Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelus ucis de laptele de mama


Recommended Posts

Eu imi amintesc de un alt caz de mai demult (anul trecut parca) cand un bunic si-a "ucis" nepotul de 2 ani imbatandu-l bine tot prin zona aceea. Dar asta este o problema cronica in zona. Mie imi veneau copiii la scoala beti, si ii intrebam: "ce-ai mancat azi dimineata ?" raspuns: "paine cu vin". Si cand am incercat sa explic mamelor ca nu-i prea sanatos, mi-au raspuns ca n-au ce le da de mancare. Curtea era plina de vita si se plangeau ca cartofii sunt scumpi ! Si daca le-am sugerat sa faca acolo 2-3 straturi cu legume mi-au raspuns "pai cum sa fac eu asta ? ca nimeni nu face asa ceva aici." N-are rost sa comentam. Intrebarea e cum pot fi convinsi acesti oameni ca nu-i bine ce fac. Imi raspundeau mereu, ca "si eu am crescut tot asa si n-am murit..." Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Cristina_C
Eram inca in maternitate aici, in Germania si, a doua zi dupa ce am nascut, asistenta de salon mi-au adus la cina o sticla micuta cu sampanie(cred ca avea vreo 300ml). Intai am crezut ca n-are alcool, dar am ramas foarte surprinsa cand am citit pe eticheta ca avea si am intrebat femeia de ce imi da asa ceva. Ea mi-a explicat ca pot sa o beau fara grija chiar pe toata pentru ca imi va stimula lactatia. Am baut o jumatate de pahar, mai mult nu-mi venea, dupa care m-am simtit asa de vinovata cu toate ca era "permis". N-am mai pus picatura de alcool in gura dupa aceea si pot sa spun ca am avut intotdeauna lapte din belsug si am alaptat pana la 9 luni, fara nici un fel de stimulente.
Da,ai dreptate Cristina!Moasa care a venit la noi mi-a indicat sa beau un paharel de sampanie/bere pt a stimula lactatia...credeam ca din cauza oboselii nu inteleg bine dar ea m-a asigurat ca o doza mica NU influenteaza negativ.Eu am baut doar lazi intregi de Paulaner fara alcool. Si eu cred ca in cazul asta ori mama a baut pina a uitat de ea sau/si i-o fi dat si bebelusului sa bea [bang][bang][bang]... Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ne miram ca exista femei care vin la spital in septicemie din cauza avortului provocat cu spirt sau coada de muscata, in secolul nostru... Ne ingrozeste si cazul de fata... Ce bine ar fi sa ne mobilizam in a lua masuri de protectie sociala si de initierea programelor de informare pentru cei ca mama respectiva!! Ce bine ar fi ca doctorii de familie sa distribuie gratuit pilule anticonceptionale! Ce bine ar fi ca toate gravidele sa urmeze cursuri(gratuite)pentru a intelege care le sunt responsabilitatile ca viitoare mame! O fi rau ca ma gandesc si la cabinetele de consiliere psihologica pentru gravide si mame? Ce bine ar fi sa existe clinici de dezalcoolizare si programe de prevenire a fenomenului... http://community.webshots.com/user/simanoro http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sant intru totul de acord cu tine (simanoro)[flo][flo][flo] Ai vreo sugestie de unde sa incepem, cum as putea eu personal sa contribui in limita posibilitatilor mele? Cum am putea lupta chiar si impotriva intolerantei din partea celor mai fericiti de soarta? "Un om nehotarat ajunge la fiecare pas pe pragul unei alternative, adica in situatia de a vedea ca este intr-adevar o fiinta libera. Un om hotarat este lipsit de acest neajuns." Lucian Blaga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie personala acel medic Balcabasa care mai este si directorul spitalului nu-mi inspira nici o incredere. El vesnic apare la stirile de la ora 17.00 cu cate o excplicatie. Imi pare ca totdeauna acel medic este baut. Cum e cum nu e astfel de mame imi provoaca sila, repulsie, si cand te gandesti cate se chinuie sa ramana insarcinate......... Si din cate au mai spus intr-un alt reportaj cica s-ar fi muls si ar fi pus olecuta de tuiculita in lapticul minunat ca sa doarma si sa nu le deranjeze petrecerea....... Oh Doamne astfel de femei nu pot fi numite MAME.O mama ar fi in stare sa faca orice pt. copilul ei, sa-i aline durerea, sa-l mangaie, sa-l hraneasca cum trebuie, sa sufere, ori acea femeiusca nu arata nici cea mai mica urma de suferinta nici macar dupa tragedie. SOC...nici vorba poate usurare pentru ea, ca a rezolvat-o cu o gura in plus. Eu una as inchide-o si i-as lua copiii ca cine stie ce ar mai fi in stare sa le faca. [alcool] Andreea / mamica lui theo si a lui bebi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca e mai mult decat o bere sau 2 paharele; nu cred ca dintr-o bere putea sa aiba o asemenea alcoolemie; cred ca a baut ea zdravan sau i-a dat copilului ca sa fie mai linistit; mama mea avea o vecina care nu era prea intreaga la minte care i-a dat copilului 2 pastile de fenobarbital ca sa nu mai asa de agitat; MAME INCONSTIENTE; eu cat am alaptat nu am mancat absolut nimic, nimic din ce i-ar fi facut copilului rau; mor de mila acestor copiii care nu aleg sa se nasca in astfel de familii. carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...