Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

dureri de burtica


Recommended Posts

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna, Siminna! Sunt o proaspata mamica de 4 luni si am avut o sarcina cat de cat usoara. Intr-adevar, aveam dureri la inceputul sarcinii, dar si greturi cat cuprinde. Este absolut normal, nu trebuie sa te impacientezi! Sanatate multa! Pupici, Adriana si Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/bbcloanta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Siminna, durerile sunt ceva normal in timpul sarcinii in sensul ca deja foarte multe femei le experimenteaza si cu toate astea duc sarcina la bun sfarsit. Cauza acestor dureri poate insa fi foarte diversa. Eu anul trecut am avut dureri timp de o luna din sapt 7 incolo. In final in a 11-a sapt am pierdut sarcina. Am scormonit problema si-am intors-o pe toate partile, am citit cat am putut si am intrebat mereu in stanga si-n dreapta. Concluzia la care am ajuns? De cele mai multe ori e foarte greu de depistat cauza acestor dureri si tot la fel de greu sa poti sa schimbi ceva in cursul sarcinii tale. Singurul lucru pe care-l poti face este sa te relaxezi si sa speri ca totul decurge cum trebuie. dar pe langa asta du-te la medic si el iti poate recomanda progesteron ca sa reduci cat mai mult riscul unui avort spontan (atat cat se poate) si no-spa ca sa scapi de dureri. Progesteronul este singurul care mai poate da o sansa pastrarii sarcinii, dar nu intotdeauna. Nu vreau sa te sperii, durerile tale pot fi banale asa cum le-au avut si alte fete, dar pot fi si prevestitoare de avort. Du-te la medic, el e cel mai in masura sa te sfatuiasca. Mai e o chestie, daca faci un ecograf se poate constata eventual ca ai o mica dezlipire partiala a sarcinii, sau ca sarcina nu e pozitionata corespunzator, lucruri care se pot remedia de regula, deci fa si un ecograf ca sa elimini macar o parte din ipotezele care ar putea sa-ti provoace tie aceste dureri. Chiar daca sarcina e mica si nu se vede mare lucru pana la 6 sapt., dar macar poti constata o dezlipire partiala sau o pozitionare gresita. O sarcina plasata jos, aproape de colul uterin intotdeauna da nastere la dureri. Sanatate multe si bebe la fel de sanatos. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 5 sapt. si 5 zile DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit ca in general durerile nu sunt ceva normal in sarcina. Mai exact doctorul Lemnete in revista mami spunea ca sarcina nu doare. Din ce am citit(ca nu am patit asa), am inteles ca in primul trimestru poate apare o tensiune in abdomenul inferior in perioada in care trebuia sa vina ciclul. Apoi apar mici dureri datorate intinderii ligamentelor care sustin uterul odata cu cresterea varstei sarcinii(ca niste bazaieli inspre zona inghinala)(pe astea le-am avut). Alte dureri sunt cele de mijloc sau de burta insotite de intarirea burtii si ele semnifica de obicei contractii(dupa cum am aflat si eu cand era cat pe ce sa pierd sarcina). Deci e f imp sa aflii ce se intampla! Mergi si discuta cu medicul tau pentru ca de obicei se rezolva dar numai medicul te poate ajuta. Cu drag, [pup] [mamica]Andreea & [copil] Octaveatza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

samina, in primul rand felicitari, sarcina usoara si un bb sanatos. mie imi spunea dr,care mi-a salvat de cateva ori sarcina ptr ca am avut probleme, ca nici o durere nu e normala ci trebuie comunicata medicului.nu cu stress si impacientare dar trebuie verificat daca totul e ok.vei vedea ca daca faci asta vei sta si tu linitita.mie mi-a dat ptr aceste dureri Duphaston. pupicei cristiana si bb Theodora Alexia http://photos.yahoo.com/thea_alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simina, cel mai bine e sa mergi la medicul tau , sa stabileasca el care e cauza acestor dureri. Si eu am avut dureri la inceputul sarcinii, pana prin sapt. 9, insa cand au aparut am mers la doctor care mi-a facut eco si mi-a dat sa iau Duphaston si No-Spa, si mi-a dat concediu medical. E mai bine sa ai grija e tine( chiar daca exageram cateodata), decat sa apara complicatii. Si acum am dureri, insa mult mai mici, si senzatia de intindere(care e din cauza ca se intind ligamentele care sustin uterul).Acum au inceput si durerile de spate(remediul e sotul meu, care imi face masaj in fiecare seara)... O sa vezi ca va fi bine, insa du-te si vorbeste cu medicul tau intai. Sarcina usoara si pupici Ioana si bb mic( 11 sapt)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iubitelelor, va foarte multumesc. Am fost la medic, ea mi-a zis ca mai doare sarcina in primul trimestru...asta e, nu stiu ce sa zic. Mi-a zis sa fac eco, dar abia peste 10 zile sint programata. O sa mai vad atunci ce se petrece. va pup dulce simina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...