Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Oltencele, poftiti la povesti(2)


Recommended Posts

Beeei, Anca, Floreasca pe care o stiu io nu e prof, bei.Etot o fosta colega de camera de-a mea, parca iconomicu l-a termenat.Din motive de reflector : se numeste Florescu Narcisa, are fro 35 de ani, parintii sint de la Malaia...jur, altceva nu mai stiu, fie-ti mila![:D] Multumesc de pupice, Salmida, asemenea! 'Ce vraji a mai facut Oti!?' Mai, voi stiti cum se scapa de 100000 lei (numai atit, din fericire) foarte usor:te duci cu copilul in piata, la flori si-l lasi sa le miroase, in timp ce tu achiti linistit un amarit de buchet.Inevitabil plodul se va rasturna peste un vas in care se lafaie alte flori mai scumpe decit alea pe care le achizitionezi tu - rezultatul ... 100000scosi din buzunar si lasati floraresei ca sa poti pleca linistit cu 'aratarea'!Si mii de multumiri ...acolo sus, ca ai avut prezenta de spirit si ai prins copilul inainte de a ajunge la vasul cu crini imperiali.... Tot week-end-ul trecut Oti ne-a zapacit cu un gest care ne baga intr-un smog d'ala de nu vezi nimic:cu degetelele aratatoare indreptate in sus, ca si cind ar fi vrut sa intepe tavanul, agita minutele si ridea!Si noi rideam...cu mila unul la altul ca nu pricepeam ce vrea tincul!Cred ca pe miercuri mi-am amintit si am intrebat-o pe tanti Niu ce vrea sa spuna fie-mea...a ris cu pofta si ne-a luminat:e cintecelul ala ...'Vulpe tu mi-ai furat gisca/Ad'-o inapoi/Ca de nu eu vin cu pusca/Si cu doi copoi!'...si cum tanti Niu gesticuleaza la orice poezie/cintecel ca sa-i fie pe'nteles lui Oti, gestul prin care imita pusca a fost preluat si adaptat asa cum v-am descris mai sus...si dupa copoi mai spunea 'catei'(tot pentru a intelege Oti) Ce mai, veselie mare, s-a trezit fie-mea si m-am apucat victorioasa sa-i cint, sa vada ca m-am luminat...ea fericita cinta cu mine si repeta ultimul cuvint din vers (asa stie ea sa cinte...)...si ajunge mami la 'copoi' si Oti cu un zimbet cit mutrita ei ...COI - si-mi explica AMM (adica 'ham'...intelegeti voi....) Va pupicesc si va doresc un we super! DORIS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by chatonel Oltencele, dracoasele, ce ziar de craiova e pe net? Am o vara care-i la bucuresti acum si se va muta la craiova, tre sa gaseasca ceva de inchiriat... cumparat daca nu e scump???/
Chatonel, este gazeta de sud, www.gds.ro , mai sunt si altele, dar nu mai stiu exact. Craiovencele, venim acasa, ajungem marti seara in oras. Sper sa ne intalnim.Tinem legatura.Pupicei. Janin-mamica de gemene
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetele! Sunt pe picior de plecare (de la servici), dar trebuia sa va salut si eu. Doris, ce sectie ai terminat? Eu management, mi se pare o mare prostie, parca ma angaja cineva din prima pe post de manager. Si asa am urat contabilitatea si uite ca de ce ti-e frica nu scapi. Am citit la profilul tau zicala preferata si imi vine sa rad ca si eu am vrut sa o folosesc la mine, dar in final n-am mai trecut nimic. E posibil sa ne stim macar din vedere. Va pup pe toate si sa va distrati in weekend! Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Feteleee...se-ntoarse iarna? Janin probabil esti pe drum acu', sper si eu sa ne vedem. Miha...marketing am terminat...si imi place contabilitatea...ca sarea-n ochi, bine ca n-am facut decit un curs, si ala vai de capul lui...am fost fericita ca am luat 5 din prima, nu mi-am mai stricat vacanta cu el. Anca, ia vezi www.craiova.ro, gasesti anunturi imobiliare si cauta si la ziare.com, poate gasesti anunturi imobiliare la alte ziare. Giny, ce face 'ginere-miu?'[:D].... DORIS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oltencelor...pai? Venii frigu si nu mai iesiti la taina? Hai povestiti de una de alte, eu de exemplu...am alergat fro 2 ore aseara prin parculet dupa Oti, abia, abia am adunat-o pe acasa...si pin vineri iar sintem 'intre gagici'... Beeei, astia spun ca o sa fie foaaarte frig de paste, ce mai facem cu intilnirea aia...n-o lasam noi pe mai tirziu, cind o sa fie cald, cald? Anca, gasisi muma, anunturi imobiliare? DORIS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...