Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sfaturi !CUM SA NE LASAM DE FUMAT!


Recommended Posts

Desi multa lume spune ca redusul nr de tigari nu ajuta,la mine a functionat f bine.Am fumat 7 ani,im medie un pachet de tigari pe zi.De cand m-am mutat in Germania(un an de zile),lipsindu-mi anturajul si iesirile prin baruri nu am mai fumat asa mult.Se intampla sa fumez cate 1,2 tigari pe zi,dar si cate un pachet,mai ales cand ma duceam in vizita in Romania.Am tot citit eu pe site-uri si reviste ca fumatul nu face bine la ten,ca vestejeste,insa nu m-a afectat pt ca am 22 de ani si nu se vad acu efectele.Insa pe site-ul de la Vichy am citit ca ar influenta negativ tenul cu tendinta acneica(cum este al meu).Si atunci am zic stop si de pe 25 ian nu am ma fumat deloc.Nu mi-a fost greu deloc,si aici cred ca a ajutat f mult faptul ca redusesem tigarile de mai multa vreme.Si nici nu am renuntat la cafea. Din pacate sotul meu fumeaza cam 2 pachete pe zi[mariaj],dar a zis ca o sa se lase cand o sa raman insarcinata[gravi].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salutare tuturor! Sunt bucuroasa ca astazi se implinesc sapte zile de cand n-am mai pus tigara in gura; fumam de sase ani( cu pauza 1 an si 6 luni-cat am fost insarcinata si am alaptat), cam un pachet de tigari pe zi; am incercat de nenumarate ori sa ma las de fumat...intotdeauna gaseam un motiv sa aman "evenimentul";ei...mi-am cumparat un pachet de ceai verde cu scopul de a mai elimina toxinele din organism; nu stiu daca a fost o reactie de la ceai, cert este ca dupa trei zile de baut (o cana pe zi), timp in care am si fumat...am facut o criza urata [bang]:am varsat,ma durea capul cumplit, ameteam....;atunci am zis:"gata cu tigarile"- si m-am tinut de cuvant; Deci se poate renunta la ele. - ce-i curios e ca nu "mi-e pofta" de tigara, nu-i simt lipsa; - beau in continuare ceai verde si de astazi ma duc la sala (in special pentru sauna) [pup]de la Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa explic si eu cum am facut. Am mai incercat o data anul trecut sa ma las de fumat si m-a tinut vrednicia asta exact 7 zile (statistic fumatorii care esueaza se reapuca dupa 7 zile) si tot framantam in capul meu ideea de a ma lasa de fumat. Pe mine nu m-a stimulat sa ma las de fumat ideea economisirii banilor, banii nu-s o problema, nici ideea de sanatate, ma simt foarte bine. M-a stimulat ideea autoizolarii, la petrecerile de familie, la o gasca de fo' 20-25 persoane am observat ca sunt singura fumatoare de acolo. Vara mai merge da' iarna mi s-a parut ultima umilinta din lume sa ies in frig sa fumez. Am inceput sa ma simt prost cand mergand la carciuma nefumatorii care ma insotesc cer masa la zona de fumatori din cauza mea. Anul trecut n-am luat nici un medicament, anul asta m-am ajutat de medicamente si am trecut relativ usor primele sapte zile. Am deja 12 zile acum de cand n-am fumat. Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...