Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (3)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Mirunda
Pentru mamicuta dulce si Chrystinne: am gresit, sigur ca era 20.03 si nu 02!!! Ancuta, tu zici ca mai bine in timpul saptamanii, eu nu am nimic impotriva, cat mai am concediu. Deci atunci va propun vineri, 19.03 pe la 15,30-16h, tot la Hauptpost. E mai bine asa? Adevarul e ca si mie mi se pare mai bine in timpul saptamanii, dupamasa. Ce parere aveti? Cu drag, Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Fetelor eu sunt de acord in orice zi, dar va rog daca nu va este prea greu, sa ne intalnim ceva mai devreme.Adica in jur de 13:30 (eu termin cursurile la 12:45 si nu prea am ce face pana la 16 fara sa cheltui bani prin magazine [:D]) Dar daca nu e o ora potrivita e ok, poate chiar si mai pe seara ar fi o idee 18-19:00 (daca nu e o problema cu copilasii vostri).In sfarsit, oricum ar fi, eu fiind fara copii as putea sa ma adaptez la programul vostru. Asa ca daca nu merge propunerea mea, o lasam asa cum ai propus Mirunda. Cum este cu Roxana? Parca vroia sa vina si ea dar era copilasul bolnav. Cum ii merge Roxana? Ohhh fetelor... astazi e soare aici. Nu pot sa cred! Sper ca va tine vremea asta pentru ca m-am saturat de frig si cer intunecat.Mi-e dor sa stau in iarba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
camelia-daniela, poti sa imi dai te rog mai multe detalii despre asigurarea aia pe care ati facut-o voi pt copii? Am fost alaltaieri la Sparkasse (lucreaza cu Bayern Versicherungen)si desi am tot intrebat de una de alta, asig. pt copii, sparen, etc.etc., nu mi-a spus nimic de genul asta, doar Unfallvers., Zusatzkrankenvers. si altele. papadie, cum e cu ofertele alea de la Volksbank? La firma, sotului i-a facut o "Direktversicherung" care suna ceva de genul a ce spui tu, adica 5 ani (acuma cica s-a modificat de la 7 la 5) nu ai voie sa te atingi de ei, daca pleci din firma nu mai e valabila, pierzi tot. Cica e ca sa ramai mai mult de 5 ani intr-o firma, daca pleci dupa 5 ani, firma urmatoare continua "opera", acolo trebuind sa ramai iarasi 5 ani si tot asa. Blancas, imi pare rau de ce s-a intamplat, nenorocitii aia au pus o luma intreaga pe jar. Nici nu-mi vine sa ma gandesc la spaima prin care ai trecut. Dar ma si bucur ca s-a termninat cu bine. Cica toate sagetile se indreapta spre Al Qaida, ca "rasplata" la participarea Spaniei la actiunile din Irak. ce sa mai ziz... atata stiu atata fac [:(] O duminica placuta tuturor! Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[iartama][iartama][iartama]Vai de neuronu' meu nacajat...lecitina iau ca sa ma tzin de promisiuni in timp :-) Tina du-te la banca ta locala (in cazul nostru Volksbank) si roaga-i sa-ti explice care-i treaba cu banii pe care-i poti lua de la stat. Sunt vreo 3-4 moduri intre care doar unul are compania implicata (si asta numai daca compania ofera aceasta optiune) restul de moduri sunt doar intre tine si stat. In cazul contractului cu compania exista o suma maxima pe care o poate depune compania (in functie si de salariu) in cazul nostru ar fi insemnat 25 de euro compania, 25 de euro noilunar (acest cont este, teoretic, pentru o cheltuiala imobiliara- imbunatatiri, reparatii, moving...orice se leaga de casa). In cazul celuilalt contract poti pune tu o suma lunara si pina la 86 de euro pusi de tine statul va pune la fel. daca vrei tu sa pui mai mult n-ai decit insa suma max pe care o va depune statul este tot 86. Limitele astea depind de categoria in care te incadrezi. Contractele se deruleaza prin banca ta locala dar au "antetul" Schwäbisch Hall. Tu, teoretic, poti depune toata suma echivalenta pt 7 ani (partea ta) de ex. ca sa poti inchide contul dar statul nu va pune restul de bani (statul depune totdeauna doar o suma maxima pe luna). Insa poti pune 7.000 de euro de la inceput si ca sa ai o dobanda mai mare (contractele astea oricum au dobanda mare) deoarece dobanda CRESTE proportional cu suma despusa. Papa juma de neuron calare pe juma de iepure skiop[iartama]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetiliiiiii, Tocmai am cistigat e-bay-licitatia cu cei 4 maimutoi Teletubbies,adicatelea 8,51euro toti 4(spune ca-s ingrijiti,spalati,etc)plus 4,10 euro transportul.Afacere,nu?[bis][bis]. Cind a venit sotul cu copilul de la plimbare,s-a minunat...mi-a zis ca nu crede ca-i 100%afacerea buna dar vom vedea cum se prezinta maimutoii cind ii primesc,daca-s vechi si uritei nu-i bai,mai caut altii. [pup]Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina dragä, nouä ne-a recomandat-o un makler al nostru pe care il cunoastem de multi ani de zile. El o numea atunci Rentenversicherung Pfiffikus mit Dividendenverrechnung. De aceea se terminä la 65 de ani, dar cum ti-am mai spus din Dividende se reduce Monatsbeitrag-ul de la an, la an si asa, cind au copii ca. 30 de ani, acesta este de ca. 18 DM ( dupä calculatia in DM de atunci ) Dupä 5 ani ai un Rückkaufswert al acesteia, pt cä, pinä atunci isi trage asigurarea cheltuielile ei...dupä acesti 5 ani, incepe sä "lucreze" asigurarea pt. tine. Calculul final este urmätorul: Einzahlung = 24.841 DM; Rente = 7.814 DM; Kapital = 1.222.000 DM. Din dividende ( cistigul pe care il face ) se reduc aceste Beiträge lunare si o parte se trece la cistig. Suma de mai sus este valabilä de cind are copilul 1 an...la mine sunä cam asa: Anul nasterii = 1991; garantierte Monatsrente = 897 DM; gesamte Monatsrente = 4.422 DM; garantierte Kapitalabfindung = 196.951 DM; gesamte Kapitalabfindung = 751. 024 DM. Asta este pt. Anne-Marie...pt. Alex, care este näscut in 1989 este ceva mai putin...637.652 DM. Noi sintem la Stuttgarter Lebensversicherung ( asa o numesc ei, de fapt, cind ne mai scriu o datä, la un an, ce cistig a avut asigurarea ). Cam atit... Pupici de la Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

papa, cred ca e tot un fel de pensie sau ceva de genul asta, am sa intreb si va spun daca aflu ceva interesant. cami, mersi mult. Hei, ce de bani o sa aiba copilasii tai:) N-ai vreunul de-nsurat?:)) Sau de maritat ca eu tot pereche:) Acuma serios vorbind eu cred ca ati facut o treaba buna cu asigurarea asta, uite ca anii au zburat si nu chiar de pomana. Bravo voua, tot respectul! Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Tinatache si Päpädie, voi cred ca povestiti de "Vermögenswirksame Leistungen", asa se cheama acest ajutor de la stat, dat prin Arbeitgeber in parte. Puteti gasi informatii de exemplu la http://www.mdr.de/geldanlage/wie-und-wo/377136.html sau daca dati "Vermögenswirksame Leistungen" pe Google o sa gasiti si mai multe chestii. Si eu am asta, din 2000, platesc eu o parte, Arbeitgeber-ul o parte, si peste 7 ani poti lua un credit cu dobanzi mici, dar care trebuie folosit pentru casa, renovat, etc...Se mai poate compara cu un "Bausparvertrag" , folosit tot pt. a aduna bani pt. casa/constructie/renovat. Draga Cristina, eu am facut pt. Mara un fel de "Ausbildungsversicherung", sub acest nume gasesti deasemeni f. multe informatii pe Google. Draga Chrystinne, Anca si Roxana, ce parere aveti atunci de vineri, 19.03 la ora 14? Sper sa reusesc sa o iau pe Mara de la scoala si sa ajung cu trenul in Bonn, nu am nimic impotriva sa ne intalnim mai devreme, dar prea devreme nu pot, ca are Mara scoala. Draga Roxana, ma bucur ca vii si tu, te rog sa ma scuzi ce te-am omis din mesajul precedent! Ce mai face puiul tau, cum se simte? [pup][pup][pup] Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Mirunda
. Draga Chrystinne, Anca si Roxana, ce parere aveti atunci de vineri, 19.03 la ora 14? Sper sa reusesc sa o iau pe Mara de la scoala si sa ajung cu trenul in Bonn, nu am nimic impotriva sa ne intalnim mai devreme, dar prea devreme nu pot, ca are Mara scoala. Draga Roxana, ma bucur ca vii si tu, te rog sa ma scuzi ce te-am omis din mesajul precedent! Ce mai face puiul tau, cum se simte?
Ok, eu sunt de acord.In masura in care pot imi ajustez programul si daca una dintre voi nu poate. Roxana cum se simte cel mic? Poti veni si tu? Ne-ar face placere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai fetelor, imi dau lacrimile, cred ca in mesajul precedent m-am exprimat gresit, vroiam sa spun ceva de genul, vreau si eu sa vin sau mai bine zis, ah ce as veni si eu, dar din pacate distanta ma omoara si mai am si serviciul pe deapupra. As veni cu cea mai amre palcere, as zbura pana la voi, sa va strang in brate si sa va spun ce dragi imi sunteti si ce ma ungeti la suflet cand va citesc mesajele, dar nu pot. Acum imi e ciuda de mor si imi plang de mila ca nu pot veni. Vreu si eu dar nu pot! - cred ca asa trebui a sa ma pronunt. Scuze daca v-am incurcat si/ sau deranjat. In alta ordine de idei, multumesc pentru intrebarile si grija despre Lucia. Acum e mult mai bine, e vesela, jcuausa si mereu dornica de ghidusii, deci nu cred ca mai e bolnavioara. Va pup ca trebuie sa o culc si revin mai tarziu. Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...