Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum vi se pare viata in Japonia? (4)


Recommended Posts

Si eu abia stept sa vina Pastele! Anul trecut tot asa am facut ,ca Julie.Am colorat ouale cu foi de ceapa,si-au iesit foarte frumoase si rosii... Am fost la restaurantul romanesc din Tokyo,si ne-am luat o sticla de vine romanesc.Cotnari,cam scump dar merita...ca tare dor ne era. Sorina. "Zambeste,maine poate fi mai rau!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor exista si vopsea de oua in Japonia si se numeste shokubeni. Se gaseste in magazinele mai mari. Dar de ce nu facetzi o comanda se pe site-ul recomandat de Dan? Mi se par destul de seriosi si nu sunt nici pretzurile asa de mari. Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Virusul gripei aviane cica moare la caldura (75 de grade/1 minut) asa ca ouale fierte bine si carnea preparata corespunzator nu prezinta pericol, asa ca se poate face un Pasti cu oua si toate alea. Periculos e contactul cu excrementele/secretiile pasarilor infectate. Mai ales acum, ca s-au descoperit ciori moarte de gripa aviana, o igiena a mainilor - mai ales - este necesara. Raluca, "shoku" de la "shokubeni" e acelasi de la "shokubutsu" (planta) sau cel de la "shokumotsu" (shoku - kanji-ul de taberu; in acest al doilea caz fiind vb. de colorant alimentar, ineficient pt. vopsit oua - zic din experienta) ? J.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un intarziat LA MULTI ANI! pt toate femeile.AM avut calculatorul stricat si am fost atat de trista...[q] Nici nu am apucat sa citesc tot ce ati scris. ANGEL JP imi pare rau pt. sotul tau dar e bine ca esti optimista.MULT SUCCES! Apropo fetelor,voi va uitati pe PROTV INTERNATIONAL?E distractiv,te simti mai aproape de RO.[pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AZUMI pt. prietena ta ar fi bine sa nu mai aduca copilul in JP .altfel risca sa il ia sotul .Iar sfaturile care ti-au fost trimise sunt corecte dupa parerea mea.Numai ca prietena ta ar trebui sa divorteze aici in JP,mai ales daca nu are nici o pretentie de la sot si vrea sa se intoarca in tara.Dar ea cum a venit inapoi ca hostess?[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor...eu m-am gandit ,de fapt asta am sa si fac ,sa-mi chem fata si nepotica de 22 de ani aici la vara,dar intrebarea este :nepoata mea poate obtine viza?Ma refer ca insotitorul fetei mele...Eu mi-am gasit de lucru si nu vreau sa stea singurica,venind si nepotica(cea mare[:D])asa pot sta amandoua,mai ales ca sotul meu (probabil,nu suntem inca siguri) o sa fie mai mult prin doctoriDeci intrebarea este ..i se acorda viza ?Nu vreau sa fiu singura doar cu fata ,de fapt fata o sa fie singurica...asa ca m-am gandit sa vina amandoua ,in vacanta de vara.Or sa ma sustina si pe mine moral.. O sa incep sa lucrez sa strang banisori,ca sa le si distrez,sa vada Japonia ...etc. Ps:Ralu ,daca vreau sa fac un album foto ,sa trimit aici ,se poate?ma refer dupa tel. mobil..nu stiu cum sa procedez... Angi[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by angel_jp
[flo] Nu am gasit vopsea de oua acasa in Ro.aici oare exista? stie cineva cum se numeste?Pupici multe![pup] Angi[flo]
Angi, eu am cumparat anul trecut vopsele de oua (importate din SUA)de la magazinul Kinokuniya din Tokyo; vreau sa-ti spun ca mi-au iesit super culorile ! am vazut ca tu esti din Osaka, nu stiu daca acolo exista Kinokuniya, dar ideea este sa cauti intr-un magazin mare cu produse straine. Cu drag[flo], Elena&Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...