Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania (3)


Recommended Posts

Multumesc tinatache pt invitatia la subiectul vostru. sunt noua pe aici asa ca va rog sa nu va suparati pe mine daca va intreb cate ceva despre acest site si despre Berlin. 1. sa inteleg ca fetele din Germania scrieti in general aici,dar de ce subiectul "viata in Germania" apare impartit in 2,3 etc? 2.cand mi se raspunde sunt avizata in vreun fel? 3. stiti vreun dentist si un ginecolog bun in Berlin?eu stiu o dentista sa zicem buna,care vorbeste si romana pe la Yorckstrasse,dar voiam sa vad ce mai cunoasteti si voi.Legat de ginecologi,am vazut 2 pana acum,dar mi se par mai superficiali,in sensul ca nu iti explica prea multe. multumesc mult daca imi raspundeti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
1. sa inteleg ca fetele din Germania scrieti in general aici,dar de ce subiectul "viata in Germania" apare impartit in 2,3 etc?
pai fetele din germania scriu acolo unde au ceva de spus, o parare, un ajutor sau din plictiseala [:)], dar aici este un fel de grup-de, sa se stie care pe unde sunt si poate intrebari si probleme legate mai mult de germanai si viata de aici, sunt liberi sa raspunda si sa intrebe toti membrii forumului ipmartit asa? fiindca dupa ce o parte ajunge la 10 pag. se trece la urmatorul capitol, pt. o evidenta mai usoara si o urmarire mai usora
quote:
2.cand mi se raspunde sunt avizata in vreun fel?
nu cred, dar cand intri pe forum, poti intra sus la sub. active si vei vedea la ce sub. s-a mai adaugat ceva de cand ai intrat ultima data
quote:
3. stiti vreun dentist si un ginecolog bun in Berlin?
la intrebarea asta nu am raspuns, nu stau in zona ta, ci in bayern, daca nu ai primit pana acum si vrei, se afla la tinatache o lista cu toate fetele din de. dupa land/oras.... si bu venit pe forum [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mamica dulce
osolita...multumim frumos de info[flo][flo][flo] mirunda,crystinne..ar fi super sa ne intalnim peste vreo doua saptamani..chiar am auzit la tv ca de miercuri vine primavara[cool]numai ca eu nu am fost in bonn si cam trebuie sa caut centrul..nu mai zic de cafenele[bang]..oricum asta mai discutam,dar intalneala e sigura[:D] http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce
Am reaparut si eu din asa zisa scurta "luna de miere". De fapt as putea sa o numesc luna de zapada sau de gheata sau oricum o fi... dar luna de miere nici atat. Nu stiu cum se face Mirunda dar se pare ca suntem tare ghinioniste. Nici "concediul" meu in Viena nu a fost dulce ci mai mult amar. De cand am ajuns a nins intr-una, o ninsoare marunta care iti intra in ochi in gura ,a fost frig, fleasca pe jos. Nu am avut in dotare nici ochelari cu stergatoare de "parbriz" [:D] asa ca Viena mi s-a parut frumoasa pictata cu stropi de apa (de pe lentilele ochelarilor). Dar frumoasa! Si... ca sa fie tot tabloul complet in ultima zi a iesit soarele dar ce folos.Nu am putut sa iesim din hotel, de la intuneric pentru ca sotul meu a recapatat o infectie mai veche la ochi si nu a putut deschide ochiul ca il durea ingrozitor si mai ales nu suporta lumina. Asa ca... am mai platit ptr cateva ore camera (aveam avion seara) ca sa poate sa stea lungit in pat (l-au chinuit durerile toata noaptea si nu am putut dormi nici unul). Desigur ca ne-am straduit sa vedem si partile frumoase ale calatoriei noastre dar... eu am putin un gust amar. Acum are ochiul umflat si il duc de mana prin toata casa. Nici pe celalalt nu-l poate deschide. Asta e!!!!! Mirunda tot timpul m-am gandit la peripetiile tale, cred ca am atras "ingerul tau negru"[:D] Osolita, multumesc pentru adrese, chiar aveam de gand sa caut adresa si sa le scriu. Ancuta, imi pare rau ca iti este bolnav copilasul.Iti urez multa sanatate. Cat despre intalnire, eu sunt de acord cu orice data propuneti. Daca este 20, ok.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La asigurarea de sanatate nu e necesara respectarea unei perioade de Kündigung - pentru ca parasiti tara! Pt Salmea vin si eu ca musca prin lapte pe aici, si noi am plecat din germania in canada definitiv, asa ca fiti atenti la asigurarea de sanatate sa fiti siguri ca atzi incheiat-o.A mea nici acum nu este incheiat contractul, am platit inca 6 luni in plus pana am inchis contul, binenteles ca a trebuit sa acoperim bani in banca mai intai.In fiecare luna ba le scriu mail, ba sun , zic ca inchid totul, nici vorba de bani inapoi si tot primesc mkailuri sau plicuri cu cecuri care trebuie completate sa-mi traga bani de asigurare. Deci aveti grija ce faceti. Pt taxe nu trebuie sa aveti neaparat cont in Germania, e mai avantajos ca-tzi alegi tu rata la schimb, sau ii poti pastra in Euro, dar ei tzi pot transfera si in viitorul cont din State bani, nu poti deschide cont in euro, dar tzi transforma direct in $ sa nu uiti sa va luati cate un cazier inainte de pplecare , e un mic interviu pt el, pe noi ne-a chemat din Franta sa-l facem , ca cica nu se putea face over the phone. Bafta in toate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by blancas
Multumesc tinatache pt invitatia la subiectul vostru. sunt noua pe aici asa ca va rog sa nu va suparati pe mine daca va intreb cate ceva despre acest site si despre Berlin. 1. sa inteleg ca fetele din Germania scrieti in general aici,dar de ce subiectul "viata in Germania" apare impartit in 2,3 etc? 2.cand mi se raspunde sunt avizata in vreun fel? 3. stiti vreun dentist si un ginecolog bun in Berlin?eu stiu o dentista sa zicem buna,care vorbeste si romana pe la Yorckstrasse,dar voiam sa vad ce mai cunoasteti si voi.Legat de ginecologi,am vazut 2 pana acum,dar mi se par mai superficiali,in sensul ca nu iti explica prea multe. multumesc mult daca imi raspundeti!
Bunä, nu pot sä cred!!!...sint de atita timp in forumul ästa si nu era nimeni din Berlin!!![:D] Mä simteam ca la capätul lumii aici, depate de toatä lumea...in afarä de mine, nu mai este nimeni din Berlin. Eu stau in Steglitz...dacä vrei, iti dau adresa ginecoloagei mele...ne cunoastem de atitia amar de ani!!! Din motive personale, am cäutat extra o femeie...[:D]...si am fost mereu tare multumitä de ea...am dus-o si pe o prietenä din Ro la ea. Aici e o problemä cu doctorii ästia!!! Dureazä ceva timp pinä gäsesti unul/una bun/bunä. Pe asta n-o mai schimb!![:D] Te pup si mä bucur sä stiu cä mai este si altcineva din Berlin. Cami. P.S. Tipa este nemtoaicä....acum nu stiu dacä tu vorbesti germana...si ea pare superficialä, dar isi cunoaste meseria!! Are atitea paciente, cä nu-si mai vede capul...te ascultä ( si eu vorbesc cam mult!![:D] ), te consultä, dupä care scrie imediat reteta si la mine, nu a gresit niciodatä!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, vesti bune! Marc, baietelul lui Anca, este acum bine, am vorbit cu ea la telefon. Doamne ajuta! Draga Chrystinne, imi pare rau de saptamana voastra ploioasa, [pic]lasa, ca de maine cica vine primavara, si faceti inca una aici [vrajitor][:)]... Lasa, nu fii trista, macar v-ati plimbat putin prin frumoasa Viena, tot e ceva, nu ? Cat despre ingerul cel negru, sa stii ca eu am in dotare numai albi! Chiar daca par ei negrii la prima vedere, pana la urma se dovedesc a fi albi!!!- asa un concediu lung si neplanificat nu am mai avut din studentie[cool]!!!!!Si cum eu nu am fost niciodata dotata cu notiunea "a te plictisi", iata ca am in sfarsit timp sa fac lucuri ce nu le-am mai facut de atunci, sa dorm cand am chef, sa citesc cand ma taie capul, sa ma joc cu Mara pe saturate, sa .....strang prin dulapuri pe unde nu m-am mai uitat de ani de zile [sm]....asta frei nach dem Motto "Positiv denken" [8D] Draga Blanca, in primul rand bine ai venit! Dupa cum vezi, noi palavragim pe aici vrute si nevrute de pe aici, mai mult sau mai putin in legatura cu "a fi roman in Germania"...Tot incercam sa ne intalnim, dar tu stai cam departe, dar multe fete de pe aici se cunosc deja si privat ...sper sa iti gasesti si tu noi prieteni pe aici! Acum suntem la "vol.3", dar asta nu este decat o ordine cronologica, nu e vorba de mai multe subiecte. Crystinne si Anca, 20.02.04 la 12:00h in Bonn in fata la Hauptpost? E bine? Mai vin si alte fete de prin Nemtia /Bonn/Köln??? Ma bucur sa ne intalnim!! Draga Ariadna, MARE ATENTIE cu baietelul tau! Si Mara mea e tot in noiembrie nascuta, ea la 5 ani stia deja literele, scria un pic, citea un pic. Am vrut sa o dau 1 an mai devreme la scoala, si acolo unde am stat inainte ( in zona Trier, un satuc), mi-au zis ca nu se poate-DOBITOCI!!![bang][bang][bang] Ne-am mutat un am mai tarziu aici, Mara a inceput scoala, si odata cu ea CATASTROFA!! Stia ca la scoala va invata o multime de lucruri noi, etc, si dupa cateva zile a venit acasa si mi-a zis" Pai mama, sa desenez bastonase, sa numar pana la 10, asta e lucru nou?" Dupa vreo 4 saptamani a venit acasa si mi-a declarat, cu fruntea sus, darz si hotarit, ca ea NU MAI MERGE LA SCOALA!!!! Da-i plansete, tipete si scandaluri, o catastrofa. Am stat de vorba cu scoala, profesoara, directorul , Schulpsychologe, etc, si dupa 2 luni a sarit clasa 1 si a intrat, la inceput de proba, intr-a 2a. Dupa o saptamana parca inflorise! Acum e in clasa a3a, a facut deci 2 ani intr-unul, si a iesit bine, dar putea fi si altfel...e cea mai mica din clasa, dar...e fericita! E groaznic pentru un copil cu chef de lucru sa se plictiseasca. De asta iti zic, ai grija, vorbeste cu gradi si cu un psiholog, Mara nu e un un caz singular, si eu trebuia sa imi ascult atunci instinctul, sa o dau mai devreme, caci SE PUTEA, sub forma "Kannkind" . Acum e totul ok, dar eu cred ca e mai bine sa fii de la inceput intr-o clasa, nu sa vii in mijlocul clasei a2a...nu sunt probleme, dar...Doamne prin ce am trecut! Un copil care nu mi-a facut niciodata probleme, cuminte si bun, sa iti declare deodata ca nu mai merge la scoala, si scorpion cum este, sa lupte si sa lupte..nu a fost usor! Dar, Doamne ajuta, s-a terminat cu bine, dar am avut norocul sa fie la o scoala f. liberala, unde a fost posibil sa sara o clasa-ceeace la f. multe scoli nu se poate. Cat depre scolile private, depinde unde si cum, eu iti recomand sa te interesezi bine de tot inainte, sa vorbesti cu parinti, sa ceri informatii si de la surse neutrale, ca nu toate tin ce promit... daca mai ai intrebari, nici o problema, daca te pot ajuta, cu drag o fac. Asa ca, dragelor,[pup][pup][pup] Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Pucku
La asigurarea de sanatate nu e necesara respectarea unei perioade de Kündigung - pentru ca parasiti tara! Pt Salmea vin si eu ca musca prin lapte pe aici, si noi am plecat din germania in canada definitiv, asa ca fiti atenti la asigurarea de sanatate sa fiti siguri ca atzi incheiat-o.A mea nici acum nu este incheiat contractul, am platit inca 6 luni in plus pana am inchis contul, binenteles ca a trebuit sa acoperim bani in banca mai intai.In fiecare luna ba le scriu mail, ba sun , zic ca inchid totul, nici vorba de bani inapoi si tot primesc mkailuri sau plicuri cu cecuri care trebuie completate sa-mi traga bani de asigurare. Deci aveti grija ce faceti. Pt taxe nu trebuie sa aveti neaparat cont in Germania, e mai avantajos ca-tzi alegi tu rata la schimb, sau ii poti pastra in Euro, dar ei tzi pot transfera si in viitorul cont din State bani, nu poti deschide cont in euro, dar tzi transforma direct in $ sa nu uiti sa va luati cate un cazier inainte de pplecare , e un mic interviu pt el, pe noi ne-a chemat din Franta sa-l facem , ca cica nu se putea face over the phone. Bafta in toate
Draga Puku, ai mare dreptate cu asigurarea medicala. Am rezolvat o gramada de probleme in timp util dar astia de la asigurare tot o intind si deja ,,facem cu nervii,,.Sfaturile tale sunt tare bune. Mai da-ne, le asteptam cu drag. Nu am inteles despre ce taxe e vorba. Poti sa ma lamuresti? E vorba de ,,einkommen,, pt. anul trecut sau altceva? Cum e viata in Canada fata de cea din Germania? Inca o data multumiri si numai bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Mirunda
Crystinne si Anca, 20.02.04 la 12:00h in Bonn in fata la Hauptpost? E bine? Mai vin si alte fete de prin Nemtia /Bonn/Köln??? Ma bucur sa ne intalnim!! Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Wow!!!! Vrei sa dam timpul inapoi????? [:D] Glumeam! [:D] Eu sunt de acord!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...