Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania (3)


Recommended Posts

uau, sa ne povestiti si noua cum a fost! muenchenezele, cum ne intra caldura-n oscioare dam si noi o strigare? si acuma tema: am primit tema la curs sa strang cat mai multe proverbe si zicale nemtesti, voi stiti asa ceva? ca eu stiu numa vreo 2 si cele pe care le-am auzit la curs dar am sa le scriu pe cele pe care le stiu (si tb sa fie si corect scrise, asa ca va rog daca vedeti ceva gresit sa ma corectati): "Morgen, morgen, nur nicht heute, sowas sagen faule Leute" - aprox: "nu lasa pe maine ce poti face azi" mai era unu' cu "Messer, Gabel, Schere, Licht" - ca adicatelea copiii nu se joaca cu cutit, furculita, foarfece, lumanare/bec, dar nu mai stiu exact. A, si mai era ceva: citate, aveti asa ceva in dotare? Cine a dat DAF-ul probabil ca o sa rada de mine dar incerc si eu sa ingras purcelu' meu slabanog, in ajun. V-am pupat si weekend placut! Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cristina, buna idee! Trebuie sa ne intalnim si noi, münchenezele, ca nu ne-am vazut de mult .[:D] Sa-ti spun ce ziceri nemtesti stiu eu de la scoala: "Das Geld macht nicht glüclich, aber es beruhigt außerordentlich." "Gesundheit ist nicht alles, aber ohne Gesundheit ist alles nichts." Iar aia cu cutitele si furculitele eu o stiu asa: "Messer, Gabel, Schere, Licht sind für kleine Kinder nicht!" Cam atata imi amintesc.Mult, nu?[:I] Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cristina,eu am inca doar i idee vaga despre proverbele nemtesti[:D]dar voiam sa te intreb ce curs faci si la ce scoala?Eu fac acum la VHS un curs intensiv pt avansati(9 ore/saptamana),e fara manual,ne da profesoara foi selectate din mai multe carti,e .bine zic eu dar la sfarsit nu am nici o diploma/atestat de limba,ci doar o adevrinta ca am urmat cursul..imi foloseste la ceva??pentru examene DSH sau oricare se cere la fac. http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, uite-te la http://www.spruecheportal.de/ sau la www.aphorismen.de ai sa gasesti acolo nu 1-2 ci zeci si sute, puse fain pe categorii, ocazii usw... Bafta la examen!!! Ciao, Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

corail, mersi, am un ghinion fantastic cu cursul asta. Profa care il face in mod normal nu-s ce-a patit ca a anulat in ultimul mom. si de 2 ori pe sapt vine una care si corecteaza la test si stie ce are de facut, dar de 3 ori vine una care nu stie nici pe ce lume traieste. Sa vad ce reusesc sa prind de la aia "buna". Ancuta, e un curs de preg. pt DAF. La DAF sau DSH nu-ti trebuie hartii care sa ateste cursurile absolvite, scrie ca e bine sa le ai ca sa-ti stii nivelul, dar la test te poti duce oricum. Mirunda, mersi, am gasit o gramada!! si acuma sper sa nu sar calul: stie cineva un link pt "expresii" folosite in vorbire? de ex: auf warme/heisse Kohle sitzen = a sta ca pe ace. Si asta am terminat pt lectia de ieri. Cu intalnirea : pai eu zic sa ne vedem weekend-ul viitor, nu? era bine si acuma dar e cam din scurt... zic eu... In Englische Garten la cafeneaua din Odeonsplatz, acolo in parc unde sunt si pietricele? Problema e ca nu stiu daca puteam face rezervare si de regula acolo e destul de aglomerat. Dar mai vb pana atunci. Multumesc, cami, am sa-mi fac o lista sa vezi ce bazata am sa fiu, daca oi retine mai multe decat stiu acuma:)) O zi buna! la noi e soareee si frumos! Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1."Alle wollen in den Himmel, aber niemand will sterben. (amerikanisches Sprichwort) " 2."Die größte Macht hat das richtige Wort zur richtigen Zeit. (Mark Twain) 3.Es gibt keinen anderen Teufel, als den wir in unserem eigenen Herzen haben. (Hans Christian Andersen) 4.Der Dirigent ist als Magier am Werk. Er hält seine Hände beschwörend hoch, bis die Musik wetterleuchtet und donnert. (Ingeborg Bachmann) 5.Organisation kann aus einem Inkompetenten kein Genie machen. (Dwight D. Eisenhower) 6.Manche Laster lassen mit dem Alter nach, andere werden ärger. (Erasmus von Rotterdam) 7.An Rheumatismus und wahre Liebe glaubt man erst, wenn man davon befallen wird. (Marie von Ebner-Eschenbach) 8.Um zur Wahrheit zu gelangen, sollte jeder die Meinung seines Gegners zu verteidigen versuchen. (Jean Paul) 9.Der größte Luxus, den man sich leisten kann, ist eine eigene Meinung. (Sir Alec Guinness) 10.Reich wird man nicht durch das, was man verdient, sondern durch das, was man nicht ausgibt. (Henry Ford sunt mai multe, [:)] mai bine uita-te aici : http://www.deutsch-lernen.com/zitate.php
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tinatache
corail, mersi, am un ghinion fantastic cu cursul asta. Profa care il face in mod normal nu-s ce-a patit ca a anulat in ultimul mom. si de 2 ori pe sapt vine una care si corecteaza la test si stie ce are de facut, dar de 3 ori vine una care nu stie nici pe ce lume traieste. Sa vad ce reusesc sa prind de la aia "buna". Ancuta, e un curs de preg. pt DAF. La DAF sau DSH nu-ti trebuie hartii care sa ateste cursurile absolvite, scrie ca e bine sa le ai ca sa-ti stii nivelul, dar la test te poti duce oricum. Mirunda, mersi, am gasit o gramada!! si acuma sper sa nu sar calul: stie cineva un link pt "expresii" folosite in vorbire? de ex: auf warme/heisse Kohle sitzen = a sta ca pe ace. Si asta am terminat pt lectia de ieri. Cu intalnirea : pai eu zic sa ne vedem weekend-ul viitor, nu? era bine si acuma dar e cam din scurt... zic eu... In Englische Garten la cafeneaua din Odeonsplatz, acolo in parc unde sunt si pietricele? Problema e ca nu stiu daca puteam face rezervare si de regula acolo e destul de aglomerat. Dar mai vb pana atunci. Multumesc, cami, am sa-mi fac o lista sa vezi ce bazata am sa fiu, daca oi retine mai multe decat stiu acuma:)) O zi buna! la noi e soareee si frumos! Cristina
Haideti sa ne vedem in alt we!Weekendul urmator nu pot(vin socrii mei si tre'sa fiu pe faza,nu au mai fost de un an juma') iar celalalt,e chef mare chef la noi(o parte din fetele din München stiu deja). Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ne.am intalnit!!!!![bis]a fost supeeeer...fetele sunt minunate...ne.am retras intr,un restaurant italian...unde am sporovait vreme de 3 ore si doua beri-eu[:D]ca am fost libera ca pasarea cerului[biz] ...asteptam primavara sa facem un gratarel in vreo gradina[pofta]...dar pana atunci sper sa ne reintalnim asa....a fost mult prea frumos si timpul atat de scurt.... [pup][pup] anca http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...