Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania (3)


Recommended Posts

Cristina, am cateva expresii de la scoala, sunt si cu ceva traducere in romana.Daca iti sunt de folos.Sunt haioase! Feur und Flamme sein = begeistert sein inflacarat, a fi ideosebit de incantat aufs Ganze gehen = alle für eine Sache versuchen a merge pe de-a intregul ( a risca totul),a incerca totul ptr a obtine ceva jdm.den Hof machen = die Liebe einer Person zu gewinnen versuchen jdn.durch den Kakao ziehen = jdn.ärgern, nicht boshaft a trage pe cineva prin cacao,a supara pe cineva dar fara rautate, a lua la misto etwas durch die rosarote Brille sehen= naiv sein; du siehst alles positiv etwas in den Wind schlagen = eine Sache aufgeben a arunca ceva in vant= a renunta la ceva sich die Beine in den Bauch stehen = sehr lange irgendwo warten sich einen hinter die Binde gießen = sich mit Alkohol betrinken a-si "turna" bautura dincolo de Cravata; a bea Alcool einen kater haben = sich übel fühlen nach Alkoholgenuss a avea un "motan"- a fi capiu,a te simti prost dupa consumul de alcool jdn.an der Nase herumführen = jdn.täuschen a fi dus de nas Wind von einer Sache bekommen = eine Neuigkeit erfahren eine lange Leitung haben = etwas sehr langsam verstehen a avea firul prea lung=a ajunge informatia mai tarziu ptr ca e "firul" prea lung jdm.den Laufpass geben= jdn.gehen lassen oder wegschicken a expedia pe cineva, a-i da talpasita ins Wasser fallen ausfallen = nicht stattfinden a nu mai avea loc schmutzige Wäsche waschen = gegenseitig schlecht übereinander sprechen, nachdem man sich getrennt hat a vorbi reciproc urat unul despre celalalt dupa ce te-ai despartit aus allen Wolken fallen = sehr überrascht sein ai picat din nori in der Tinte sitzen = in großer Schwierigkeit sein a sta in "cerneala" du möchtest immer den Ton angeben = die Entscheidung treffen a lua intotdeauna deciziile du möchtest nicht die zweite Geige spielen = nicht im Hintergrund stehen du bist bereit,Opfer auf dich zu nehmen = Schwierigkeiten zu akzeptieren esti pregatit sufleteste sa te jertfesti du setzt deine Beziehung aufs Spiel = du riskierst den Verlust des Partners ich habe die Sache aus den Augen verloren = ich bin darüber nicht mehr informiert am pierdut lucrurile din ochi,nu mai sunt informat despre asta du kannst mir den Buckel runterrutschen = es sit mir egal, was du machst tu poti sa-mi aluneci de-a lungul cocoasa= imi este indiferent
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salut fetelor si ma scuzati ca dau buzna[asia] , am cautat vechile subiecte ale voastre dar nu le-am mai gasit. Am si eu o rugaminte daca se poate sa ma ajutati , as dori sa-mi spuneti ce magazine in Germania sunt specializate pentru articole de nou-nascuti-paturi, carucioare si tot asa . Am avea drum in cateva luni si tare as vrea sa fac o comparatie cu ce preturi sunt pe aici. Eventual daca abeti si niste link-uri cu produse si preturi tareee m-ar ajuta. Va pup si seara buna Cristina [gravi] 14 sapt.UM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by blue77
Salut fetelor si ma scuzati ca dau buzna[asia] , am cautat vechile subiecte ale voastre dar nu le-am mai gasit. Am si eu o rugaminte daca se poate sa ma ajutati , as dori sa-mi spuneti ce magazine in Germania sunt specializate pentru articole de nou-nascuti-paturi, carucioare si tot asa . Am avea drum in cateva luni si tare as vrea sa fac o comparatie cu ce preturi sunt pe aici. Eventual daca abeti si niste link-uri cu produse si preturi tareee m-ar ajuta. Va pup si seara buna Cristina [gravi] 14 sapt.UM
www.quelle. de, www.neckermann.de, www.mytoys.de - astea doar pe net. www.baby-walz.de - are si filiale. Si un mag. f bun dar nu are pagina cu preturi pe net este C&A. Chiar ti-l recomand, daca ne spui si orasele prin care treci poate obtii si niste informatii privind locatiile magazinelor. Ar mai fi si in afara de astea dar mai scumpe... cel putin asa mi s-au parut mie. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

www.toysrus.de www.ikea.de pt patutzuri (noi avem si e f. bun) ambele au si magazine de vinzare. Pt hainute si H&M, pe linga C&A care a fost deja amintit. Apoi, in Walmarkt gasesti carucioare si patuturi......www.walmakrt.de Pt a-ti face o idee mai uita-te si pe www.ebay.de la Baby, apoi, Kingerwagen (carucioare), Bettausstattung (patutzuri si accesorii), Kindermöbel (comode si mobila pt camera copilului). Daca mai imi amintesc, mai revin Ralu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Cristina: Sprichwörter: Gleich und Gleich gesellt sich gern. Gegensätze ziehen sich an. Über Geschmack lässt sich streiten. Friss, Vogel, oder stirb! Alle guten Dinge sind drei. Der Apfel fällt nicht weit vom Stamm. Schuster, bleib bei deinen Leisten. In "em Hauptkurs" cartea galbene sunt foarte multe Sprichwoerter si Ausdrucke (expresii verbale sau locitiuni verbale) ariadna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, am vrut sa fac poze si mi-am uitat cameraaa[sm]! Dar am zis ca urmatoarea intalnire o vom face in gradina cu berici si grätärele [pofta] si atunci promit solemn sa facem poze!!! [pup] Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dein Christus ist ein Jude Dein Auto ist ein Japaner Deine Pizza ist italienisch Dein Mittagsmahl ist chinesisch Dein Champagner ist französisch Deine Demokratie ist griechisch Dein Kaffee ist brasilianisch Dein Urlaub ist türkisch Deine Schrift ist lateinisch … und Dein Nachbar ist nur ein Ausländer ??? [flo] & [pup] Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 6 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...