Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Dana, multumesc mult. Am sa-i fac copy-paste prietenei mele ca sa stie ce merita sa vada in Haga. Cit despre mine, in mod sigur nu vin fara sa am ceva asigurat. Nu sunt o fire aventuriera. Nu as face asta nici daca as fi singura, dar cu un copil dupa mine?? As fi vrut sa vin de Paste pt ca erau mai multe zile libere, dar o amica m-a intrebat daca totusi as gasi ceva deschis acolo, ca de ex. in Germania totul e inchis pe 9 si 12 apr. Nu acelasi lucru se intimpla de ex. la Paris, unde de Paste e absolut totul deschis.....Deci, cum e pe-acolo de sarbatori??? Sper ca nu va "innebunesc" cu atita intrebari, dar daca tot e sa vin, macar sa pot vedea cite ceva. Nu ma intereseaza magazine si muzee desi as vrea sa vad, probabil ca in afara de unul maxim doua, in care credeti voi ca ar rezista si copilul, nu am cum sa vad. Ralu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salut Helbi si scuze ca nu am mai intrat zilele astea pe net! Am intrebat acum de cele doua hoteluri, prietenul meu a spus ca Hotel de la Haye e ok, nu e foarte aproape de Gara (ajungi insa direct, in fata garii iei tramvaiele 1, 2 si 5 si te lasa in fata hotelului in 10 minute), dar e in mijlocul zonei turistice, se ajunge usor oriunde si pare decent. Celalalt, nu era sigur dar a spus ca ii pare orientat spre clienti gay... El mi-a mai dat un link, m-am uitat si au acolo oferte speciale si reduceri, pentru orice perioada. Site-ul este www.bookings.nl, el a zis ca acolo poti sa gasesti cel mai ieftin un hotel... Te pup si bafta la cautat, sper sa mai arunc un ochi zilele astea si sa mai revin cu informatii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ralu, cu pasaport romanesc si document de atestare a rezidentei in Germania nu ai treaba cu nimeni. Olandezii pricep germana foarte bine si nu-ti va face nimeni necazuri. Avion sau tren. Te pot intreba politicos ce faci si atat. Evident insa ca sa poti circula cu fetita fara taticul ei trebuie sa ai un document cum ca tati e de acord sa pleci cu ea. Si o copie dupa pasaportul taticului. Dar asta-i general valabil la orice granita. Apoi Amsterdam-ul e un oras colorat e drept si multi olandezi il considera atipic. Dar nu te papa nimeni. E prea turistic orasul si-i plin ochi de politie. Daca vrei poti sta in alt oras, desi mie nu mi-ar fi frica sa stau in A-dam cu fetita mea. Legaturile cu trenul in Olanda sunt ca si cu autobuzele in alte tari. Eu in Olanda nu as recomanda cuiva sa stea in Rotterdam, dar in rest orasele mari sunt ok. Evident, daca nu-ti cauti necazurile cu lumanarea cine stie prin ce zona ne-turistica. Adica eu din Eindhoven am legaturi cu Amsterdam-ul la fiecare jumatate de ora. Altfel legat de Keukenhof: Anul acesta e deschis intre 25 martie si 20 mai, 08:00 - 19:30 (ultima intrare la 18:00). Cum au zis si altii mijlocul lui aprilie e in general cel mai bun. Dar flori frumoase au mereu. Daca nu ma insel aveau si toamna o expozitie. Se poate ajunge direct de la Statia NS (de tren) Leiden Centraal cu autobuzul 54 (Keukenhof Express) sau cu un treitaxi.Pentru bus OV-reisinformatie 0900-9292 (Euro 0,50 p.m.) Treintaxi-ul (http://www.treintaxi.nl/) e o inventie olandeza superpractica. Platesti un pret fix, iei bilet din gara ca pentru tren.. e cativa euro doar si conditia e sa astepti macar 15 min dupa altii care ar vrea aceeasi directie. Merge doar de la o adresa privata la statia de tren si reciproc. De asemenea nu neglija Kinderdijk-ul. Pozele noastre nu-s scanate deci uita-te la cele oficiale: http://www.kinderdijk.nl/Summer.htm, http://www.kinderdijk.nl/PICTURES.htm... si-ti garantez ca ale mele sunt mai frumoase:):):) In plus vizitarea nu costa nimic. Doar daca vrei sa intri intr-una sau sa te plimbi cu barcuta pe canale costa... si acum cativa ani era o suma ff. rezonabila. Se poate ajunge cu bus-ul din garile centrale din Rotterdam, Dordrecht sau Utrecht. Detalii la http://www.kinderdijk.nl/DIRECT/webdir_howtotravel-public.htm Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helbi, nu te speria ca nu e Amsterdamul atat de periculos! Stiu ca pentru cei care locuiesc in Olanda intr-un orasel idilic pare asa, asa a fost de fapt si pentru mine la inceput dar...doar pare! Normal, e un oras mare, multicultural, si plin de turisti pe deasupra, dar nu te mananca nimeni... Daca te plimbi seara singura pe stradute, normal ca esti acostata, dar asta se intampla si in Bucuresti, nu? In rest, mai ales de vreun an, e politie peste tot, poti sa le ceri ajutorul oricand. Cei de care trebuie sa te feresti sunt cei incearca sa-i jefuiasca pe turisti, gen: cei care incearca sa te "ajute" langa bancomate, sa schimbe bani fara autorizatie, soferi de taxi (oricum e scump si nu se merita, transportul in comun e super in centrul Amsterdamului), cei care intra in vorba cu tine si arata mai ciudat, cei care se dau drept politisti si iti cer bani(yeah, right, ca si cand politistii olandezi ar face asta vreodata)... Sincer, mie mi se pare ca trebuie sa fii mai atenta la biciclete si tramvaie decat la oameni!Tin minte in primele mele zile aici, am fost si eu dezorientata de multe ori, si am mblat si singura prin oras, si nu mi s-a intamplat nimic! Parerea mea ca daca asta e singura problema, nu ai de ce sa iti faci griji!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...