Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania (3)


Recommended Posts

Cool! Ma intreb, cine a scris poezia, cumva un neamt de pe aici sau de prin exil? Sau nu a scris-o un neamt? Si acum mai fac o recapitulare a "Ausdrücke'-relor (Lektion 1-4), ca tot am ajuns la recapitulare la curs [:D] ein Haus beziehen eine Reise unternehmen jemanden in Stich lassen (a lasa pe cineva la nevoie) Jura studieren (jurnalistica) sich ein Traum erfuellen Wert legen auf + Akk zum Militaer eingezogen werden (a fi luat in armata) in die Haende spucken (inainte de a te apuca de o treaba, a-ti freca mainile si a scuipa in palme) in den Himmel schiessen (sehr schnell wachsen) ein Referat halten ein Gespraech fuehren ein Thema anschneiden (ein neues Thema beginnen) eine Rede halten zum Ausdruck bringen zur Sprache bringen an Bedeutung gewinnen einen Hinweis geben den Ton angeben die zweite Geige spielen auf leisen Sohlen daherkommen (a veni pas pas, adica incet) Entscheidungen treffen etwas aufs Spiel setzen (riskieren) etwas auf sich nehmen auf die Nerven gehen ariadna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Du kannst mir den Buckel runter rutschen,adica poti sa ma s..... in c** P.S. Hier habe ich einen super Site gefunden,schaut mal rein: http://www.rennkuckuck.de/php/reti1/ Viel Spaß damit!!!!! [flo] & [pup] Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 6 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt incantata ca am descoperit "reteta" la zacusca a la Germania [:D] Sunt inebunita dupa vinete coapte. La inceput m-am tot plans ca nu pot sa mananc aici ca la mama acasa dar fetelor va dau un tipp: cumparati AJVAR (specialitate italiana scrie la mine pe borcan), coaceti vinete in cuptor si amestecati cu AJVAR. Mai adaugati ceva sare, ulei, si gata zacusca [:D]. Daca ati stiut scuze ptr bruiaj [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tinatache
alba, ariadna, multumesc! Jura nu e "dreptul"? Ba,da! Crys, nu stiam, am sa-mi notez si cand m-o mai apuca pofta imi prepar o zacusca buna. O zi buna! Cristina
[flo] & [pup] Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 6 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am probat Ajvar de la toate firmele si nu mi-a pläcut!!!....imi aduc aminte cind a venit sotul acasä prima datä cu un borcan si mi-a zis cä a gäsit zacuscä!!!....l-am deschis imediat, am gustat si am inceput amindoi sä ne strimbäm!![:D] De atunci, am tot cäutat, eliminind firmele pe care le probasem...nici una nu se apropia de zacusca noasträ...numai älea pe care le-am cumpärat noi din Ro!!![:D][:D]...am luat atunci vreo 20 de borcane; 10 iuti si 10 normale, cä sint numai 6 luni valabile. Lecker!!![pofta] Dar s-ar putea sä fie mai bunä cu vinete, asa cum a zis Crystinne...asta nu am probat...cind coc eu vinete, ajung mereu la salata de vinete, dupä care mä dau in vint!![pofta] Ajvar se gäseste la alimentärile mai mari, sau la turci. Pupici de la Cami. P.S. Eu mi-am luat azi de la turci, dulceatä de gutui...preferata mea, pe care am descoperit-o aici de-abia dupä 10 ani!!! ( este singurul loc unde am gäsit!!!...peste tot este numai jeleu de gutui!![bang] ) si de mäcese!!!....mhhhh....yammi, yammi!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Camelia, asa simplu AJVAR nici mie nu mi-a placut. Dar dupa ce am vazut ce contine (ardei, vinete si usturoi) mi-a picat fisa ce ar trebui sa-i fac. Am gasit intamplator AJVAR la Stüssgen. Am copt ieri 2 kg de vinete, 1 l-am facut salata si unul l-am amestecat cu ajvar.Daca mai adaugi peste ulei, sare si piper, ceva verdeata este super. Pe mine m-a incantat mai ales ca am scapat de copt ardei si fiert zacusca. Da, o idee buna sa ma uit la turci dupa dulceata de gutui.Mersi de tipp! De la turci am incercat muraturile dar nu au fost pe gustul meu. Am gasit si bame la borcan, despre care cei mai multi nemti (din jurul nostru) nici nu au auzit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Turcii mai au si rahat, halva si multe chestii ca acasä!! Cu semintele de floarea soarelui m-am läsat pägubasä cä nu sint bune. Cind vine cineva din Ro, singura mea comandä este: seminte de floarea soarelui!!![:D]...nicäieri nu sint ca acasä!!! Singurele muräturi care mi-au pläcut au fost ardeii umpluti cu varzä. Acolo am gäsit si castraveti cornison!!!...proaspeti, bineinteles. Ce folosesc eu mereu este Vegeta, pe care o pun in orice mincare...si este ieftinä in comparatie cu Gewürzele de la Maggi sau mai stiu eu ce!! Ah, mai sint si biscuiti ca in Ro!!!...si batoane de älea cu seminte de floarea soarelui in caramel!![pofta][pofta][pofta] Eu sint innebunitä dupä Maisbrot...cine nu a probat, sä incerce...eu mäninc 3/4 din ea goalä!! Mincare nu mai imi trebuie!![:D] Turcii mai au si varzä de sarmale si foi de vitä care sint intr-adevär fff bune. Pupici de la Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...