Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum vi se pare viata in Japonia? (4)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Desi am postat acelasi anunt si la "Cazul lui Cristi si actiuni"am sa intreb si aici,poate nu toata lumea intra acolo. Mi-a venit ideea voluntariatului,sa iesim pe strada si sa impartim fluturasi cu cazul si diagnosticul lui Cristi. Am vazut ca si japonezii procedeaza la fel,cind au nevoie de fonduri pt un copil. Problema ar fi insa traducerea corecta in japoneza.O singura copie ar fi de ajuns ,apoi o printam si ne apucam de treaba. Insa nu stiu daca nu cumva avem nevoie de vreo aprobare ceva,in fine macar in cercul nostru de cunostinte putem incerca. Fetele ,ce ziceti?Lia,Julie,OtiliaLia,aveti vreo idee?? Astept parerile voastre[pup] Si ca sa fiu la subiect,acum la mine e un friiiiiig.Imi clantane dintii in gura. La voi cum mai este? http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit si eu acum...saracutul..Sa incercam dar banuiesc ca trebuie o traducere,iar aici cred ca si ceva autorizat... Si eu sunt cu sufletul cat un purice...sotul meu este suspect de cancer,a slabit brusc ,nu mananca,are dureri de stomac,maine se duce sa-i faca alte teste la un spital mai mare (cred ca biopsie)Sunt tare necajita ...astept pana maine incordata ...Oricum stiu ca nu se da rezultatul asa de repede,dar macar sa vedem ce-i spune si maine.[:(] Angi[:(]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Angel,i-mi pare rau sa aud de sotul tau,dar poate nu e nimic serios,cel putin eu asa i-ti doresc din tot sufletul. Am citit povestea micutului si i-am vazut si poza,e o scumpete si mi se rupe sufletul la gandul ca n-ar putea fi ajutat. L amine e o iarna adevarata.De dimineata cand m-am trezit sa ma duc la servici era zapada de 20 cm ca am inotat pana la munca[xx(] Aliada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor am si io nevoie de niste informayii privind divortul dintre un cetatean japonez si un cet roman, in cazul in care exista un copil minor de doi ani.Sau un link ceva de unde sa ma poci interesa de cum poate decurge.Chestia e ca tipa ( o cunoscuta a mea) s-a casatorit cu japonezu. facu un baiat, nu-i mai conveni si pleca in tara cu topt cu copilu.Desigur ca barbat-su stie ca a plecat, dar acum vrea copilul si o tot ameninta ca vine in romania si il ia.Problema e ca ei nu au casatoria facuta decat in japonia in romania inca nu au nici un act de casatorie, iar ea vrea sa bage divort in romania.Dupa cum gandesc io, daca in tara respectiva nu exista un act care sa dovedeasca casatoria la vreo primarie...nu se poate face deci o desfacere a casatoriei respective, nu? Daca stiti un caz asemanator sau un link de unde sa ma interesez va rog frumos sa-mi ziceti si mie ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut...sunt fratele Ralucai si am o veste destul de proasta sa va spun...Sora-mii i s-a stricat calculatorul si nu mai are acces la net cel putin pentru o vreme.Ii pare rau si abia asteapta sa poata intra din nou si sa vorbeasca iar cu voi... Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai mey fetelor ajutati-ma sa-i dau un sfat fetei asteia.Ea nu vrea sa ramana in japonia, vrea divort in romania.... fara sa aiba inregistrata casatoria in tara, decat in jap.Copilu are cetatenie jap, dar cred ca i-a facut certif de nastere romanesc, pasaport nu-s sigura ca are decat japonez. Vrea copilu, da-l vrea si sotul ei, si pensie alimentara substantiala ......Sotul nu prea ar vrea sa divorteze, dar in caz de divort vrea copilul, i-a si spus ca i-l ia.Ea nu lucreaza in romania, nici fratele ei, nici maica-sa care am inteles ca-i pensionara.El in schimb are servici, parintii lui au amandoi pensii si o casa a lor.Daca poate baga divort in romania, dar fara sa fie ea de fata, fiindca ea acum e in japonia sa lucreze, copilul e in romania cu mama ei, si vrea sa-i faca maica-sii o procura la ambasada sa o poata divorta in tara.Se poate? Sau cum vedeti voi situatia ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fratele Ralucai[:D] Ce m-am speriat cind ti-am citit primele rinduri.Am crezut ca a patit ceva.Off ,bine ca "numai" atit si ca ea este sanatoasa. Daca vorbesti cumva cu ea ,transmite-i salutari si [pup]de la Nicole. http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azumi,atita timp cit prietena ta nu are casatoria inregistrata in Romania,nici nu va putea divortza acolo.Ea nu se gindeshte ca in dosarul de la Evidentza Populatziei din tzara,figureaza ca celibatara?Cum sa poata divortza daca nu este casatorita?Nu are nici o importantza faptul ca baietzelul ei ar avea certificat de nashtere romanesc.La divortz nu se tzine cont de acest act.Imi pare rau ca nu este o veste buna dar este realitatea.Ar putea totushi,daca are o imputernicire facuta pentru mama ei sau altcineva sa trimita in tzara toate actele necesare inregistrarii casatoriei shi apoi sa recurga la divortz dar asta costa foarte mult shi dureaza! Sanatate shi [pup] tzie shi burticutzei. Eli,intrebai in partea a 3-a a subiectului de sarbatoarea de pe data de 3 Martie.Este sarbatoarea fiicelor mey,nu a mamicilor [:D] Mai este shi sarbatoarea fiilor cindva pe la inceput de Mai shi ziua Mamei sau a femeii,aici este prin Iunie nu pe 8 Martie cum ie in toata lumea.Deh,vorba lu' barbatu-meu:"another world honey".Dar potzi sa profitzi pe 14 Martie de White Day! Apropos mey fetelor:zicea careva ca vine primavara?Se aude ceva pe la voi?Ca la noi in zona...ninge,bate vintu' la greu,ninge shi mai trece o rafala puternica de ger shi iar ninge shi cica-i Martie dom'le! Eddy & Antonia Naomi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...