Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum vi se pare viata in Japonia? (4)


Recommended Posts

Angi imi pare tare rau sa aud vesti proaste de la tine![:(] Spitalele lor sunt destul de bine dotate si sigur vor reusi sa dea un diagnostic cat mai exact si sa ii acorde un tratament cat mai bun. Sa dea Domnul sa fitzi tari . Eu sunt alaturi de tine , cu toate ca nici nu stiu ce as putea spune sa te incurajez[flo][asia]
Hannen e foarte faina ideea ta si dupa ce am vb cu sotzul meu am intzeles ca ai nevoie de niste aprobari pt a face o astfel de cheta publica. Stiu despre ce vb , si eu am vazut in diferite puncte comerciale grupuri de voluntari cu portavoce si diferite pancarde, care strangeau bani pt cazuri asemanatoare cu cel al lui Cristi, dar am intzles ca e destul de complicat. In general cei care fac asa ceva , fac parte din diferite asociatzii umanitare, un fel de ONG-uri. Eu voi vb in continuare si cu prietenii nostri de familie si o sa vedem ce se poate face. Chiar cine poate trimite banii prin Paypal??? Eu nu pot si am trimis prin posta si dureaza cred ca 10 zile. O intreaga aventura. [bang]
Sorina si noi am fost la film WE asta , dar am optat pt "Love actually". Mesajul filmului e foarte fain! [cool] Cred ca saptamana viitoare o sa mergem la "Legend of mexico". La voi cat e un bilet la film? Ca noi am ajuns la un moment dat la concluzia ca mai bine stam acasa si mai astptam un pic si ne cumparam DVD-ul decat sa mergem odata la film si sa dam 3600 de yeni. Plus popcornul plus sucurile , ne ducem undeva in jur de 4500 de yeni[:o)]
Intrebare pt toata lumea[:)]: cine ma ajuta si pe mine cu niste informatzii privitoare la viza de munca. Nu vreau site-uri si pagini oficiale, nu vreau nr de telefon de la ambasada , ci vreau un mesaj scurt si concis (aici sau pe PM) despre experientza proprie (cat timp a durat procesarea actelor in Japonia, cat timp a durat asteptarea la ambasada Japoniei din Ro, ponturi pt succes[;)] etc). Va rog mult de tot!!! Vreau sa il aduc pe fratele meu cu viza de lucru ca profesor de lb. engleza/ franceza, am pe cineva superinteresat de CV lui, si acea persoana (care are un fel de scoala particulara - sper sa nu spun prostii[:I]) nu are nici o idee de unde sa o apuce pt a-l ajuta pe fratele meu sa obtzina viza. Multzumesc mult de tot pt orice ajutor![pup][flo] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Va multumesc mult de tot ! Aveti dreptate spitalele lor sunt foarte competente,am vorbit cu mai multi prieteni care m-au incurajat ,poate sa o duca mult timp (acum depinde si de etate ,el este mai batranel,se pare ca are ceva ereditar,mama,fratii cam toti au avut)Acum ,sunt mai bine.. LA MULTI ANI! Tuturor fetelor,8 martie sa va aduca numai bucurii![bis][cheers][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani!azi este 8 Martie si am ajuns si eu acasa asa ca am recitit ce a-ti mai scris pe aici.Va urez la toate multa sanatate si multe[flo][flo][flo][flo][flo].Imi pare nespus de rau pt vestea de la angel iti tinem pumnii si sa ne auzim apoi sanatosi si bucurosi de rezultatele bune pe parcurs capul sus si fii tare!Ralucami si fratele meu este aici a venit prima oara cu viza de turist si la fel preda engleza si franceza la un prieten cu o scoala particulara totul se rezolva aici daca vine nu stiu care este posibilitatea sa ii trimita viza de lucru din tara si daca ii da viza apoi.Oricum eu zic ca este foarte simplu sa vina cu invitatie din partea ta apoi ii extinde viza aici acum depinde si de orasul unde locuiesti caci unele orase nu aproba cererea pt munca asa usor in general o primeste sigur daca deschizi ceva cu traditii romanesti ca asa am vrut sa facem si noi la inceput dar cand am vazut ca ia aprobat viza a fost ok totul.El de acum are 1 an si ceva aici sa si casatorit dupa cateva lunii caci nu ii ajungea salarul de profesor si vroia sa poata si el lucra in alta parte asa ca avea o prietena japoneza si s-au hotarat sa se casatoreasca.Eu nu mai stiu prea multe cu legile lor dar este foarte greu sa obtii o viza aici mai ales pe o perioada mai lunga cea mai rentabila solutie este sa vina in vizita si apoi sa vada la fata locului ce hotaraste el singur se poate inscrie si la cursuri aici sa invete limba ca ii da viza pe cativa anii apoi se poate inscrie la batai traditionale de a lor sa invete traditia si asa ii acorda viza pe o perioada mai mare de timp si are si sanse sa lucreze.Tu poti sa-i faci invitatia aici pt 3 luni de zile si apoi ai sansa sa i-o prelungesti inca pe 3 luni si cu ocazia asta mai invata si el limba si apoi ii vine mai usor sa ia o decizie .Bafta multa si sper sa reusesti sa il ajuti sa ajunga aici si sa reuseasca sa isi gaseasca si ceva de munca.V-am pupat pe toate La Multi Ani la toate mamicile ![pup][pup][pup][pup][bis][bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI !!!!!!! Sa fiti sanatoase,fericite si iubite[il][flo][flo][flo] Raluca,si la noi tot atat costa biletul...amundoi am platit 3600\ si plus popcorn,suc,ne-a dus la 5000Bine,ne-am rasfatat si noi ieri,ca asa este prea scump sa mergem prea des[:)] Sorina. "Zambeste,maine poate fi mai rau!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani![bis]Sa fiti iubite si rasfatate ! Habar nu am cum e cu viza de lucru dar mai mult ca sigur ca angajatorul ar trebui sa se intereseze ce trebuie sa faca pentru angajare .Ar trebui sa-i intocmeasca un contract de munca pe baza caruia sa obtina viza de lucru.Altfel nu vad cum sa-i dea viza din Ro de la bun inceput.Deci eu zic ca demersurile trebuie incepute de angajator. Aliada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani fomeilor![bis][bis][bis] Angi.... fi tare, sper sa se rezolve in bine situatia sotului tau. bey fetelor care stiti, ati auzit sau ati facut voi, munca acasa...adica, treaba sta asa...ca pana la burtica io lucram cu sotul, deci aveam o ocupatie, si-mi placea.Acum cu pytycelu...nu ma mai lasa sa lucru ca se sta mult in picioare, e fum...chestii d-astea, si ma pusa sa stau acasa.Nu-i mare lucru, ca imi face toate poftele si nu duc lipsa de nimic, ....da ma omoara timpul liber! ma plictisesc si toata ziua pe net, imi facui fulare, ii facui si lu taty ....si lu gury (catzelu) ...Vreau sa fac ceva! Ceva acasa...de genu alora cum erau in tara laun moment dat ca acu nu atiu daca se ,mai practica, iti trimit acasa colet si tu injgebi la loc nu stiu ce.Sper sa va fi dat sama ce caut io...ca nici nu stiu cum sa explic.Nu poci sa predau engleza, nu ca n-as sti, da mai is doi tipi care fac asta Un hawaian si un american[:D]. Dati-mi idei va rog momos! ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ralucami
Angi imi pare tare rau sa aud vesti proaste de la tine![:(] Spitalele lor sunt destul de bine dotate si sigur vor reusi sa dea un diagnostic cat mai exact si sa ii acorde un tratament cat mai bun. Sa dea Domnul sa fitzi tari . Eu sunt alaturi de tine , cu toate ca nici nu stiu ce as putea spune sa te incurajez[flo][asia]
Hannen e foarte faina ideea ta si dupa ce am vb cu sotzul meu am intzeles ca ai nevoie de niste aprobari pt a face o astfel de cheta publica. Stiu despre ce vb , si eu am vazut in diferite puncte comerciale grupuri de voluntari cu portavoce si diferite pancarde, care strangeau bani pt cazuri asemanatoare cu cel al lui Cristi, dar am intzles ca e destul de complicat. In general cei care fac asa ceva , fac parte din diferite asociatzii umanitare, un fel de ONG-uri. Eu voi vb in continuare si cu prietenii nostri de familie si o sa vedem ce se poate face. Chiar cine poate trimite banii prin Paypal??? Eu nu pot si am trimis prin posta si dureaza cred ca 10 zile. O intreaga aventura. [bang]
Sorina si noi am fost la film WE asta , dar am optat pt "Love actually". Mesajul filmului e foarte fain! [cool] Cred ca saptamana viitoare o sa mergem la "Legend of mexico". La voi cat e un bilet la film? Ca noi am ajuns la un moment dat la concluzia ca mai bine stam acasa si mai astptam un pic si ne cumparam DVD-ul decat sa mergem odata la film si sa dam 3600 de yeni. Plus popcornul plus sucurile , ne ducem undeva in jur de 4500 de yeni[:o)]
Intrebare pt toata lumea[:)]: cine ma ajuta si pe mine cu niste informatzii privitoare la viza de munca. Nu vreau site-uri si pagini oficiale, nu vreau nr de telefon de la ambasada , ci vreau un mesaj scurt si concis (aici sau pe PM) despre experientza proprie (cat timp a durat procesarea actelor in Japonia, cat timp a durat asteptarea la ambasada Japoniei din Ro, ponturi pt succes[;)] etc). Va rog mult de tot!!! Vreau sa il aduc pe fratele meu cu viza de lucru ca profesor de lb. engleza/ franceza, am pe cineva superinteresat de CV lui, si acea persoana (care are un fel de scoala particulara - sper sa nu spun prostii[:I]) nu are nici o idee de unde sa o apuce pt a-l ajuta pe fratele meu sa obtzina viza. Multzumesc mult de tot pt orice ajutor![pup][flo] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Scurt si concis :pentru viza de munca cel mai greu e sa obtii Certificatul de Eligibilitate ( o hartie galbena ,eliberata in Japonia,din care reiese domeniul/profesia in care lucrezi) si de care se ocupa angajatorul.Dureaza 6-8 saptamani sa-l primesti ,depinde cat de 'puternic' e cel ce te angajeaza. Detaliat gasesti la :http://www.ro.emb-japan.go.jp/web1/consulara/224.htm Everything happens for a reason... //Dan.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...