Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Helbi, eu am rezidenta olandeza si pasaport romanesc si calatoresc oriunde in UE fara nici o problema. Nu ai nici o problema in situatia ta, nimeni nu te va intoarce inapoi. Am fost si eu in Germania, Austria, Belgia, Italia si nicaieri nu am avut probleme cu rezidenta olandeza si pasaport romanesc. Nu pot sa-ti dau info. despre A-dam, nu cunosc prea bine orasul, eu locuiesc in Haga. In aprilie sunt lalelele, narcisele, zambilele si alte flori inflorite la Keukenhof(si pe campuri in zona Lisse, unde se afla de fapt si acest parc Keukenhof), oricum ai ce vedea chiar daca nu sunt toate florile inflorite(acolo sunt mai multe specii de flori si nu infloresc toate in acelasi timp) sunt patru sere amenajate foarte frumos cu flori care infloresc si rezista numai la o anumita temperatura, zeci de specii de orhidee, e foarte frumos. Da o cautare pe Google dupa Keukenhof, zona Lisse, poate gasesti acolo hoteluri mai bune decat in A-dam -parerea mea ca hotelurile ieftine din A-dam nu au conditii foarte bune-si poti calatori cu trenul pana in A-dam pentru a vizita orasul, sunt distante foarte scurte, iar biletul de tren nu este foarte scump. Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns
nu stiu de ce helbi dar asa este.asta in cazul in care mergi cu avionul, inca o data ma repet CU AVIONUL si avand pasaport romanesc tot vei fi intrebata cu ce treaba in olanda si unde vei sta. si pt ca esti femeie si vei fi cu un copil mic. si pt ca se face din pacate trafic de persoane si pt ca din pacate romanii si romancele sunt in categoria "marfa" de multe ori. sfaturi mai multe eu nu mai am ce sa-ti dau dar eu sunt casatorita cu sotul olandez de la 19 ani si tot nu m-ar lasa sa merg singura cu copil mic in amsterdam la plezneala si sa-mi caut cazare. dar poate suntem noi mai fricosi. nu ca l-as pune eu pe NU in fatza dar oricum cand te duci in necunoscut si cu bebeu macar sa ai pe cineva acolo sa te indrume putin. prietena ta cu escala: nu stiu daca in 8 ore poate sa ajunga sa viziteze amsterdamul, iarasi mi se pare fantasma(din nou imi cer mii de scuze), dar pana iese din aeroport, pana ajunge in amsterdam propriu zis, pana una alta, uite asa ii trece timpul, si apoi schiphol e un aeroport unde trebuie sa te prezinti cu 2 ore inainte altfel pierzi "trenul". inca odata eu doar am incercat sa te indrum putin. numai bine helbi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, la fel ca si Slakje spun si eu, prietena ta are prea putin timp la dispozitie ca sa poata savura ceva prin A-dam. Oricum din Schipol trebuie sa ia trenul pana in A-dam,sunt cam 15 km pana acolo. Aeroportul este foarte mare si frumos, adaposteste zeci de magazine, nu cred ca se va plictisi. Cu siguranta nu se va plictisi! Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, multumesc mult, mult, mult! Am sa dau o cautare Dana cu google sa vad ce gasesc. Mi-a mai trecut asa acum prin cap, ca daca tot nu fac decat vreo max. 4 ore cu trenul pina in Amsterdam, as putea sa vin intr-o dimineata si sa plec seara inapoi? Ar fi periculos si in plina zi sa vin doar eu cu fetita? Eu vreau sa vad cite ceva din oras si "florile" si o mica plimbarica pe canale.......desi am fost in Venetia si nu cred ca ceva se compara cu o plimbare cu gondola acolo:-)! Dana, am o fosta colega care pe 27 martie vine la o conferinta la Haga. Ce ar fi interesant de vazut acolo? Probabil ca ea timp liber va avea in acel weekend. Chiar imi zicea ca i-i pare rau ca va pleca singura, ca in grup e altceva. Asa. daca tu imi zici 2-3 cuvintele macar i-i spun cam ce sa vada in timpul pe care i-l are la dispozitie. Va pup Ralu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

helbi la olanda merita vazut orice. :) e o tara foarte frumoasa. cred ca ziua nu e pericol, nu, de ce daca ai grija. zona pentru turisti din amsterdam e cea mai urata si singura pe care eu nu as vizita-o mai ales cu copilul. dar asta tine de gusturi si preferinta personale. vacantza placuta si ai grije de tine, ne ti la curent cum a fost mini vacantza, da?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pup] helbi....te rooooggggg, nu ma fa sa-mi para rau. nu vroiam sa-ti stric bucuria am zis doar sa ai grija. chiar tu ai zis ca ai degand sa mergi cu trenul, nu cu avionul deci no problem dintr-un anumit punct de vedere. in rest grija multa intr-un oras pe care nu-l cunosti asta daca ramai peste noapte si nu ai cazare asigurata la sigur. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistita......eu iti multumesc ca te-ai gindit sa ma pui si mai bine in "garda". Daca nu gasesc cazare, ori vin dimineata si plec seara si vad cit se poate vedea in citeva ore, ori amin spre vara....Oricum sper sa ajung sa vad putin din Olanda si pina la A-dam nu fac chiar f. mult. De-asta ma si gindeam macar sa vin dimineata si sa plec seara. Nu stiu insa ce as putea si cit as putea sa vad in acest timp. Eu, asa cum am spus, vin cu trenul. Din ce am vazut eu pe harta, gara e relativ aproape de centru sau chiar in centru. Sa vedem, poate gasesc ceva sigur...... Pupici Ralu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helbi, chiar nu are de ce sa-ti fie frica! Sunt absolut convinsa ca nu vei bantui orasul cu un copil de 4 ani la 12 noaptea! Nici n-ar rezista sa-l plimbi atat. In zona turistica se circula pana la ore tarzii din noapte ca si ziua. Sunt convinsa ca nu vei ajunge in "cartiere gen Pantelimon". Gara este in centrul orasului, ca-dealtfel toate garile din Olanda. Politia este mai mult decat prezenta si daca vrei sa vii aici cand ziua se mareste este inca lumina pana la ora 10-11 seara. Trebuie numai sa ai asigurata o cazare si sunt iar absolut convinsa ca nu ai sa vii aici fara sa ai ceva dinainte pregatit. Eu zic ca mijlocul lui aprilie este ideal pentru campurile cu lalele si parcul Keukenhof. Acest parc nu este deschis toata vara, aprilie-iunie este cel mai bine de vizitat. Sugestii pentru prietena ta? Pai sa nu rateze Madurodam-ul, este Olanda in miniatura, adica cele mai importante obictive turistice le vei gasi in acest parc care pastreaza toate aceste obiective in cele mai mici detalii dar la scara redusa. Apoi o plimbare la Scheveningen, la malul marii unde este o faleza lunga si frumoasa, cinema, cazinou, un hotel foarte cochet, restaurante, magazine. Centrul Hagai cu cladirea dominanta a Parlamentului, Primaria si Biblioteca, Muzeul Mauritius, Palatul Noordeinde, stradute cu foarte multe magazine. Cred ca este suficient pentru un weekend. Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...