Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pana cand?


Recommended Posts

[gravi]si "samburela[copil] - 9 saptamani Pana cand o sa mai am dureri ca la menstruatie? Pana cand mai iau medicamente(duphaston)? Pana cand o sa-mi fie foame si n-o sa pot manca(imi este greata cand vad mancarea)? Pana cand sa stau linistita si mai mult in pat? De cand trebuie sa fac tot felul de eco.si analize? De cand sa incep cu vitaminele prenatal?[grup] [cheers]si [pup] Onitoiu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga mea, linisteste-te. Gandeste-te ca peste putin timp vei avea in brate cea mai mare minune a lumii si atunci vei realiza ca nici un sacrificiu nu a fost prea mare. Trece repede timpul si vei uita toate durerile si problemele. Greturile cred ca-ti vor trece curand (la inceputul celui de-al doilea trimestru). Linistita cred ca tb sa stai toata sarcina-dar trece f.repede.... Analize tb.sa faci lunar. Prima eco se face la aproape 3 luni. Vitaminele se iau dupa ce misca bebe (4,5 luni) dar oricum tb sa intrebi medicul tau. Anca si bebelina Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Calm...usor...[gravi]Subscriu la ce a zis Anca:o sa ai in brate cea mai mare minune a lumii!Cu greturile nu stiu cum e,ca eu n-am avut.Am auzit ca e destul de neplacut,dar vor trece,si am ai auzit ca o sa treci de parea cealalta:adica o sa mananci destul de bine,dupa ce iti trec greturile...Eco,analize iti spune medicul tau,si doar pe el te sfatuiesc sa-l asculti.Prima eco,eu mi-am facut-o la 1 luna si jumat.,intravaginal. MULTA SANATATE,SARCINA USOARA![flo] DOINA S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Durerile o sa-ti treaca cu timpul..cat de cat.. Prenatal ..eu am inceput sa iau dupa primul control...de la 3 luni si astea sunt medicul care o sa ti le prescrie. Prima ecografie eu am facut-o la 16 saptamani...si tot doctorul o sa-ti dea trimitere. Inet..incet vor trece toate, si cand vei avea minunea in brate parca nici nu o sa-ti mai amintesti prin cate ai trecut. Mult noroc.... http://community.webshots.com/user/sympa200
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai curaj nu te speria!!! Imediat o sa treaca si greturi si [vom] si tot. Mormanul de intrebari se va micsora pe zi ce trece si ai sa vezi ca totul se limpezeste. Daca ai o sarcina predispusa la avort trebuie sa stai muuuult linistita si in pat. Analizele le faci intre 12-15 sapt de sarcina si eco la fel. Sa-ti mai spun un secret: dupa 10 sapt de sarcina organismul accepta noua lui postura(aceea de a hrani un [copil]) si va incepe sa se obisnuiasca cu noile sale functii. Sa nu faci greseala sa mananci mult sa te faci [grasa]gandindu-te ca trebuie sa hranesti doua persoane. Organismult tau stie ce are de facut. Sarcina usoara!!! Mamica lui Raducu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu te speria, caci neplacerile vor trece destul de repede. Treptat, organismul tau se va obisnui cu noua situatie si nu va mai "face figuri" [:)]. Uite, eu la 9 saptamani am facut prima ecografie si am o poza cu care ma mandresc foarte mult - cred ca gagalicea mea avea 16 milimetri atunci. Oricum, medicul este cel care decide frecventa ecografiilor. Dupa ce mi-am vazut comoara la ecograf, nimic altceva nu a mai contat decat ea, asa ca nu mi-a pasat de discomfortul sarcinii. De la inceput mi s-a prescris acid folic, iar vitamine (Materna) am inceput sa iau abia din luna a 6-a, pentru ca analizele mi-au iesit bune de fiecare data. Asa ca iti doresc mult curaj si sarcina usoara! Ela (33 sapt.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Pana cand o sa mai am dureri ca la menstruatie?
durerile le poti avea pe toata durata sarcinii. Eu le tratam cu no-spa, dar mai rarutz, ca orice medicament pe langa bine, mai face si ceva rau
quote:
Pana cand mai iau medicamente(duphaston)?
asta stie medicul care te urmareste
quote:
Pana cand o sa-mi fie foame si n-o sa pot manca(imi este greata cand vad mancarea)?
majoritatea femeilor au greturi doar in primul trimestru al sarcinii. dupa aceea o sa vrei sa te abtii de la mancare ca sa nu iei prea multe kilograme.
quote:
Pana cand sa stau linistita si mai mult in pat?
tot medicul e cel care stie mai bine. pe el trebuie sa-l asculti!
quote:
De cand trebuie sa fac tot felul de eco.si analize?
ecografiile obligatorii sunt 3 la numar prima la 10-14 saptamani a doua la 18-22 saptamani ultima prin saptamana 36. analize tot dupa cum spune medicul
quote:
De cand sa incep cu vitaminele prenatal?
eu am luat incepand din saptamana 10. atunci am fost prima data la medic. SARCINA USOARA SI BEBELUS SANATOS!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. Pana cand o sa mai am dureri ca la menstruatie? 2. Pana cand mai iau medicamente(duphaston)? 3. Pana cand o sa-mi fie foame si n-o sa pot manca(imi este greata cand vad mancarea)? 4. Pana cand sa stau linistita si mai mult in pat? 5. De cand trebuie sa fac tot felul de eco.si analize? 6. De cand sa incep cu vitaminele prenatal? 1. Din cate stiu eu nu prea e chiar normal sa ai dureri mari si tot timpul...eu le-am avut cam 3 luni...maximum. 2. Intrebare retorica, nu? 3. Asa cum spun si fetele, in general primul trimestru, eu am scapat exact cand s-au implinit 3 luni! 4. Depinde de cum te simti, linistita tre sa stai tot timpul, parerea mea... 5. Teoretic de pe la 11 saptamani iti faci eco dar ai rabdare sa stai atata? Analize faci cand spune medicul de familie, pe care trebuie sa il anunti despre sarcina cat mai repede. 6. Iarasi medicul iti recomanda. E foarte discutabil, daca esti slabita iti recomanda mai repede daca nu...depinde, eu am prietene care au luat de la 6 luni, mie mi s-a spus sa iau de la 20 sapt., vara-mea din State a luat de cand a aflat ca e insarcinata si are niste copii...super! In fine cica prenatalele americane sunt cele mai bune, asa o fi? Hai pupici ca v-am facut capul patrat! Roxana, [gravi] 22 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Onilari, eu am inceput sa iau materna din a treia zi dupa ovulatie, mi-am dat seama ca o sa am sanse mari sa raman si am zis sa-mi pregatesc corpul dinainte. Nu exista restrictii referitoare la aceste vitamine, poti sa le iei si fara prescrierea medicului. Medicii sunt cam impartiti in 2 tabere: unii care le recomanda si altii care nu. De fapt asa se intampla cu toate vitaminele, nu sunt sustinute de toata "adunarea" medicala. De regula majoritatea fetelor ti-au spus ca au inceput sa ia din sapt. x sau y pentru ca atunci au ajuns prima data la un ginecolog care le-a recomandat. Unii medici iti recomanda sa iei chiar incepand cu perioada de dianinte sa ramai insarcinata. Este stiut faptul ca e foarte greu sa mananci zilnic astfel incat sa poti asigura tot necesarul de vitamine organismului intr-o astfel de perioada. Bebe creste in fiecare zi si in mod normal ar trebui sa asiguram organismului necesarul de elemente zilnic, asta presupune sa mancam echilibrat din fiecare din cele 4 grupe mari de alimente.Cine poate face asta? Mai ales daca mergem si la servici si mai avem si altele pe langa sarcina. Plus ca in momentul in care mai ai si greturi/varsaturi, automat ai probleme cu sistemul de alimentatie. Pe de alta parte aceste vitamine Prenatale sau Materna nu sunt o modalitate naturala de a rezolva problema vitaminelor si ca orice medicament are si el probabil partile lui mai putin bune si in acelsi timp mai putin cunoscute. Dupa parerea mea ramane la latitudinea ta daca vrei sa le iei sau nu. Daca te iei chiar cu litera de lege dupa ce-ti zice medicul... Gandeste-te ca medicul X sa zicem nu ti-a recomandat prenatalele. Si este o pura intamplare ca ai ajuns la el. Daca sa zicem, in momentul in care te-ai ales medicul la care sa te duci, ai fi ales un altul (pura intamplare) care ala ti-ar fi recomandat cu caldura aceste prenatale. Ai fi luat, pentru ca asa ti-a zis medicul. Ce pot sa-ti spun este ca eu la sarcina trecuta pe care am pierdut-o de altfel aveam mai multe stari de somnolenta, ameteala, etc. Acum, de cand am luat vitamine, aceste stari sunt mai putin evidente. Prima data n-am luat ca nu mi-a recomandat medicul, desi il intrebasem daca sa iau acid folic, vitamine. Mi-a zis "du-ti viata ta obisnuita inainte". Intre timp am mai citi am dat de una de alta, am confruntat pareri si m-am hotarat sa iau aceste vitamine. Pentru mine erau acel ceva care sa ma ajute sa inlatur cat mai multe motive de a pierde din nou sarcina. Nu spun ca ele ar putea influenta daca pastrezi sau pierzi o sarcina, ci spun ca ele iti intaresc mai mult organismul astfel incat el sa faca fata mai bine oricaror provocari ale sarcinii. S-ar putea ca ele sa-ti atenueze un pic si starea de greata si dificultatea de a manca. in rest, raspunsurile la celelalte intrebari banuiesc ca-s mai mult retorice, Banuiesc ca ti-a ajuns de cat de mult timp ti-a fost rau, ai stat izolata in casa, tintuita oarecum la pat. Pana la urma asta e sarcina, un pic ingrata la inceput. Isi arata numai partea urata: greata, dureri etc. si mai putin partea placuta pe care o asteptam cu toatele : burtica maricica, bebe care misca, admiratia celor din jur hainute noi etc. Mie-mi place sa zic ca bebe de fapt ne testeaza pe noi sa vada daca meritam sa vina sau nu, daca suntem de-ajuns de puternice, luptatoare [cavaler][flo]cat sa avem grija de el, caci grija si puterea de a continua, de a trece peste bune si rele e ceea ce are nevoie un bebelus in primele luni de viata si apoi pana se face mare si poate sa aiba singur grija de el. Sper ca bebe sa se convinga ce fel de mama eroina esti si sa-ti mai slabeasca un pic "conditiile". [:D] Pe mine uite, ma chinuie in alt mod, psihologic. Eu n-am simptome aproape deloc, iar lipsa lor imi accentueaza teama ca s-ar putea sa pierd din nou bebeul ca anul trecut. Stiu ca daca sunt tare si hotarata, bebe o sa vrea sa stea. bebe n-are nevoie de mame plangacioase si slabe de inger. Iti doresc sarcina usoara de acum incolo [flo][bis] "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 5 sapt. si 5 zile DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...