Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un inceput in Italia


Recommended Posts

CameliaS, cu ironia ai inceput tu. Asta conteaza mai putin. Vroiam sa iti zic ca eu sunt oricum adepta exprimarii parerilor chiar in contradictoriu. Doar ca tonul face muzica![;)] In rest ma bucur sa mai intalnesc un coleg! Apropo, lucrezi ca ec? Poti sa imi spui mai multe?, despre serviciu evident... Poate pe pm. Ce zici? Hai, mei, descreteste-ti fruntea odata! Doar mi-am facut mea culpa!Ok? Oricum, sa iti traiasca BB si da, sigur ca vreau sa imi spui si despre nastere si toate cele! De cand esti aici? Angelo, sigur ca ai dreptate si ca exista si parti bune in Italia, daca am considera si numai faptul ca ne e mai bine decat in Romania si ar fi suficient. Altfel ne-am lua coada la spinare, nu? Sunt muuulte lucruri pt care ii admir, dar nu inseamna ca pt restul trebuie sa inchidem ochii... ma insel? Oricum vom intalni si bune si rele peste tot! [pup]tuturor si pace, da? Simona_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 161
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Deci fara suparare datele de la UNESCO,in 2001 in Italia analfabetismul era de 0,2% ,iar in Romania era de 0,4% asa ca gata cu discutia asta Haideti mai bine sa ne spunem unde sant locuri frumoase de vizitat, ca noi santem mai "drumari", ne place ca sambata si duminica sa fim plecati in locuri noi rade,ca maine poate sa fie si mai rau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul si primul rand unul dintre locurile pe care le-am vazut mai demult dar care mi-a placut mult este MInitalia,este la30 km. de Milano langa Bergamo,Fantasy World,Minitalia,un loc minunat,pt.cine nu a fost, este reprodusa in miniatura toata Italia ,este o peninsula de aproximativ 500 m cu carari pe care te poti plimba pt. a admira operele arhitectonice,ale Italiei,de exemplu gasesti: Domul,Turnul din Pisa,...clairile au o inaltime de cca.1m sant f.bine reproduse,se vede in zona Napoli,Vesuviul, sant reproduse marile autostrade,linile ferate cu trenule care functioneaza,e minunat,dupa ce se viziteaza aceasta parte se ajunge in zona parc de distractie,bine amenajata,este si o zona cu magazine din toate provincile Italiei si un frumos acquario, Si daca tot am vb. de acquarii:trebuie sa amintesc de acquario di Genova:Exceptzional!,daca mergeti sa vedeti neaparat si filmatul tridimensonal(pe mine ma dat gata), Gata pe astazi ,acum am o rugaminte la voi are cineva dintre voi melodia :La rondine de Mango,ca imi place f.mult si as vrea sa mi-o trimiteti si mie,grazie rade,ca maine poate sa fie si mai rau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciao fetelor,si bine v-am reintalnit!!!!! Bine ai venit printe noi Aditeo,si tu Camelia,ma bucur foarte mult ca se mareste si "familia" noastra a romancelor din Italia. Simona,iti doresc drum bun si te astept cu mare drag!!!!!!! Mariangeli,am fost si eu la acvariul din Genova,este o adevarata minunatie,ar fii foarte multe locuri frumoase de vizitat in Italia.In ziua in care am fost la Genova am mers si la Palatul rosu,unde era si o expozitie de pictura,erau exponate de Caravaggio,Van Dyck.Acum in aceasta perioada am inteles ca tot la Genova,dar in Palatul Ducal-Apartamentul dogilor,va fii expusa pictura de Rubens pana pe data de 11 Iulie.Daca iti place pictura,vor fii si exponate de Veronese,Tiziano,Gentileschi. Va pup,si un sfarsit de saptamana cat mai placut, Amorena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, fetele :) In Italia eu recomand Bologna, este un oras superb, arhitectura este deosebita, orasul este foarte animat, ce sa mai, mi-a placut. Inafara de asta, Venetia merita o zi de plimbari pe stradute si pe canalele ei, daca se poate si cu gondola, dar ea e scumpa rau... e bun si vaporetto. Roma noi am vazut-o pe fuga, trebuie citeva zile acolo ca sa va invirtiti printre atitea monumente si fintini superbe :) Dar poate ca nu despre asta era vorba? Toulouse, la ville rose [roker]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Ieri am fost la slujba la biserica ortodoxa din Milano;am mers pentru ca ieri au fost Rusaliile si am vrut sa-l duc pe Teo ca sa vada si el cum este. Am stat o jumatate de ora pentru ca era plina ochi biserica si nu se respira de atata lume,Teo a fost cuminte si continua sa-mi spuna "canta" pentu ca auzea preotul si corul. A fost super mai ales pentru ca erau maramuresence imbracate cu costume nationale !!!!!!!! Apoi am facut cunostinta si cu o romanca care era acolo cu fetita si am descoperit ca locuieste aproape de mine....o zi super pentru contacte... Voi ce ati facut ieri(in zona mea Rusaliile sunt o sarbatoare foarte importanta;se imparte la biserica si la cimitir;am amintiri asa de frumoase de cand mergeam cu mamaie la cimitir de Rusalii) ADINA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor. As avea o rugaminte la voi:sa-mi spuneti si mie daca o mamica romanca naste in Italia si are acte atat ea cat si sotul primeste pentru copil vreo suma de bani de la stat, asa cum este la noi alocatia. Fratele meu este de 7 ani,iar cumnatica de 3 ani.Amandoi au acte dar le este tare frica sa faca un bebe. Va multumesc si mult succes. PS Am fost si eu anul trecut in vizita in Italia(Venetia,Torino,Florenta si Roma)si am rams f impresionata. Margot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Margot
Buna fetelor. As avea o rugaminte la voi:sa-mi spuneti si mie daca o mamica romanca naste in Italia si are acte atat ea cat si sotul primeste pentru copil vreo suma de bani de la stat, asa cum este la noi alocatia. Fratele meu este de 7 ani,iar cumnatica de 3 ani.Amandoi au acte dar le este tare frica sa faca un bebe. Va multumesc si mult succes. PS Am fost si eu anul trecut in vizita in Italia(Venetia,Torino,Florenta si Roma)si am rams f impresionata. Margot
Nu am prea inteles de ce le e frica sa faca un bb... As avea nevoie de mai multe detalii pentru a putea da un raspuns cat mai complet. Daca vrei trimite-mi un PM si iti spun tot ce stiu. Camelia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult Camelia. Imi cer scuze daca n-am fost destul de explicita.Le este frica fiindca cresterea unui copil in Italia implica multe cheltuieli(lapte,pampers,hainute...........). SAu mai bine spus cat ajung cheltuielile cu cresterea unui copil in Italia, incluzand de toate. Multumesc Margot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...