Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Un inceput in Italia


Recommended Posts

Margot,daca lucreaza amandoi au dreptul la asa numitul assegno mensile care este calculat in functie de salariul ricevut cu un an inainte,de tipul daca anul trecut ai avut un venit anual(C.U.D. ,730 ,740) pana in 11697,13€ assegno lunar va fi de 130 € ,la un venit anual pana in 14474€ assengo va fi de 114 € si tot asa scade daca creste venitul,la un venit de 25580 € anual va fi de 25 €,asa ca sa vada ei si sa stii ca daca lucra in 2 nu cred ca e cazul sa se sperie asa ,e drept laptele e scump ,dar nu e asa scump ca in tara,pampersul e scump dar gasesti oferte,discuonturi, cred ca ei trebuie sa isi faca calculele si sa hotareasca. Adina scuza-ma dar nu stiu din ce parte a tarii esti?Eu ieri am exersat condusul masini ca se apropie examenul,iar dupa ce l-am enervat bine pe al meu sot am mers la niste prieteni ca sa ne odihnim (si sa ne calmam),am mancat acolo si am ajuns tarziu acasa ..Pana nu termin cu scoala de soferi nu fac altceva duminica de cat ma invart prin Corsico cu masina si il enervez pe sotul! Camelia ,am inteles ca ai si tu un micut ,sa-ti traiasca si sa ne povestesti despre el Amorena dar cand se termina mama alea trei luni ,ca noi asteptam nunta!(nu da cu rosii,fa mai bine bulion) rade,ca maine poate sa fie si mai rau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 161
  • Creat
  • Ultimul răspuns
fetelor va salut ! Angela ,auzi ca nu se mrita acum...n-are curaj!(amorena ,mai glumim si noi) Camelia te salut!Eu am nascut aici si munceste numai sotul;nu primim nimic de la stat ,dar nu conteaza ..si cu 100 euro in plus ,nu se schimba mai nimic.Cand vrei sa ai un copil il ai si basta ,mai ales cand amandoi parintii muncesc... Chiar daca munceste numai sotul ,nu-i lipseste nimic baiatului rodika
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi sant cu chef de ordine si curatenie ,deci facem recensamintul:(ca vreti, ca nu vreti) Aditeo- Milano- Slatina Amorena-Dresano(Mi)-Deva Camelia-Firenze-Galati Mariaangeli_que-Corsico(Mi)-Turda Rodika-Torino-Bucuresti Simona-Udine-Deva Astept completari,(cauza lipsa mea de informatii),iar daca am gresit cand ma vedeti ma puteti trage de urechi,santem cam putine...dar bune... rade,ca maine poate sa fie si mai rau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult fetelor, am inteles. Vroiam sa stiu mai mult pentru mine, de ce le este asa frica sa aiba un bebe.Le este frica ca nu vor mai putea sa puna bani deoparte fiindca fratele meu desi este de 7 ani in Italia , tot in Romania vrea sa se intoarca. Mult succes in continuare. Margot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Margot eu pot sa-ti spun din esperienta ca un copil costa in Italia cat costa si in Romania,adica daca decizi sa ai un copil si vrei sa pui si bani deoparte la una din ele trebuie sa renunti. EX.eu am un baiat de 19 luni,castigam 2000 euro lunar din care 600 platim asilo nido(caminul)30 doar pampers plus haine(un costumas costa in jur de 10 euro)plus mancare(pentru el cumparam carne biologica care costa mai mult);doctora pediatra o avem de la stat,dar nu vine acasa daca Teo e bolnav asa ca trebuie sa chem o pediatra privata=80euro vizita.mentionez ca haine si jucarii am primit de la prieteni care au copii mai mari decat al meu. Eu cred ca daca vrei sa-i oferi esentialul trebuie sa renunti la multe lucruri tu ca parinte. Noi am renuntat la multe lucruri de cand s-a nascut Teo,dar nu-mi pare rau. ADINA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Margot
Multumesc mult fetelor, am inteles. Vroiam sa stiu mai mult pentru mine, de ce le este asa frica sa aiba un bebe.Le este frica ca nu vor mai putea sa puna bani deoparte fiindca fratele meu desi este de 7 ani in Italia , tot in Romania vrea sa se intoarca. Mult succes in continuare. Margot
Este adevarat ca un copil costa dar nici chiar atat de mult incat sa-ti fie frica sa-l faci. Eu sincer nu cred sa fi cheltuit foarte mult in primele 6 luni. Daca alapteaza la san pana la 6 luni iti trebuie doar pampersi si hainute. Cum ti-au mai spus si celelalte fete, aici fac multe oferte chiar si la Pampers , dar daca vrei sa cheltui mai putin sunt si mai ieftini. Hainutele costa dar ar putea sa le cumpere din Romania ( daca sunt mai ieftine, sincer nu stiu ). Daca muncesc amandoi legal ( deci au un contract de munca ) asa cum ti-a spus si mariaangeli au dreptul la asa zisele "assegni di maternita" . Camelia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mariaangeli_que
Azi sant cu chef de ordine si curatenie ,deci facem recensamintul:(ca vreti, ca nu vreti) Aditeo- Milano- Slatina Amorena-Dresano(Mi)-Deva Camelia Mariaangeli_que-Corsico(Mi)-Turda Rodika-Torino Simona-Udine-Deva Astept completari,(cauza lipsa mea de informatii),iar daca am gresit cand ma vedeti ma puteti trage de urechi,santem cam putine...dar bune... rade,ca maine poate sa fie si mai rau
Eu stau la Firenze si sunt din Galati. Camelia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut corectarile pt.Camelia,eu am 2 copii,la scoala sa vezi acolo cat costa ,dar daca faci atentzie,nu e exagerat,ba cred ca e mai ieftin ca in tara ca am vazut nepotul (Timisoara)la 12 ani cu celularul dupa el (ca toti au),eu stau linistita ca la scoala e interzis cu celular asa ca asteptam sa mai crestem rade,ca maine poate sa fie si mai rau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...