Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Noduli la sani


Recommended Posts

Sunt o proaspata mamica - bb are 1 luna - si il alaptez. Am descoperit la sanul stang un nodul care ma si doare. Sanul nu este tare, insa ma tine cu mana cu tot. Am luat algocalmin, mi-am pus gheata pe locul dureros si pe bb sa suga de cate ori am putut. Voi stiti cumva care poate fi cauza ? Stiti cumva si alte remedii ptr asta ? Multumim si o noapte buna, Andra mamica lui bb Matei si Andrei 4ani si 5 luni Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Incearca sa masezi sa desfunzi canalul, eventual sub dush, apa calda face sa fie mai putin dureros. Si pune in contiunare pe bebe sa suga cit de des cere, apoi goleste sanul. Ai grija sa nu faci mastita. Cred ca se poate tine punga de gheata pe locul dureros. D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce se poate sa fie de la laptic ... ti s-a infundat un canal. Asa cum a spus descantec, incerca masaj si sa-l pui pe bebe sa suga de la sanul cu pricina. Daca durerea persista, consulta un medic. "Ma-ma" cu bebe la bord de 29.1 de sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andruska, vezi un medic, e mai bine asa. Dar eu nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi. Nodulul acela este un canal galactofor infundat. Fetitamea s-a nascut foarte mica si deci sugea ingrozitor de neregulat asa ca am avut frecvent probleme de tipul acesta. In general infundarea canalelor dinspre subrat duce la dureri cu mana cu tot. Daca canalul nu se desfunda si laptele nu iese repede vei face mastita. Deci ideea e sa actionezi repejor. Uite un link la ce s-a mai discutat legat de sfaturi contra mastitei. http://www.mami.ro/forum/topic.asp?TOPIC_ID=20842 Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Andruska, Eu am avut o mastita cu ani in urma si vai de mine prin cate neplaceri, stress si probleme am trecut timp de un an de zile. Am avut mai multi noduli grupati, durerosi si care cresteau in voia lor, cu toate minunile de pastile si creme zilnice. Mergi sa te vada un medic cat mai curand posibil. Sanatate multa Ana "Cand iti ploua in suflet, fa-ti umbrela dintr-o bucurie". Ana Burtch
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buan dimineata ... Draga Andruska asa ceva am abut si eu ... nu e mastita ... mastita sau furia laptelui cum ii spune apare in primele zile ale nasterii ... cand se aduna laptele in san, se umfla si te dor de simti ca inebunesti. Ma ferict Dumnezeu si nu am avut asa ceva. Dar atat timp cat am alaptat am avut un nodul pe sanul stang si ma si durea... dar nu era o durere puternica, am fost la medic si mi-a spus ca e lapte... ca probabil e un canal infundat si nu e motiv de speriat, sa ma masez ... m-am masat si degeaba nu sa dus ... Am avut nodulul atata timp cat am alaptat, dupa ce nu am mai alaptat a disparut ... Am facut mamografie la san ,,, totul e in ordine ... Nu cred ca trebuie sa te sperii asa tare ... dar totusi poate trebuie s amergi la medic Va pup lore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andra....si eu am un nodul micut la sanul drept.[V]..si chiar vroiam sa merg si eu la medic..offf[V]Sanatate si mergi si tu la medic..dupa cum spun fetele nu trebuie sa ne jucam. 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi si Bubu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by loredanaiascu
buan dimineata ... Draga Andruska asa ceva am abut si eu ... nu e mastita ... mastita sau furia laptelui cum ii spune apare in primele zile ale nasterii ... cand se aduna laptele in san, se umfla si te dor de simti ca inebunesti.
mastita de poate face in orice moment al alaptatului, daca ramane lapte in sani..e drept ca la inceput, cind bebe e prea mic sa ii goleasca, e mai frecventa D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...