Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bunul gust ,se poate educa??


Recommended Posts

Dragele mele ,ieri pe cind ma imbracam sa plec in oras am surprins privirea baietelului meu de 11 luni,care m-a masurat din cap pina in picioare cu ochii lui mari si negri,si in acel moment mi-am dorit sa fiu frumoasa pentru el.Niciodata nu am acordat o mare importanta felului in care ma imbrac,am mers mereu pe principiul”si asa sint urita ,oricum nu am cum sa ascund asta”,si am preferat sa ma simt prost fata de mine ,fata de altii,iar rezultatele negative nu au intirziat sa apara(astazi la aproape 31 de ani sint un om fara personalitate, care inca nu stie ce vrea de la viata)!! Acum insa ,pentru copilul meu vreau sa ma schimb!N-as vrea sa-i fie rusine sa mearga alaturi de mine pe strada!!Dar stau si ma intreb :Se mai poate educa gustul ,dupa 30 de ani?? Gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bravo, Gabi, ma bucur pentr u tine ca gandesti asa. Bunul gust il poti avea pana la adanci batraneti, pentru tine in nici un caz nu este tarziu. Te vei duce intr-un magazin frumos si cu ajutorul vanzatoarei te vei imbraca in asa fel incat sa-l placa baietelului tau ! [:D] ( sper nu intr-un costum de clown) Iti urez succes! Si vei vedea ce bine te vei simti in pielea ta si cata incredere vei capata in propriile fortze ! Carmen http://community.webshots.com/user/camys_2000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt total de acord cu Carmen. Daca ai ceva vointa eu cred ca educatia are sorti de izbanda in toate palierele ei, nu numai in ceea ce priveste bunul simt. Dar pe langa vointa trebuie sa fii si toleranta si deschisa la sugestiile celor din jur. Cunosc persoane care s-au incapatanat sa se imbrace kitchos, numai pentru ca a primi observatii din partea altora li se parea ofensator, jignitor, si gandeau ceva de genul "Cine sunt ei sa-mi spuna mie ce sa port si ce nu ?". dar eu cred ca , din moment ce ai recunoscut cu atata nonsalanta punctul acesta slab al tau, esti o persoana deschisa si care va asculta si de sfatul unei vanzatoare, si de sfaturile revistelor si de privirile aprobatoare sau dezabrobatoare ale copilasului tau. Asa ca, eu spun : GO FOR IT!!! [cheers] do your best and be the best!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari!!!!![cheers] Sa tii insa cont ca a fii frumoasa nu inseamna doar a te imbraca frumos. A fii frumoasa inseamna a fii ingijita in primul rand. Iti recomanda sa te uiti pe internet pe site-uri de istoria modei, sa vezi cum a evoluat si ce era chic la un moment dat... si sa tii cont si de machiaj si de accesorii Machiajul il poti invata si singurica casa facad multe incercari.... Anca si bebelina Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai voie sa spui asa ceva "si asa sint urita"!!! exista machiaje si haine care te avantajeaza, trebuie sa le gasesti. Nici o femeie nu e perfecta, crezi ca manechinele acelea superbe n-au si ele punctele lor slabe??? Invata sa te machiezi singura, prin exercitii, sau apeleaza la o cosmeticiana care sa te sfatuiasca. Cumpara-ti reviste de moda, ia o prietena buna si sincera cu tine la cumparaturi care sa te sfatuiasca in materie de haine. Copiii sint atenti la schimbari de genul asta. Eu de ex nu prea port fuste decit ffff rar, asta iarna mi s-a pus pata pe o fustita din aceea scurtuta cum se poarta. Mi-am cumparat una nestiind daca o voi imbraca vreodata in afara casei. Cind ma probam cu ea ma vede Tudor (2 ani jumate) si exclama : Mamaaaaaaaaa, ce "elenganta" esti!!! Mi-a fost deajuns ca sa am curajul de a iesi cu ea din casa. Concluzia:fa-te frumoasa pentru copilul tau!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista femeie urata! Ceea ce nu inseamna ca trebuie sa te neglijezi. Gustul se poate educa, dar totodata gusturile sant diferite. Cateodata bunul simt e mai important ca bunul gust [hopsieu] "Un om nehotarat ajunge la fiecare pas pe pragul unei alternative, adica in situatia de a vedea ca este intr-adevar o fiinta libera. Un om hotarat este lipsit de acest neajuns." Lucian Blaga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi , bineneteles ca se poate educa. In general bun gust se cheama sa-ti pui ceva potrivit pe tine... Eu te-as sfatui mai intii sa te studiezi pe tine insati si eventual sa ceri si o second opinion (cit mai de incredere) si sa vezi ce ai tu mai frumos : ochi frumosi sau buze pline si regulate , sau picioare lungi si suple sau piept plin si git lung ....in functie de asta iti stabilesti prioritatile ... o sa-mi pun in valoare asta....o sa iau ochii cu asta : cu ochii mei (ii rimelez , ii aia-ailalta), buzele mele (ruj frumos , niste gloss peset ) sau picioarele mele interminabile (fuste scurte , fuste mulate ...) s.a.m.d . Si apoi incepi sa-ti creezi un stil , incepi sa-ti mai cumperi azi una miine alta , in aceasi idee de a arata bine prin accentuarea frumusetii tale acolo unde este mai pregnanta(pe care sigur sigur o ai ... uite eu spre exemplu stiu ca am picioare nasoale :prea groase , pe chestia asta n-ai sa ma vezi cu fusta mai niciodata) . Si binenteles ca trebuie apoi sa le potrivesti : culorile (poate culori neutre pe zi la servici (dar nu neaparat nu?), ptr seara o rochita neagra , ptr zi la chestii festive ceva mai colorat ), materialele (evita poliesterul, cauta fibre naturale care cad bine ), apoi da putina atentie accesoriilor (mai ales ca acum se poarta : ia o bucata , doua de piele , snurulet si pe ele poti pune , in functie de ocazie si tinuta tot felul de medalioane pe care le ai probabil deja ), ia un pantof frumos ptr costumul X, o sanda draguta ptr rochita Y . Probabil ca ai multe lucrusoare : fa o politie printre ele si vezi cum e mai bine sa le potrivesti , ptr ce ocazii se potrivesc mai bine. Uita-te si prin reviste , dar pastreaza bunul gust in sensul ca ...probabil rochita z nu ar sta tocmai bine pe tine...ptr ca tu sa zicem ai umerii mai ingusti (sa zicem), si poate mai bine ti-ar veni rochita de linga ea ...ptr ca da ...ai vazut bine in oglinda ai picioare frumoase... Fa-ti timp sa mergi din cind in cind la cosmeticiana : un tratament , un machiaj .. la coafor ptr un tuns ingrijit , unghiutele mereu taiate si curate ... si gata . Bunul gust nu cred ca are o definitie exacta , este o notiune subiectiva... ingrijirea personala cit mai amanuntita + haine frumoase , cit mai bune si mai bine potrivite (persoanei tale si momentului), o tinuta frumoasa si asta e! Vrem o poza dupa ce citesti si pui in aplicare tot ce sfatuim noi aici ...[:D][:D][:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt de a aceeasi pare cu adela : nu exista femeie urata..... neingrijita, nepasatoare de aspectul ei DA ... si apoi daca o iei asa cate femei frumoase nu sunt "urate".... important este cum te simti tu in interior ... eu de ex>(cu sau fara modestie) desi sunt o pers destul de draguta ..prea mult zis frumoasa ....am uneori imresia ca sunt cea mai urata fiinta din lume, doar pt ca am zis sau am facut ceva ce nu a fost la locul lui.... e super faptul ca la varsta ta , te poti redescoperi... altii nu reusesc sa isi cunoasca adevaratul EU in veci... si eu as vrea ca sa ajung la o anumita varsta si sa spun:: """stai ca ceva nu e in regula , trebuie sa schimb"""--si bineinteles sa am puterea si vointa sa pot reusi.. sunt sigura ca vei reusi mai ales ca ai si motivul : al tau bb. dar fa-o intai pt tine si apoi pt ceilalti!!!!! fa in asa fel incat sa te simti tu bine in pielea ta .. si mai mult de atat niciodata nu tre sa zici ca NU SUNT .... ci doar in cel mai rau caz VOI FI !!! poate am aberat...de la oboseala ,ca am cutreierat toata ziulica ..dar sper ca s-a inteles ceva!!! bravo tie!!!! [gravi]in 39 sapt pupici pt bebici,mamici si burtici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Gabi, Te felicit. Eu cand eram mica insistam ca mama sa se imbrace frumos. Si eram foarte mandra de ea cand vedeam ca e cea mai frumoasa. Am suferit mult ca tata e mult mai batran si e aplecat de spate si nu era prea putin interesat de aspectul exterior. Stiu din experienta ca ceea ce ai nevoie este: motivatie, incredere in tine si inteligenta. Doar atat. Nici fizic perfect, nici cursuri de estetica, nici bani foarte multi. Succes, Andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rind vreau sa va multumesc tuturor,sinteti niste dulcici si aveti cu toatele mare dreptate(am stiut eu ca pot conta pe voi!!). Da,pina la urma tot vointa e punctul forte,si recunosc ca desi dorinta launtrica exista permanent,de cele mai multe ori renunt mult prea repede!!Incerc sa-mi justific lipsa unui anumit stil prin faptul ca mereu am fost limitata de bani ,mi-am cumparat haine foarte rar si atunci numai strictul necesar.In facultate eram stresata de faptul ca parintii cheltuie o groaza de bani pt mine asa ca n-am cerut niciodata bani in afara celor pe care ii primeam,asteptind cu speranta ziua in care voi avea banii mei,numai ca banii mei au venit la o luna dupa ce ma casatorisem,cind din nou nu prea mi-am putut permite sa-i folosesc pe haine pt ca visul de avea un cuib al nostru a fost mai important.Acum am reusit,sa avem casa noastra si am ajuns in momentul in care m-am putut uita putin si la mine ...si nu mi-a placut deloc ceea ce am vazut asa ca m-am intrebat unde am gresit.Si am aflat:am gresit ca mi-am permis sa nu ma respect pe mine,ca am putut sa fiu consecventa cu celelalte lucruri (importante si ele)dar nu mai importante ca mine.Astazi am invatat ca "haina nu-l face pe om dar il caracterizeaza". Am avut pina acum o prietena care m-a ajutat sa fac primii pasi(adica pur si simplu dupa ziua de salar venea ma lua pe sus la cumparaturi,si nu ma lasa pina nu-mi cheltuiam toti banii stabiliti ca-i dau pe haine).Recunosc ca la inceput am avut emotii, de multe ori in magazin ma gindeam ca nu voi purta niciodata haina respectiva sau pantofii, dar ajunsa acasa sa ma indragostesc pur si simplu de acel lucru.Chiar si sotul meu a remarcat ca tonusul meu s-a imbunatatit simtitor de cind incepusem sa ies la cumparaturi.Dar de 2 luni prietena mea a plecat in Italia si desi i-am promis ca voi pastra obiceiul de a-mi cumpara in fiecare luna cite ceva,colind magazinele dar nu am curaj sa-mi cumpar nimic,asa ca am ajuns din nou intr-un pct mort.De citeva luni pe linga revista "Mami "pe care o cumpar in fiecare luna am inceput sa-mi cumpar si "Avantaje" si "Lumea femeilor",dar parca nimic de acolo nu mi se potriveste!!Ieri insa am realizat ca pt baietelul meu eu voi fi mereu un punct de referinta de a vedea lumea si mi-am amintit ca mie mi-a fost mereu rusine sa ies in oras cu parintii mei pt ca grijile pt ziua de miine nu le-a permis sa-si ofere putin timp si pt ei,si de aceea m-am gindit ca e timpul sa fac ceva. Oooops s-a trezit bebelinul tb sa inchei!!Multumesc mult si... astept in continuare sfaturi!!! Gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...