Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum vi se pare viata in Japonia? (4)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Julie
Sorina, este drojdie la orice supermarket, se numeste "dry yeast" sau, transcris din katakana, "dorai iisuto". Painea (simpla sau cu ce-ti trece prin cap) o faci asa: ! kg de faina, 2 oua, 2 linguri zahar, 1 lingura sare, 2 lingurite de drojdie uscata, amesteci, adaugi apa calda (cam 400 ml), framanti, cand e aproape gata adaugi un pic de ulei si iar mai framanti, pui la crescut. Cand isi dubleaza aluatul volumul faci painile (cate vrei si ce forma doresti), le ungi cu ou batut, presari deasupra susan sau mac sau chimen, le mai lasi oleaca sa creasca si le dai la cuptor cca 20 de min. la 200-250 de grade. Si gata! Daca ai chef de complicatenii, adaugi in faina (inainte de a turna apa si a te apuca de framantat); masline negre (fara samburi), sunca afumata (bacon), ciuperci taiate, patrunjel tocat, piper, eventual chimen - si incepi procesul descris mai sus. Succes!
Multumesc mult de tot![dual] Mi-ai fost de un real folos,chiar habar nu aveam. Caut drojdie si ma apuc de treaba..nu mai am rabdare,cred c-o sa iasa super buna[pofta] Inca o data merci mult! Sorina. "Zambeste,maine poate fi mai rau!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mey fetelor voi avetzi cuptor, nu? Altfel nu imi inchipui cum facetzi paine sau mucenici. Eu nu am cuptor ca in Ro, ci un fel de.....gaura [:D] in plita unde uneori mai fac peste sau friptura. Va invidiez![;)] Cand mancatzi mucenici sa va ganditzi si la mine!
Julie eu stiam ca sunt si niste masini de facut paine care itzi usureaza considerabil munca. Nu costa foarte mult si am vazut ca se gasesc la orice magazin de electrocasnice. Maica-mea tipa ca vrea si ea una[:p]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cuptor electric/microunde combinat. Gaura de sub aragaz e pentru peste :D Paine facuta la masina am mancat, dar parca e mai buna aia facuta barbar cu mana :). Nici nu dureaza asa de mult, cca 15 minute de la desfacutul pungii de faina pana la pusul la crescut... De crescut creste aluatul singurel intr-o ora, restul il face cuptorul. Si nici n-am maruntaie de masina de paine de spalat dupa aia :) si ma dau si mare ce gospodina mi-s :D. Da rar, io nici nu prea mai halesc paine de destul de multa vreme.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor ma prins dimineata prin casa la filme si am zis sa dau o tura pe la net sa vad ce a-ti mai scris si hopa cu mucenicii ca am apa in gura sa imi fie rusine ca nu am facut si eu.Ce este drept si recunosc ca nu am framnatat niciodata sa fac paine sau sfintisori si vorba aia barbatelu meu a muncit sa imi ofere conditii si cuptor cu de toate dar mucenicii nu-i facui.Prajituri ce fac mai des dar acum am sa incerc si eu cat de curand sa fiu in pas cu traditia uneori.Imi este dor de un cozonac facut ca acasa dar nu ii mai stiu reteta poate mi-o dati si mie daca o stiti va rog momos.Am si eu o intrebare la voi toate sper sa nu fiu indiscreta ca sunt mai incepatoare pe aici nu imi ziceti ce perioada aveti de sedere aici in japonia sa imi fac si eu o ideie si intre ce varste ne aflam toate ca sunt tare curioasa.Ma scuzati daca am fost prea directa dar uite ca acum ma apuca si pe mine intrebarile Va multumesc si multi pupici Noapte Buna![flo][:I]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am somn...este 3 dimineata si nu pot dormi,cred ca de griji.Eu nu am cuptor dar am micro adaptat cu cuptor...cum are si Julie banuiesc.Am sa incerc sa fac painica.Ozy eu sunt maritata de trei ani,am mai fost aici in vizita 3 luni ,asta la inceput ,apoi iar 3 luni de vizita..deci echivalent ..4 ani de sedere aici[:D]Maine o sa ma apuc singura de mucenici ,ca am o pofta...nu mai astept prietena[:D]vad eu cum or iesi[:)]Lui o sa-i fac carre rais (sau cum s-o scrie)ii place la nebunie ..si cu salate ...[pofta] Angi[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anul asta Pastele ortodox si cel catolic cad in aceeasi zi, pe 11 aprilie, asa ca n-ai sa fii singura :)))) Vopsea de oua... n-am gasit in Jap. io am colorat oua cu foi de ceapa si diverse alte buruieni locale (shiso rosie, de ex.) si au iesit ok, lumea s-a minunat, am dat oua colorate astfel cadou :))) - in orice caz, a fost distractiv. Probabil si anul asta va fi la fel - vopsea de oua n-o sa am, ca n-am de unde... Julie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...