Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum vi se pare viata in Japonia? (4)


Recommended Posts

Angel imi pare nespus de rau pentru sotul tau dar nu dispera o sa vezi ca pina la urma va fii bine[pup]si multa sanatate sotului.
Fetelor "la multi ani "si de la mine fericire si numai bucurii.[cheers]
La film aici este \1800 de persoana.Aici miercurea parca e zi speciala pentru femei in care platesti \1000 si la inceput de luna (adica 1) e numai \1200,iar seara la ultima reprezentatie e \1200 cami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu stiu la ce te referi tu Azumi,este vb de Nayshoku.Adica munca la domiciliu.Am inteles ca nu prea renteaza.O prietena a incercat si a gasit ceva fain,adica baga cirlige la perdele .Nu retin cit primea pe o perdea cert este ca a reusit sa faca 60.000yeni.De la japoneze care au facut am inteles ca este migaleala mare.Iti da norma si trebuie sa stai si noaptea sa buchisesti.Un ex.tel mobile in care tu trebuie sa conectezi niste fire.Se plateste 1Yen pe fiecare telefon facut. Toate au zis ca este oboseala mare si bani ioc.Asta depinde si de zona unde locuiesti. Succes la cautari. http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dan multzumesc pt informatzii.[asia] Stiam ca certificatul de eligibilitate dureaza cel mai mult si este eliberat de aici,din Japonia, de Emigrari. Sa speram ca nu vor fi probleme. Persoana care vrea sa il angajeze nu a mai lucrat niciodata cu straini.(de aceea habar nu are cam ce trebuie sa faca[:)]).
Mey fetelor si pe mine m-ar interesa ceva de lucru la domiciliu. Ca am o gramada de timp si nu stiu ce sa fac cu el[:)] Hannen daca stii niste site-uri sau nr de telefon legate de ce discutam mai sus scrie-le aici te rog. Sau care stie si vrea sa faca un pustiu de bine[;)][hippi] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am facut mucenici...au iesit foarte buni[pofta] Am tocat nuca,am pregatit lamaia si scortisoara..sunt tocmai buni de mancat[:)] Julie,tu esti foarte experta,am citit la tine cum ai facut mici,am incercat si eu..m-am "gambarisit" dar tot n-au iesit[q] Painea cum o faci? Suna foarte bine paine cu sunca,masline...Invata-ma si pe mine..te rog. Ai gasit drojdie aici?Si daca da,spune-mi mie sub ce denumire se gaseste ,ca eu am cautat peste tot ,dar n-am gasit. Numai bine![pup] Sorina. "Zambeste,maine poate fi mai rau!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Angi draga ,mucenicii se mananca pe 9 martie,dar poti face in orice zi a anului...nu exista o regula,eu fac de cate ori am pofta!!!
Da Julie, spune-ne si noua unde ai gasit drojdie si cum se numeste!!! Am luat o mare teapa pe seama drojdiei...sapt. trecuta mi se facuse pofta de placinta cu carne,ma duc la magazin sa caut drojdie (pt. foile de placinta) am gasit un pachet care arata pe el niste paine crescuta,cornulete...zic ...asta-i drojdie ,cumpar ,ajung acasa (era si sora-mea la mine,SorinaAlexa)desfac pachetul...si ce sa vezi?! untura ....ha ha ,vai ce-am ras!!!Pana la urma am facut foile fara drojdie ,au iesit acceptabile.
Pupici!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sorina, este drojdie la orice supermarket, se numeste "dry yeast" sau, transcris din katakana, "dorai iisuto". Painea (simpla sau cu ce-ti trece prin cap) o faci asa: ! kg de faina, 2 oua, 2 linguri zahar, 1 lingura sare, 2 lingurite de drojdie uscata, amesteci, adaugi apa calda (cam 400 ml), framanti, cand e aproape gata adaugi un pic de ulei si iar mai framanti, pui la crescut. Cand isi dubleaza aluatul volumul faci painile (cate vrei si ce forma doresti), le ungi cu ou batut, presari deasupra susan sau mac sau chimen, le mai lasi oleaca sa creasca si le dai la cuptor cca 20 de min. la 200-250 de grade. Si gata! Daca ai chef de complicatenii, adaugi in faina (inainte de a turna apa si a te apuca de framantat); masline negre (fara samburi), sunca afumata (bacon), ciuperci taiate, patrunjel tocat, piper, eventual chimen - si incepi procesul descris mai sus. Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...