de musetel (doza puternica ,adica 4pliculete) si sa vedeti ce ten frumos si stralucitor o sa aveti. Pentru radicalii liberi beti cat mai multe fructe stoarse proaspat. Daca nu este buget ,cumparati vitamina C din farmacie!! ajuta mult la echilibrarea tenului!! curaj! Ionica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce fel de probleme avand in vedere ca musetelul este doar un dezinfectant a parazitilor nedoriti? Mai stiu ca o data la 6 luni este bine sa consumi niste pastilute timp de trei zile pentru deparazitat !! stai linistita ca nu vei avea probleme daca vei face aceasta curatare o data pe luna sau de doua ori!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De treaba cu laptele stiam si eu si intr-adevar se vad rezultatele dupa ceva vreme. Dar sincera sa fiu si eu stiam ca musetzelul este recomandat in caz de indigestie, constipatzie, deci este un bun purgativ. Nu de alta, dar mi-as dori sa fac si altceva in afara de vizita toaletei[:D] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ionica - scuza-ma ca te intreb, dar de unde vin informatiile astea? au vreo baza teoretica sau doar din experienta ta de zi cu zi? parerea mea este atunci cand dam sfaturi practice ar fi indicat sa precizam detalii cu privire la provenienta acestora. laptele o ajuta la cine nu este alergic la produse lactate...ca mine [:D] musetel - yuk... bem ceai ca bolnavii... cat priveste lamaia - eu am ten sensibil si orice chestie cat de cat acida imi da o iritatie cu care ma lupt pe urma indelung...asa ca...zic eu - atentie fetele la sfaturi pescuite pe net!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da!! Ai dreptate ,trebuia sa scriu ce fel de ten am si de unde vin aceste informatii. Chiar m-am gandit aseara dupa ce am scris ! Deci! tenul meu este mixt, zona T grasa iar restul Sec. Am indicatiile de la dermatolog. Mi s-a recomandat ceaiul de musetel dar atentie nu in fiecare zi ci doar de doua ori pe luna maxim! Am lucrat in perioada de studentie intr-un salon de frumusete si am colectat destula experienta. In ceea ce priveste Acidul de fructe pur(adica lamaia) ,se poate folosi numai daca ai facut un test inainte de alergie dupa ureche. Iar daca ve-ti folosi lamaie,este indicat sa nu va expuneti la nici o sursa de caldura,chiar si aburii de la gatit te poate irita. Eu folosesc lamaie dar pun o crema de protectie SPF minimum 10 daca trebuie sa ies .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...